Lütfen bekleyin..


“TÜRKİYE’DE SİYASETİ, GÜNEYDOĞU BELİRLİYOR”

27 Kasım 2018, 16:31 - Okunma: 1511

Onur Hareketi; Uzun zamandır merak ediyor,Açıklamalarını yakından takip ediyorum. Her ay Batman’ı turlayıp, ziyaretlerde bulunuyorlar, Siyasi gündemle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunuyorlar, Sosyal medyada da çok aktifler.

 

Nedir bu Onur Hareketi?

Amacı ne?

Tanımak

Tanıtmak istedim…

Başındaki isim

Yaşar Aydın’la bir araya geldim.

Cumhurbaşkanı Adayı olarak da ziyaret etmişti gazetemizi.

Sıra dışı fikirleri var.

Zaten kendini tanıtırken de “ezber bozan bir yapım var” diyor.

Epey iddialı…

Bakın, neler anlattı?

 

-Sık sık bölge turuna çıkıyorsunuz. Sizi biraz tanıyalım. Kimdir Yaşar Aydın?

“13 yaşından beri siyasetin içerisindeyim. Çeşitli siyasi yapılanmalarında görevler aldım. Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığına kadar geldim. Bazı gençlik yapılanmaların genel başkanlığını yaptım. Bir dönem rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu ile kısa bir süre çalıştım. Daha sonra Demokrat Parti Ankara İl Başkanlığını yaptım. Demokrat Partinin Genel Başkanlığını yaptım. Onlarca ülke gördüm. Davetli olarak katıldığım birçok ülkede siyasi konuşmalar yaptım. Aldığım siyasi ödüllerin sayısını bilmiyorum. Ezber bozan bir yapım var. Bir yerde bir yanlış var ve o yanlışa müdahale edemiyorsam, sorumluluk hissederim”

-Onur Hareketi, siyasi bir oluşum mu?

“Siyasette kararlıyız. Siyasette ciddi bir boşluk gördüğümüz için değil, biz bu ülkede yaşamak zorunluluğu olan ve bu ülkeyi seven bireyler olarak, bu ülkenin çocuklarının bu yönetim şeklini, bu muameleyi hak etmediğini düşünüyoruz. Bize seslenirken kullandıkları üslubu, kullandıkları siyaset dilini, bu milletin evlatları hak etmiyor. Bu milletin evlatları 1919’lu yıllardan beri hep acı çekti. Böyle bedel ödeyen milletin çocukları, şuanda bundan çok daha kötüsünü yaşıyor”

“BU ÜLKEYİ KURANIN DİLİNDEN RAHATSIZ OLUYORLAR”

“Şehirleri dolaştığımda verdiğim bir örnek var. Kahraman bir Memo var. Büyük bir Kürt aşiretin lideridir. Diyorlar ki Fransız geldi, Maraş ve Antep’i alacak. Diyor ki Fransız gelip, Maraş ve Antep’i alamaz. Aşiretiyle birlikte koyunlarını satıyor. Anası diyor ki ‘oğlum sen ne yapıyorsun? 600 koyunumuz var, bunarı satarsan biz aç kalacağız’ Memo dinlemiyor. Koyunları satıyor silah alıyor. Şehit oluyor. Kahramanmaraş’ın kahraman olması, Gaziantep’in gazi unvanı almasının bir numaralı sebebidir. Şimdi bu adamın dininden, kültüründen, konuşmasından rahatsız oluyorlar. Olacak şey mi? Kürtçe şarkı dinlediği için gözaltına alınanlar var. Böyle bir şey olamaz. Bu ülkede, ülkeyi kuranın dilinden ve düşüncesinden rahatsız olamazsın”

-Türkiye’de adalet mekanizmasını da çok sert dille eleştiriyorsunuz. Neden?

Türkiye’nin adalet mekanizmasının tarafsızlığı, hepimizin vicdanında bir soru işaret olarak duruyor. Biz herhangi bir dava, herhangi bir konuyla ilgili adalete başvurduğumuz zaman, adalet yerini bulur diyebiliyor muyuz? Bunu, 80 milyon kişi içerisinde söyleyebilen herhalde 8 kişi de bulamayız. Batı diyoruz. Batı medeniyeti diyoruz. Bizi batı hayranlığı ile suçluyorlar. Batı güçlü. Batı adaletli. Devlet bakanları bisikletle geziyor, şortla dolaşıyor, malı yok mülkü yok. Adalete bakıyoruz. Mahkemede ülkenin en tepesindeki kişi ile sokağı süpüren kişi aynı şekilde yargılanıyor. İşte bizim batı medeniyeti dediğimiz, hasretle baktığımız şey bu aslında. İşte bu neyi sağlıyor? Bu eğitimdeki kaliteyi arttırıyor, sanayide kaliteyi arttırıyor.

 

BİZ BİR SİYASİ İDEOLOJİ ORTAYA ATTIK

-Onur Hareketi, bu yüzden mi kuruldu?

“Türkiye’de mevcut ideolojiler var. Bu ideolojilerin tamamı, bir tarafı kötüleyerek, yok sayarak, ortaya çıkmış. Bu ideolojiler, bir tarafı güldürürken, bir tarafı yok etmeyi düşünür. Bunların hiçbiri, insana yakışan, insanın ahlakına ve şerefine yakışan ideolojiler değildir. Biz bir siyasi ideoloji ortaya attık. Dedik ki insan onuru, uğruna mücadele edilen en büyük davadır. Bundan daha büyük dava yoktur. İnsan onuru, içinde çok şey barındırır. İnsan, yaşadığı bölgede onuruyla ilgili bir tehdit hissetmiyorsa, bu insan üretimde zirve yaşar. Toplumda kendini rahat hisseder. Bir insanın kültürünü, mezhebini, inancını değiştirmeyi düşünmek ve ana dilini yok saymak… Olamaz böyle bir şey. Onur Hareketi olarak bizim siyasi omurgamız, insan onuru üzerine kurulmuştur. İnsan onuruna yapılan saldırının hiçbir meşru karşılığı olamaz”

“GÜNEYDOĞU’DA BİNLERCE KİŞİYİ TOPLAYABİLECEK GÜCE ULAŞTIM”

-Peki Güneydoğu’yu neden sık sık geziyorsunuz?

“Ben hep şuna inandım. Siz davanızda samimiyseniz, ısrarcıysanız ve inanıyorsanız kesin zafere ulaşacaksınız. Israrla hep Güneydoğu’ya geldim. Şu anda 50 günde bir mutlaka Güneydoğu’nun tamamını geziyorum, her ilde mutlaka konaklıyorum, sokaklarını geziyorum. Allah’a şükür Güneydoğu’nun her ilinde, binlerce kişi toplayacak noktaya ulaştım. İnsanların gönlüne girmeyi başardım. Elini sıkmadığım insan kalmadı. Bizim savunduğumuz mesele, insan onurudur. Ülkede sadece iktidar sıkıntısının olduğuna inanmıyorum. Ülkede ciddi bir muhalefet sıkıntısı da var. İnsanlarla bu sorunları konuşuyorum”

“ONUR HAREKETİ, PARTİLEŞECEK”

-Siyasi parti kurmak istediğinizi söylemiştiniz?

Evet. Çok yakın zamanda inşallah Onur Hareketi’ni siyasi parti olarak kuracağız. Tüm illerde teşkilatlanacağız”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
RÖPORTAJ Kategorisindeki Diğer Haberler
Batman 2. Kitap Fuarı, Ziyaretçi açısından ‘maşallah’ dedirtecek bir katılı..
Gazetemiz Yazarlarından Sedat Eriş’in oğlu Aziz Erkan Eriş; Yıldırım Beyazı..
Halka en çok dokunan kurum HEM
“Rüyamın içindeyim…”

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=