Lütfen bekleyin..


BELEDİYE BAŞKAN ADAYI SONGÜL KORKMAZ;

28 Ocak 2019, 15:58 - Okunma: 5494

“BATMAN’IN HER SOKAĞINDA ADIM ADIM ÇALIŞTIM”

Siyasetin insana bulaştırdığı ego, yanından bile geçmemiş.

Oldukça alçak gönüllü bir kadın.

Yıllardır Batman Siyasetinin en kritik zamanlarında en kritik görevler üstlendi.

Ne görev verilse “baş göz üstüne” deyip, yüklendi…

Şimdi de HDP’den Batman Belediye Eş Başkan Adayı olarak gösterildi.

Hak etti mi?

Fazlası ile…

Seçim analizlerin bakılırsa, 1 Nisan sabahı o koltuğa oturacak.

Neler yapacak?

Bu noktaya nasıl geldi?

Detaylıca konuştuk.

Sahada çalışmış olmanın verdiği bir güven var.

Tabanı iyi biliyor.

Seçmeni iyi tanıyor.

Kafasında güzel projeler de var.

Ben inanıyorum, Batman’a çok şey katacak.

Ev kadını, genç kızlar, işsizler, işçiler, orta halliler, yoksul aileler…

Herkes, onda kendinden bir şeyler bulacak.

Sokağındaki çöpten rahatsız olanı da

İş bulmak için kapı kapı dolaşanı da çok iyi anlayacak.

Çünkü tepeden gelen biri değil.

Vatandaşın, sokak ortasında durdurup sohbet ettiği,

Tandır başında derdini anlattığı biri…

Bu yüzden, Belediye Eş Başkanı olabilirse, eminim çok sevilecek…

Bu, kendiyle yaptığım ilk söyleşi.

Partisinin projeleri açıklandıktan sonra ikinci söyleşi de gelecek.

Beklemede kalın…

 

-Batman Siyasetinin bilinen yüzlerinden birisiniz artık. Ama kısaca özgeçmişinizi dinleyebilir miyiz sizden?

“1981 Batman doğumluyum. Ev hanımı annem ve emekli babamla yaşıyorum. Yurtsever bir ailenin çocuğu olduğum için zaten siyasetle iç içe yaşadım. Çalışmalara 2011 yılında aktif olarak katılmaya başladım. 2011 yılından sonra partiye gel git’lerim başladı. 2014’te seçim çalışmalarında aktif görev aldım ve seçim çalışmaları bittikten sonra BDP’nin son yönetimine girdim. İlk resmi görevim 2014 yılında DBP ile oldu. Ardından, DBP Batman İl Eş Başkanı seçildim. Çalışmalarım, kadın ağırlıklıydı. Bu yüzden Özgür Kadın Kongresi (TJA) Üyesiydim aynı zamanda. 2016 yılında Batman TJA İl Sözcülüğüne getirildim. 3 yıl boyunca bu iki önemli görevi yürüttüm. DBP’nin 2016 yılı kongresinde de yönetime girdim. 2018 Kasım’da HDP Yönetimine geçtim, TJA sözcülüğüm devam etti. 2019 yılı 31 Mart Seçimlerinde de bildiğiniz üzere HDP Batman Belediye Eş Başkanı olarak gösterildim”

TJA, KADIN BİLİNCİMİ AÇIĞA ÇIKARDI

- Aktif siyaseti zaten yapıyordunuz, peki TJA’ya neden katıldınız, size ne kattı?

“TJA ile tanışmam, kadın bilincimi açığa çıkardı. Kadın arkadaşların, her alanda, her zaman öncelik yapabilmesini, öncülük rolünü alabilmesinin önünü açtı TJA”

“SİYASETİ, ÇÖZÜM SANATI OLARAK GÖRÜYORUZ”

-Aktif bir siyasetçi olarak amacınız nedir peki?

“Yıllardır BDP, DBP, DBP, HDP içinde aktif siyaset yapıyorum. Partimizin politika anlayışı, sistem partilerinden farklı. Bizler siyaseti çözüm sanatı olarak görüyoruz. Kürt’lerin yok sayılmasına karşı toplumsal varlığımızın ispatı ve statümüzün tanınması merkezli çalışıyoruz. Bunu yaparken yaşamın tüm alanlarında örgütlenerek politika yürütüyoruz. Amacımız kültürü yok sayılan ve toplumsal varlığı kabul edilmeyen halkımızın, dünya hakları gibi statüsünün tanınması için mücadele yürütmek, parti değerlerimizle toplumun bütünleşmesini sağlamak. Bu amaca yürümek oldukça huzurludur”

“BATMAN’IN TÜM SOKAKLARINDA ADIM ADIM ÇALIŞTIM”

-Nasıl gelişti adaylık süreciniz?

“Parti çalışmalarını yürütürken şu son 5 yıldır, kentimiz Batman’ın tüm mahalleleri, sokakları, ilçeleri, beldeleri ve köylerinde adım adım çalıştım. Biz, parti olarak siyaseti tam da toplumun içinde, toplumla ortak yürütüyoruz. Bu çalışma, yoğun bir tanınırlık, bilinirlik, geniş bir ilişki ağı, sahaya hâkim olmayı getiriyor beraberinde. Bizim parti çalışmalarımız, aynı zamanda yerel yönetimler çalışmasıdır. Tüzüğümüzde, yerellerin kendini yönetmesi esastır. Yani son 5 yıldır parti çalışmalarını yürütürken, aslında yerel yönetim çalışmalarını da yürütüyorum. Ciddi bir tecrübem oluştu. Bizler, aldığımız kültür ve disiplin gereği kendimizi çok önermeyiz. Bir şeye aday olmayız. Ama yürüttüğüm çalışmaların getirmiş olduğu bilinirlik ve ilişki ağı, ısrarla beni de aday adayı olmaya çekti. Çevremin ciddi baskısı oluştu. Aday Adaylık sürecim böyle gelişti. Ön seçimle Belediye Eş Başkan Adayı oldum”

BATMAN, BANA AĞIR BİR SORUMLULUK YÜKLEDİ

“Parti felsefemiz, dünyaya yön verecek kadar güçlü bireyin tüm sorunlarına çözüm getirecek bir paradigma sahip. Bu paradigmayı hayata geçirdiğimizde tüm sorunların, özellikle cins sorunu ve toplumsal cinsiyet sorununun, çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Dedim ya siyaset, çözüm sanatıdır. Elbette hedef çözüm olmalı. Tabi bunun yanında bireysel hayallerim de var. En büyük hedefim, halkımın değerlerine layık olmak. Halkımız bana büyük bir teveccüh gösterdi. Çok değer verdi ve ağır bir sorumluluk yükledi. Bu sorumluluğu başarıya ulaştırmak, benim için ciddi bir hedef. Temel öncüm ise kadınlar, kadın özgürlüğüdür”

“BATMAN’I, KADIN KENTİ HALİNE GETİRECEĞİZ”

-Batman Belediye Eş Başkanı olursanız ne tür projeler yapmayı planlıyorsunuz?

“Kentle ilgili çok fazla projemiz var elbette. Önümüzdeki günlerde basın, kamuoyu ve halkımızla paylaşacağız. Şimdi açıklamam doğru olmaz. Belediyelerimize kayyumlar atandı. İnsanlık ve modern yönetimler tarihine bu, bir ayıp olarak geçecek. Bu dönemde tüm kadın kurumlarımız kapatıldı. Tüm Batman Halkına ve Batman Kadınlarına müjdemiz olsun, kapatılan bu kurumları açacağız ve daha fazlasını yapacağız. Kadınlara, ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olarak çok daha fazla kendilerini ifade edebilecekleri, daha özgün ve özgür yaşayabilecekleri alan ve kurumlar yaratacağız. Batman’ı kadın kenti haline getireceğiz. Dişil bir kent projesi ve mimarisi yaratıp Batman’ı çok farklı bir evreye taşıyacağız. Bu konuda planlama, donanım ve projelerimiz var. Dediğim gibi yakında açıklayacağız”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Akif yorulmaz
174 gün önce
Serxeftin basarilar
RÖPORTAJ Kategorisindeki Diğer Haberler
1 ay önce Özel Batman Hastanesi’nde hasta kabulüne başlayan Üroloji Uzmanı ..
Hayatınızı bir bağımlı olarak geçirmek zorunda değilsiniz. İkinci bir şans ..
Hafta sonumuzu, Batman’ın Beşiri İlçesi’ne bağlı Bahçeli (Barınce) Köyü’n..
Batman İMKB Petrolkent…
Yurtiçi ve Yurtdışı’nda faaliyetlerini sürdüren Türkiye Eğitim Gönüllüleri ..

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=