Lütfen bekleyin..


HAVA DURUMUNUN BEL AĞRISI ÜZERİNDE BİR ETKİSİ VAR MIDIR?

09 Şubat 2018, 20:36 - Okunma: 1638

Olumsuz Hava Koşulları Akut Bel Ağrısına Yol Açar Mı?

Akut bel ağrısı, insanların hayatlarının belli dönemlerinde karşılaştığı ve dünya genelinde sıkça görülen bir sağlık problemidir.

Akut bel ağrısı, dünya nüfusunun % 33’ünü etkilemekte ve bu da onu prevelansı en yüksek muskuloskeletal sağlık problemi yapmaktadır.

Bel ağrısının tetikleyebilecek birçok farklı mekanizma mevcuttur ve ağrının kaynağını anatomik olarak tespit etmek oldukça güçtür ancak buna rağmen halk arasında olumsuz hava koşullarının ağrıyı tetiklediği gibi yaygın bir inanış vardır.

Hatta bu inanış, Hipokrat’ın mevsim değişikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan birçok hastalığı bulmasıyla birlikte Roma Dönemi’nden bu yana süregelmiştir.

Avustralya’da yapılan bi araştırmayı paylaşmak istiyorum sizlerle;

Buraya dikkat edelim:

235 sağlık merkezine başvurmuş hastalar seçildi.

Hastalardan ağrının başladığı günü belirtmeleri istendi ve ağrı süresi 7 gün veya daha az olan ve son 1 ay içinde bel ağrısı oluşmamış toplam 981 kişi çalışmaya dahil edildi.

Hava durumu ile ilgili veriler ise Avustralya Meteoroloji Bürosu’ndan alındı ve yağış, sıcaklık, bağıl nem, rüzgar hızı, fırtına, rüzgar yönü ve hava basıncı parametrelerine bakıldı. Katılımcının ağrısının başladığı gündeki hava parametreleriyle, 1 hafta öncesi ve 1 ay öncesi hava parametrelerini karşılaştırmak için vaka-çapraz çalışma metodu kullanıldı.

Hastalardan alınan veriler ile hava durumu verileri çok yönlü istatistik analizlerle incelendi.

“Sonuç olarak, sanılanın aksine yağış, hava basıncı, rüzgâr yönü, rüzgâr hızı, fırtına ve nemin akut bel ağrısı başlangıcıyla ilişkili olmadığı görüldü.

Bu çalışmadaki araştırmacılardan George Institutefor Global Health'deki kas-iskelet sistemi bölüm müdürü Chris Maher “İnsanlar, dışarıda soğuk ve yağışlı hava olduğunda acıyı fark etme ve hava güzel olduğu zaman belirtileri görmezden gelme eğilimi gösterirler” demiştir.

Buradan da anlaşıldığı üzere aslında soğuk hava ya da sıcak hava ile ağrı arasında sanılanın aksine pek bir ilgi olmadığı gösterilmiştir.

NUMAN BOZKURT

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HALKIN SESİ Kategorisindeki Diğer Haberler
SONSÖZ SENDE..
SERBEST KÜRSÜ - SÜLEYMAN DİLSİZ
Özge Naz KarlıdağTED Koleji 7. Sınıf Öğrencisi
Şeyda Başalak
Şeyda Başalak
SONSÖZ SENDE..

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=