Lütfen bekleyin..


ATANAMAYAN ÖĞRETMENLER UMUTSUZ

11 Ocak 2017, 19:43 - Okunma: 345

Her hafta büyük bir titizlikle hazırladığımız Halkın Sesi Bölümünde bu hafta önemli bir sorunu masaya yatırdık.

Sayıları her geçen gün artan öğretmen adaylarının atanamama sorununu ele aldık.

Her yıl mezun sayısı gittikçe artıyor ama alımlar ise ne yazık ki azalıyor.

Binbir umutla okuduktan sonra, atanamama sorunu ile yüzleşen öğretmen adayları, hayallerinden zamanla uzaklaşıyor.

Kimisi atanma umudunu yitirip başka işlere yöneliyor, kimisi ise onca emekten sonra evde oturmak zorunda kalıyor.

Anketimizde görüştüğümüz isimler, binlerce öğretmen adayından sadece birkaçı…

Atanamayan öğretmenlerin sorunlarını ele aldığımız bu çalışma, umarız bu sorunun ilgili yerlere ulaşması ve çözümüne katkı sunar.

Haftaya başka bir konuyla karşınızda olacağız…

ATANAMAYINCA TIR ŞOFÖRÜ OLDU

5 yıl önce Sosyal Bilgiler Öğretmenliğinden mezun olan 28 yaşındaki Sercan Özyurt, atanamayınca TIR şoförü oldu.  KPSS serüvenini anlatan Özyurt “Büyük hayallerle Sosyal Bilgiler Öğretmenliğini okudum. Okul bittiğinde KPSS’ye girdim. İlk sınavda olmadı ikinci sınava girdim. Bu böyle devam etti. Malum bir türlü atanamadık. Böylelikle baba mesleği olan TIR şoförlüğü yapmaya başladım. Personel seçme sınavında sistemin değişmesi gerektiğini savunuyorum. Çünkü her yıl KPSS’den atanamayan yüz binlerce insan var. Bu sayı katlandıkça katlanıyor. Her gecen yıl atanmak biraz daha zorlaşıyor” dedi.

“HİÇ ÜMİDİM KALMADI”

Coğrafya Öğretmenliğinden mezun olan Erhan Güven de (30) yük taşımacılığı sektörüne geçiş yapan öğretmen adaylarından biri oldu. Atanma konusunda hiç ümidinin kalmadığını belirten Güven “Yıllarca oku, emek harca ve gelinen notaya bakın. Defalarca KPSS’ye girdim. Olamayınca olmuyor. Artık atanma konusunda hiç ümidim kalmadı. Sistem baştan aşağı yanlış işliyor. Eskiden belli bir sıralama ile atanma yapılıyordu. Yeni sistemle sıralaman ne kadar iyi olsa da mülakattan yeterli notu almasan sınavdan aldığın puanın hiçbir önemi olmuyor. Yani atanmak çok ama çok yorucu hale getirildi” şeklinde konuştu.

“ARTIK HAYIRLI BİR KISMET BEKLİYORUM”

Atanma konusunda oldukça dertli olduğunu dile getiren 27 yaşındaki Tarih Bölümünü mezunu Merve Peker, harcadığı emiğin boşa gittiğine yanıyor. Kadrolu öğretmenliğin kendisi için artık hayal olduğunu ifade eden Peker “Okuduğum bölümde alımlar oldukça az. Bir hevesle gittik Pedagojik Formasyonu da aldım. Böylelikle öğretmen adayı olma hakkını kazandım. Formasyon almakla sorunlar çözüldü mü? Tabi ki hayır. Sorunlar çözülmedi. Onca yılın emeğim, KPSS’ye yenik düştü. Biraz ilginç olacak (gülerek söylüyor) artık hayırlı bir kısmet bekliyorum. Başka çarem kalmadı” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENLİKTEN BAŞKA YAPABİLECEĞİM İŞ YOK”

26 yaşında babasından cep harçlığı almaktan artık utandığını söyleyen atanamayan Türkçe Öğretmeni Yakup Baştuğ “Küçüklükten beri hayalini kurduğum öğretmenlik mesleğine bir türlü atanamadım. Değişik birkaç okulda ücretli öğretmenlik yaptım. Öğretmenliğin kişiye verdiği onuru az da olsa tattım. Bu yüzden diyorum ki, öğretmenlikten başka yapacağım iş yok. Kadrolu öğretmenlik içinse harcadığım emeğin karşılığını ne yazık ki daha alamadım. Cepte beş kuruşta kalmadı zaten. 26 yaşındayım. Bu yaşta babamdan cep harçlığı almaktan utanıyorum artık” diye konuştu.

“OKULU BİTİRDİKTEN SONRA, KEŞKELERLE YAŞADIM”

Tıpkı diğer atanamayan öğretmenler gibi ümidini yitiren Türkçe Öğretmeni Ali Savlı (29) ise “Binbir zorlukla okudum. Amacım öğretmen olup anne ve babama hayırlı bir evlat olmaktı. Ama gelin görün bir türlü atanamadım. Atanma konusunda durumu benden daha kötü olan kişileri de tanıdım. En az onlar kadar bende dertliyim. Mezun olduktan sonra neden bu bölümü okudum diye keşkeler ile yaşadım. Şimdiki aklım olsaydı, bu bölümü okumazdım” diyor.

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HALKIN SESİ Kategorisindeki Diğer Haberler
SÖNSÖZ SENDE...
Esnafın Nabzı adlı köşemiz için Alo Tevşo Semt Pazarını ziyaret ettik. Piya..
Esnafın Nabzı adlı köşemiz için Bahçelievler Semt Pazarını ziyaret ettik. P..
Halkın Sesi
Rahat nefes alabildiği ve hiç bir sağlık sorunun olmadığı halde, sahip oldu..
SÖNSÖZ SENDE...

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=