Lütfen bekleyin..


REKTÖR, SUSKUNLUĞUNU BOZDU

15 Nisan 2018, 17:37 - Okunma: 2425

Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, Tıp Fakültesi ile ilgili eleştiriler karşısında sessizliğini bozdu.

HEDEF HALİNE GELMİŞTİ, İDDİALARA TEK TEK YANIT VERDİ

Batman’da kamuoyu oluşmasına rağmen Siirt’e Tıp Fakültesi sözü verilmesinin ardından Rektör Durmuş, eleştirilerin hedefi oldu. Eleştiriler karşısında sessizliğini bozan Rektör Durmuş, Sonsöz Gazetesine konuştu.

“BU GÜN TIP FAKÜLTESİ KONUŞULUYORSA, BİZİM SAYEMİZDE”

Tıp Fakültesini gündemleştirmek için her fırsatta konuyu gündeme taşıdıklarını hatırlatan Rektör Durmuş “Öğrencilerimizin yüzde 90’ı bizim bölgeden, yüzde 10’u ise bölge dışından. Buralara il dışından öğrencileri çekmenin tek yolu var, öğrencinin tercih edeceği fakülteleri kurmak. Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eczacılık Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi. Mesela mühendislik, her yerde var. Karadeniz’deki öğrenci, Batman’a gelip mühendislik okumak istemez. Çünkü aynı puanla, Karadeniz’de okuyabiliyor. Bizim isteğimiz, bu 4 fakülteyle öğrenci çekmek. İl dışından öğrenci gelirse, buranın kültürünü öğrenir, kültür elçisi olur. Hocalar da yerel olunca, üniversitemizin, liseden farklı olmuyor. Bu yüzden Tıp Fakültesini hedef koyduk. Otopsi için, yanık için Diyarbakır’a gidilmesi, canımı acıtmıştı. Tıp Fakültesini hedef aldık. Bunu başardık. Bu gün bu konuşuluyorsa, hepimizin sayesindedir. Kamuoyu oluştu. İnsanlar şimdi ne istediğini biliyor. Bu çok önemli. Bu, büyük başarı” dedi.

SİİRT ÖRNEĞİYLE, ÖNÜMÜZE KONAN KRİTERLER KALKMIŞ OLDU

Cumhurbaşkanına ve Başbakana, Tıp Fakültesiyle ilgili dosya verdiklerini belirten Rektör Durmuş “Bir fakültenin senato kararıyla kurulması imkânsız. Senato karar alır, YÖK talep eder, Bakanlar Kurulu Kararı ile olur. Bunu defalarca anlattım, siyasi bir karar dedim. Önümüze nüfus kriteri kondu, Diyarbakır’a yakınlık kriteri konuldu, şimdi bunları aşıyoruz. Siirt’e kurulması, bizim şehir için hayırlı olacak. Siirt örneği ortadayken, bizim de hakkımız diyeceğiz. Bizim önümüzü açtı. Talebimiz, YÖK’tedir. YÖK’ten geçerse, Bakanlar Kuru Kararı için siyasi baskı ve kamuoyu baskısı gerekir” dedi.

“DEMEK Kİ LOBİLERİ KUVVETLİ”

Kamuoyu baskısına ihtiyaç duyduklarını belirten Rektör Durmuş “Siirt’le aramıza fitne koymanın anlamı yok. Hepimiz sevindik. Demek ki çalıştılar. Lobisi kuvvetli. Biz de çalışalım, biz de alalım. Kamuoyu, olayı yeni yeni anlıyor, uyanmaya başlıyor. İşin farkına varıyorlar. Bu da iyi. Eskiden Tıp Fakültesiyle ilgili hiçbir girişim yoktu. Demek ki Batman Halkı istiyormuş. Bu yönden seviniyorum” dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
sefer
229 gün önce
Tıp Fakültesi için senato kararı aldın mı? HAYIR
Tıp Fakültesi için YÖK'e yazı yazdın mı? HAYIR
Tıp Fakültesi için dosya hazırlayıp resmiyete koydun mu? HAYIR
Batmanlılar göbeğini kaşıyan adamlar değil!
Yalanı ve doğruyu ayıracak ferasete sahiptir, yalakaları da iyi anır..
Aziz yavuz
312 gün önce
Gazetecilik Burdur başka tıroler gibi şantaj amaçli bireysel menfaatleri için yapılan haber habercilik değil düpedüz çakallıktır
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Zübeyde Hanım Kız Teknik ve Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Osman Orta tarafı..
Bilim Teknik Koleji, eğitimde, sporda ve sosyal aktivitelerde adından başar..
Batman Üniversitesi ve Batman Ticaret ve Sanayi Odası (BATSO) arasında düze..
Bu yıl eğitim öğretime açılan, Güneydoğu ve Batman’ın ilk havacılık meslek ..
2018–2019 okul sporları faaliyet programında yer alan Halk Oyunları İl İçi ..
Özel Batman Ortadoğu Koleji, 8. 9. 10. ve 11. sınıf öğrencilerine yönelik b..

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=