Lütfen bekleyin..


BEDELLİ ASKERLİK YASASI ÇIKMALI MI?

30 Kasım 2016, 20:53 - Okunma: 7984

Gerek sosyal medyada gerekse kamuoyunda en çok konuşulan konuların başında geliyor bedelli askerlik konusu.

Özellikle sosyal medyada binlerce kişi tarafından konuşulan bedelli askerlik meselesi hakkında esnaf, öğrenci, memur ve gazetecilerden görüş aldık. Bakın Batmanlı vatandaşlar, bedelli askerlik konusunda ne düşünüyor?

“ASKERLİK PROFESYONELLERİN İŞİ OLMALI”

Lokanta İşletmecisi Sait Ay, askerlik yapmış olmasına rağmen bedelli askerlik tasarısını desteklediğini belirterek “Askerlik yapmış olmama rağmen bedelli askerlik konusunu destekliyorum. Bu iş artık profesyonellerin işi olmalı. Gencecik çocuklar askerlik yapamaz, bu işi en iyi yapan askerlik yapsın” dedi.

“PROFESYONEL OLMAYANLAR İÇİN ASKERLİK, ZAMAN ÖLDÜRME YERİ

Serbest meslek erbabı Şerafettin Keskin de askerliğin ciddi bir iş olduğunu ifade ederek “Güçlü ordular profesyonel kişilerden oluşur. Ben askerlik yaptım. Bana göre sadece vakit öldürme yeridir. 1 aylık acemi birliği eğitiminin ardından eğitim almış asker oluyorsun. Bir aylık eğitimle bu iş olmaz” şeklinde konuştu.

“ZORUNLU ASKERLİĞE KARŞIYIM”

Zorunlu askerlik durumuna karşı olduğunu anlatan Kunduracı Kadir Memiş “Ben zorunlu askerlik durumuna karşıyım. Bedelli askerliği destekliyorum. Hatta bu durum, sürekli hale getirilmeli. Bu durum hem devlet için hem de gençler için faydalı olacak. Düzenini kurmuş ve ailesine bakmak zorunda olan biri askere nasıl gitsin?” diyor.

“DÜNYA ÜLKELERİ, PROFESYONEL ORDUYA GEÇTİ”

İrfan Ergün isimli vatandaş da profesyonel orduya geçilmesi gerektiğini düşünüyor ve dünya ülkelerinden örnekler vererek “Bu durum dünyanın birçok ülkesinde var. Artık bizim ülkemizde de hayata geçirilmeli. Bedelli askerlik yasasını destekliyorum” dedi.

“BEDELLİYİ HERKES DESTEKLİYOR”

Balık Satıcısı Edip Aydın, bedelli askerlik konusunu desteklediğini ancak gelire göre bir düzenlemenin yapılmasını dile getirerek “Bedelli askerlik konusunu herkes destekliyor. Mantıklı olan da bu zaten. Çünkü her iki taraf ta bu durumdan kazançlı çıkıyor. Gençler askere gitmemek için okullara boşuna para yatırıyor. Bu parayı askere gitmemek için devlete versin. Böylece hem iş hayatından geri kalmasınlar hem de o paralar devletin kasasına girsin” dedi.

“İŞİ OLAN GENÇLER, ASKERLİK MAĞDURU”

Zeki Özmen isimli esnaf, bedelli askerlik konusunu desteklediğini belirterek “İş yeri açan gençler, ekonomiye katkı sunan gençler, mağdur durumda. Bu gençlerin mağduriyetleri giderilmeli. İş yeri işleten ve işçi çalıştıran gençler var. Bu gençler askere giderlerse iş yerlerini kapatmak zorunda kalacak. Bu da ekonomiye olumsu etki eder. Bence bedelli askerlik konusu gündeme gelmeli” açıklamasında bulundu.

“ABİM BEDELLİDEN FAYDALANDI”

Üniversite Mezunu Anıl Uğurlu, abisinin daha önce çıkan bedelli askerlik yasasından faydalandığını ifade ederek “Ben okulu bitirdim. Şuan ufak bir işle meşgulüm. Bedelli askerliğin çıkmasını isterim. Daha önce de çıktı şimdi de çıkmalı. Ordu profesyonel olmalı. Herkes kendi işini yapmalı” dedi.

“İŞİMİ BIRAKMAK ZORUNDA KALDIM”

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise “Bedelli askerlik çıksın. Elde edilen para askerlik yapan kişilere verilsin. Çünkü çok sayıda genç aile kurmuş çocuk sahibi olmuş. Bu kişilerin mağduriyeti acil bir şekilde giderilmeli. Askerlik yapan biri olarak sorunun farkındayım. Ben hayatımın en verimli çağımda askere gitmek zorunda kaldım. Eğer o zaman alınmasaydım bugün çok farklı bir hayatım olurdu. Çünkü o dönem çok para kazanıyordum ve işimi bırakmak zorunda kaldım. İnsanları mağdur etmemeli devlet. Bedelli askerliği gündeme getirmeli” şeklinde konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İbrahim
542 gün önce
İyi Günler;

Ben memurum sırf ailelerimize bakmak için onca yıl okuduk meslek sahibi olduk evlendik ve çocuğumu var lakin araya askerliği sıkıştıramadık sonra bakaya duruma düştük belki hata ama kader.Neticede biz bu ülkenin evladıyız ve şuan kurumlarımızca korkutuluyoruz adeta işimizle tehdit ediliyoruz. Bizlere ya bir BEDELLİ ASKERLİK şansı verilmesini büyüklermizden istiyorum ya da en azından iş yerlerimize giden tehdit mahiyetindeki tebliğatlara son verilsin istiyorum
Sabahattin OZ
543 gün önce
1 milyonu geçik bakayalardan sadece 1 tanesiyim.Üniversiteydi, stajdı, iş hayatıydı, evlilikti derken vatani görevimizi
yapamadık ya da aradan çıkaramadık . Şükürler olsun ki Bebek bekliyoruz ama kiradayız iş hayatından başka güvencemiz yok.Şükür ki sağlığımız yerinde . Profesyonel orduya geçiş sürecinde bedelli askerlik tekrar gündeme gelecek mi. Tek arzumuz bedelli askerliğin tekrar olması.Yeni bedelli hamlesi hem devlet hem millet için yararlı olacağını düşünüyorum.


Bedelli bizim için ihtiyaçtır.Lütfen benim ve benim gibi zor durumda olan gençleri görün....
AK Parti iktidarında daha önce birçok kez bedelli askerlik yasası çıkartılmış ve binlerce genç bakmakla yükümlü olduğu eşi, ailesi ve yakınlarını mağdur ve muhtaç etmeden sahip olduğu işini de kaybetmeden rutin hayatına devam etmiştir.Son zamanlarda özellikle sosyal medyada birleşen birlikte hareket eden bedelli askerlik bekleyen gençler hükümete sesini duyurmayı başarmış durumda.Hükümet kanadından ise haklı sebeplerden dolayı ‘şu anda bedelli askerlik ile ilgili bir çalışmamız yok’ açıklamaları gelmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken kelime 'Şu anda' denilmesidir ki bu cümlenin alt metni yakın zamanda bir çalışmamız olabilir şeklinde yorumlanabilir.Şunu özellikle belirtmek isteriz; Bedelli askerlik bekleyen gençlerimizin vatan sevgisi asla sorgulanamayacak derecede yüksektir. Çeşitli nedenlerden dolayı zamanında askerlik görevini yerine getiremeyen gençlerin çoğu bakaya duruma düşmüş yada bakaya duruma düşmek üzeredir. Sonuna kadar güvendikleri hükümetin bu soruna bir kez daha çözüm bulacaklarından emin bir şekilde çalışmalarına devam edecekleri de aşikârdır.Kutsal olan Peygamber ocağı askerlik görevi, bedelli askerlik yasası çıkmalı/çıkmamalı gibi söylemlerle yıpratılmaması gereken bir kurumdur. Bedelli askerlik bekleyen gençlerin derdi siyasi değil hayatidir. Yüce Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin tartışmamız bir numaralı güvenlik güçleridir. Özellikle bedelli beklemek zorunda kalan gençlerimiz 'her Türk vatandaşı doğuştan asker doğar' deyimini bütün benliğinle benimsemiş durumda olduklarını unutmamak gerektiğini ve tüm kesimlerden destek beklemekte olduklarının da bilinmesi gereklidir.Milyonlarca vatandaşın bakaya kalmasından dolayı işten çıkarılmasına ve binlerce gencin mağdur olmasına yol açan bedelli askerlik konusunun acilen tekrardan gündeme gelmesi gereklidir
Halk
543 gün önce
Kesinlikle çıkmalı
Yigit
543 gün önce
25 yaş ve üzeri bedelli çıkartılarak profesyonel ordu öncesi geniş kapsamlı bedelli askerlik çıkmalı.Elde edilen gelir Mehmetçik Vakfına,Savunma Sanayiine ve Profesyonel orduya pay edilmeli.Askerlik artık meslek olsun.
bedelli
543 gün önce
ailemin geçimini ben sağlıyorum ve sigortasız çalışmak zorunda kaldım
Hakan Barış
543 gün önce
bedelli askerlik çıkarsa aileler eşler huzura kavuşur insanların evine ekmek götürme derdi var çocukları var herkesin yükü aynı değil kimisi gidemiyor zamanında erteliyor bedelli kesinlikle çıkmalıdır
HALKIN SESİ Kategorisindeki Diğer Haberler
ASKERE GİDEN İŞÇİ…
MOBBİNG KARŞISINDA İŞÇİNİN HAKLARI…
Rahmet, bereket ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayına erişmenin huzur ve mu..
İŞVERENLER İŞ DAVALARINI NEDEN KAYBEDİYOR?
Hayatta hepimizin sevmediği bazı kelimeler vardır.
HASANKEYF ÜZGÜN…
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=