Lütfen bekleyin..


BATMAN’IN GÜVENLİĞİ ARTI KEPENK’TEN SORULUR…

08 Ocak 2015, 09:51 - Okunma: 5184

BATMAN’IN GÜVENLİĞİ ARTI KEPENK’TEN SORULUR…

Batman Ekonomisine Yön Verenler yazı dizimizin bu haftaki konuğu, UGR Güvenlik Sistemleri markası ile üretim yapan ARTI Şirketler Grubu. Firmamızın genç ve başarılı sahibi, işadamı aynı zamanda Avukat olan Umut Doğu Ekmen ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik.

FİRMAMIZI TANIYALIM

Günümüzde gelişip değişen sektöre hızla ayak uyduran Artı Şirketler Grubunun üyesi olan UGR Güvenlik Sistemleri, 2009 yılında Batman’da kuruldu. 2010 yılında Artı Otomatik Kepenk Sistemlerinin kurulması ile birlikte Batman Organize Sanayi Bölgesinde 5000 m2 alan üzerinde, 1800 m2 kapalı alanda hizmete başladı. 2011 yılında otomatik kepenk imalatı, her türlü sac işleme, kesme, bükme, kaynak, punch işleri ve 8 metreye kadar her türlü alüminyum, galvanizli ürün, ferforje gibi sac ve demir menşeli ürünler elektrostatik toz boya ile kaplama ve boyama işleri yapmaya başladı.

NERELERE MAL SATIYOR?

Kaliteli ürün ve doğru fiyat politikaları ile kendi alanında sektörünün önde gelen firmalarından olan Artı Şirketler Grubu, Batman, Diyarbakır, Van, Hakkâri, Ağrı, Elazığ, Urfa ve Mardin başta olmak üzere tüm Doğu ve Güneydoğu illerine hizmet vermektedir. 2015 Yılında bölgenin ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümler oluşturacak firmamız bu vesile ile kepenk paletinin yeni bir modelini üreterek, ürün yelpazesini geliştirmeyi hedefliyor.

HUBUBATÇILAR SİTESİNİN KEPENK SİSTEMLERİNİ BİZ YAPTIK

Başarılı firma sahibimiz Umut Doğu Ekmen, bölgenin en büyük hububatçılar sitesinin kepenk kapatma sistemlerini yaptıklarını belirterek “Mardin Kızıltepe’de 550 firmanın olduğu Hububatçılar Sitesinin kepenk sistemlerini başarı ile tamamladıktan sonra, bu durum bölgede bizim için iyi bir referans oldu. Bu vesile ile bölgede birçok banka, resmi kurum, okul, özel işyerleri, alışveriş merkezleri ve hastanelerin otomatik kepenk ve güvenlik sistemlerini yaparak bölgede prestijli bir firma olduk” diyor.

AVUKATLIK BABA MESLEĞİ

Firma Sahibimiz Umut Doğu Ekmen, avukatlığın baba mesleği olduğunu özellikle belirterek, babasının büyük çabaları ve desteği ile Başkent Üniversitesinde Hukuk Fakültesini bitirdiğini dile getiriyor. Babası Avukat Zeki Ekmen, Batman Barosunun kurucusu ve Türkiye Barolar Birliğinde Başkan Yardımcılığını yapmış başarılı bir avukat. Umut Bey, stajını bitirdikten sonra özellikle ticaret hukuku ve iş hukuku alanına yoğunlaşarak bu alanda gelen dosyalara baktığını da söylüyor.

BİR YIL FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI YAPTIK

İlk etapta kamera, alarm ve güvenlik sistemleri üzerine ticari hayatına başlayan firmamız, zamanla bu işi daha ileri getirmek ve ürün yelpazesini genişletmek için otomatik kepenk sistemleri üzerine İzmir’deki bir firmanın bayiliğini alıyor, demonte halde gelen ürünlerin montajını yaparak hizmet veriyorlardı. Başarılı firma sahibimiz bu durumu “o dönemde otomatik kepenk piyasaya yeni giren bir ürün olduğu için fiyatları çok yüksekti. Üzerine montaj ve nakliye işlemleri ayrıca imalatçının karı da eklenince fiyatlar çok yükseliyordu. Zamanla kepenk konusunda imalatın bölgemizde yapılabileceği konusunda fizibilite araştırmalarına başladık. Batman’da kepenk ihtiyacının ne kadar olduğu, nereden ne kadar geldiği ve imalatının olup olmadığı gibi konularında yaklaşık bir yıllık fizibilite çalışmaları yaptıktan sonra kepenk imalatının bölgemizde bir ihtiyaç olduğunu gördük ve o düşünce ile bir şirket kurarak, Batman da otomatik kepenk imalatına başladık” sözleriyle anlatıyor.

FABRİKA İNŞAATINA HEMEN BAŞLADIK

Alanında bölgenin öncü firmalarından olan UGR güvenlik sistemleri firmamız da Batman’daki tüm sanayicilerin ortak sorunu olan yer tahsisi, elektrik ve su gibi altyapı sorunlarından yakınıyor. Umut Bey, bununla ilgili olarak “Yer tahsisi konusunda müdürlüğe müracaatta bulunduk. Bize, yer tahsisinin vali tarafından yapıldığı söylendi. Bunun üzerine validen randevu alarak projemizi anlattık. Vali projemizi uygun bulduktan sonra ilk yönetim toplantısında bize arsa tahsis edildi ve hemen akabinde fabrika inşaatına başladık” diyor.

AJANSLARIN DESTEĞİ İLE İŞLERİMİZİ BÜYÜTTÜK

Üstün nitelikli son model makineleri ile hizmet veren Artı Grup Firmamızın Sahibi Umut Bey “Biz normalde 2 makine almayı düşünürken, kalkınma ajanslarının desteği ile 4 makine aldık ve maddi olarak rahatladık. Kalkınma ajanslarının desteği ile aldığımız 4 makineden sonra; otomatik kepenk alanında, makine alt yapısı ve üretim kapasitesi açısından, bölgenin en büyük otomatik kepenk fabrikası olduk” dedi

EN BÜYÜK SORUNUMUZ KALİFİYE ELEMAN

Umut Bey kalifiye elman konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirterek “Biz fabrikayı kurarken otomatik kepenk, elektrik panosu, yangın dolapları ve sörvır kabinleri üretmeyi hedefledik. Şuan makine altyapımız buna tamamen uygun. Ancak kalifiye eleman bulamadığımız için bu hedefimizi henüz hayata geçiremedik. İş-kura eleman başvurusunda bulunduk. Elektrik, elektronik ve makine mühendisi gibi bu işi yapabilecek mühendis arkadaşlar özellikle istedik. Ancak bize başvuran arkadaşlardan hiçbirinin iş tecrübesi yok. Ayrıca alanlarında kendilerini geliştirmedikleri için aradığımız kriterlere uygun kalifiye eleman bulmakta zorlanıyoruz. Başka şehirlerde kriterlerimize uygun elemanlar var ancak onları Batman’a getirme konusunda sıkıntı yaşıyoruz” diyor.

BATMAN’IN KALKINMASI İÇİN HUZUR ORTAMI ÖNEMLİ

Huzur ortamının yatırımı arttırdığına dikkat çeken Umut Bey “Bir ülkenin, bir bölgenin, bir ilin gelişmesi için huzur ortamı en önemli faktördür. Bölgemizin mevcut jeopolitik yapısından dolayı bölgede olan olaylar İlimizin ticaretini olumsuz yönde etkiliyor. Bu da bizim uzun vadeli yatırım planları yapmamıza engel oluyor. Oysa ticarette devamlılık esastır. Devamlılığın olması içinde ilimizde huzur ortamının olması gerekir. Bunun içinde barış süreci çok önemli bir süreçtir. Halkımızın bu sürece destek vererek bu konuda elinden geleni yapması gerekiyor. Bu süreçte STK’lara da çok sorumluluk düşüyor. Maalesef STK’lar siyasi kimliklere bürünmüş durumdalar. Bölgemizin asıl sorunu siyasi kimliklerimizden sıyrılamamamız yani sivil olamamamızdır. Tüm siyasi kimliklerden sıyrılarak bölgenin kalkınması için herkes elini taşın altına koymalı. O zaman sanayimiz daha istikrarlı ve sağlam adımlarla büyür” ifadeleriyle özetliyor durumu.

TEŞVİKLER KÂĞIT ÜZERİNDE GÜZEL

Her işadamı gibi Umut Bey de teşviklerin yetersizliğinden yakınarak “Teşviklerin esas amacı bölgeler arasındaki farklılıkları azaltmak içindir. Teşvikler, kâğıt üzerinde çok güzel fakat hayata geçmesinde bürokratik engeller var. Sanayiciler için zaman çok önemlidir. Bürokratik işlemler zaman aldığı için, yatırımcıların teşvik almasına engel oluyor. Bölgede yatırım yapan firmaların çoğu teşviklerden ya hiç yararlanamamışlar ya da çok az yararlanmışlar. Bunun için, bürokratik engellerin daha az olduğu ve sanayicilere destek verecek bir birimin olması gerekiyor” ifadelerini kullanıyor.

YORUMUMUZ

UGR Güvenlik Sistemleri markası ile üretim yapan ARTI Şirketler Grubu, faaliyet gösterdiği ilk günden bu yana istikrarlı bir gelişme göstermiş, Batman ekonomisine olumlu düzeyde yön verecek noktaya gelmiş. Firmanın sıkıntılarının yetkililer tarafından dikkate alınmasını umut ediyoruz. Öncelikle kalifiyeli eleman konusunda Batman’daki bütün firma ve şirketlerin sesine kulak verilmeli. Bu konuda sektörün gelişimini ve sıkıntılarını en iyi şekilde özetleyen ARTI Şirketler Grubu Yetkilisi Umut Ekmen’in sözlerine kulak verilmeli…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BATMAN EKONOMİSİNE YÖN VERENLER Kategorisindeki Diğer Haberler
Sevgili Dostlar, “Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizle karşınız..
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde fabrika kuran ve sayısızca başarı öyküsüne sah..
“Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizde bugüne kadar pek çok firma..
“BU FABRİKADAN 700 İNSAN EKMEK YİYOR”
“Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizin bu haftaki konuğu, bugüne ..
“Ekonomiye Yön Verenler” sayfamızda Batmanlı işadamlarını ve kentte üretim ..

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=