Lütfen bekleyin..


PROF. DR. ÖMER FARUK AKINCI “ENDOSKOPİ VE KOLONOSKOPİDEN KORKMAYIN”

06 Ocak 2017, 15:35 - Okunma: 400

Batman Medicalpark Hastanesi’nde görevli Prof. Dr. Ömer Faruk Akıncı, Endoskopi ve Kolonoskopi işlemlerine ilişkin önemli bilgiler verdi.

Yaşlı hastalarda özellikle kalp hastalıkları ve organ kanserlerinin, önemli sorunlar olduğunu belirten Dr. Akıncı “Sık görülen kanserler, akciğer, meme, prostat, kolon, mide ve pankreas kanserleridir. Kanser hastalarında erken teşhisin çok büyük avantajları vardır. Yeni oluşmaya başlayan veya henüz kanserleşmemiş kanser öncüsü lezyonların tanınması ise bu aşamada en önemli konulardır. Mide barsak sisteminde görülen bu kanser öncüsü veya kanser habercisi lezyonların erken teşhis edilmesi ve yapılacak bazı basit işlemlerle kişi kanser olmaktan tamamen kurtulabilir. B noktada en önemli silahlardan biri endoskopik işlemlerdir” dedi.

“İŞLEMLER, KONFORLU ORTAMDA SAKİNLEŞTİRİCİLERLE YAPILABİLİYOR”

Tıpta teşhis ve tedavide giderek kullanımı artan endoskopik işlemlerin, yapıldığı yere göre isimlendirildiğini belirten Prof. Dr. Ömer Akıncı “Midede ağrı ve yanma, bulantı kusma, sebebi bilinmeyen kilo kaybı ve kansızlık durumlarında üst endoskopik işlemler teşhis ve ayırıcı tanıda yardımcı olur. Endoskopi sırasında tespit edilen veya görülen lezyonlardan parça alınarak biyopsi yapılabilir.

Kolonoskopi ise, özellikle kanserden şüphelenilen olgularda, sebebi izah edilemeyen kilo kaybı ve kansızlık vakalarında, özellikle 40 yaşın üzerinde barsak alışkanlığında değişiklik olan olgularda ve anüs yoluyla olan kanamalarda hem tanıda hem ayırıcı tanıda hem da bazı durumlarda tespit edilen lezyonların endoskopik yolla tedavisinde yaygın olarak kullanılan cihazlardır.

Tanı ve tedavide yardımcımız olan endoskopi (gastroskopi) ve kolonoskopiye hastalar, geçmişten gelen yanlış bilgilerden dolayı soğuk yaklaşmaktadır. Günümüzde bu işlemler çok daha konforlu bir şekilde, hastaya sedatif (sakinleştirici) ilaçlar verilerek yapılabilmektedir” bilgisini paylaştı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Doktor Enver Turan:
Özel Batman Dünya Hastanesinde, Laparoskopik Ameliyat Yöntemi ile yapılan b..
Batman Medicalpark Hastanesi’nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm...
1 yıl önce ayağına traktör römorkunun düşmesi sonucu sağ ayak parmaklarını ..
Önemli bir ihtiyaca cevap olan Kozluk Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merke..
Özel Batman Yaşam Hastanesi, hekim kadrosunu güçlendirmeye devam ediyor...

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=