Lütfen bekleyin..


TEK HEDEF TÜM TÜRKİYE’YE ÜRÜN SATMAK

27 Ocak 2015, 14:39 - Okunma: 9949

TEK HEDEF TÜM TÜRKİYE’YE ÜRÜN SATMAK

Her hafta bir fabrika, firma ya da üretim yapan bir işletmeyi ele aldığımız “Ekonomiye Yön Verenler” köşemizde, bu hafta Günaydın Toptan Gıda Firması ağırladık.MEYGÜN ve GÜNSU markaları ile üretim yapıyor Günaydın Toptan Gıda Firması. Firma sahibi Günaydın Toptan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Subat Günaydın’la sektöre dair deneyimleri ve başarısı üzerine güzel bir sohbet gerçekleştirdik. Sektördeki başarısını aşama aşama anlatan işadamı Günaydın, söyleşimizde firmanın hedeflerine de yer verdi. Amaçlarının tüm Türkiye’ye ürün satmak olduğunu söyleyen Günaydın, iddialı tutumuyla bu başarıyı kısa sürede elde edecek gibi görünüyor.

FİRMAMIZI TANIYALIM

İş hayatının verdiği heyecanla ileriye dönük yükselişini hızla devam ettiren firmamız, 1979 yılında Subat Günaydın tarafından kurulmuştur. Kendi üretiminin dışında iş hayatına ilk başladığı günden bu yana meyvecilik ve meyveli ürünler üzerinde hem satış hem de üretim yapmak için uzun uğraşlar veren ve hızla gelişen teknolojiye ayak uyduran firma, ISO 9001 – ISO 22000 ve TSE belgelerine sahiptir. 5000 m2 alanda üretim yapan firma, hem çalışma alanında hem de personel kadrosunu genişletip daha genç ve deneyimli personel anlayışıyla bölgede daha da etkili olmaya devam etmektedir.

NELER ÜRETİYOR?

Aromalı ve nektarlı olmak üzere kayısı, vişne, şeftali, portakal gibi tüm meyve çeşitlerinde 1 litre ve 200 ml tetrapak ambalajlarda üretim yapmaktadır.

HEDEF TÜM TÜRKİYE

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde uzun yıllardır ürün kalitesi ve pazar payını büyük ölçüde elinde tutan firma, bu bölgelere ilaveten İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesine de sevkıyat yapmaktadır. Batman, Diyarbakır, Van, Iğdır, Şırnak, Siirt, Ağrı, Muş, Bingöl, Hakkâri, Kars, Mardin, Ankara, Aksaray, Nevşehir, Mersin, Adana, İskenderun, Trabzon, Rize, Tokat, Samsun gibi pek çok ilde aktif durumda olan firmamız Türkiye’nin yaklaşık 50 iline ürün satmaktadır. “Hedef tüm Türkiye” diyen Subat Bey, sektörde hızlı ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir.

ÜRETİM KAPASİTESİ

Günaydın Toptan Gıda, Organize Sanayi Bölgesinde 2011 yılında faaliyete geçen 5000 M2 alan üzerinde kurulu olan fabrikasında GÜNSU ve MEYGÜN markası ile meyve suyu üretimine devam etmektedir. Günlük 15 bin koli ile 20 bin koli arasında üretim kapasitesine sahip olan firmamız 24 saat,3 vardiyalı full kapasite çalışmaktadır.

AZİMLE GELEN BAŞARI

Kurulduğu yıldan itibaren müşteri memnuniyetini hedefleyerek, çağdaş çalışma ilkeleri kısa sürede sürekli ve etkili bir başarı grafiği çizen firmamızın başarılı ve deneyimli sahibi Hacı Subat Günaydın’a bunu nasıl başardıklarını soruyoruz. Başarılı işadamı “1979 da Siirt’ten Batman’a göç ettik. İmkânsızlıktan Batman halinde el arabacılığı yapmaya başladım. Sonra çaycılık, pazarcılık gibi farklı sektörlerde çalıştım.1982 de bakkaliye işine başladım. Bakkaliyede ciddi bir noktaya intikal ettikten sonra yarı toptancılık işine başladım.1992 de toptancılar sitesinde büyük bir dükkân açarak toptancılık yapmaya başladım.1997 den sonra bu işi bırakarak DİMES meyve suyunun bayiliğini aldım.1997 ve 2011 yılları arasında DİMES meyve suyunun Doğu ve Güneydoğu distribütörlüğünü yaptım. Bu işte ciddi bir mesafe aldıktan sonra, neden kendi imalatımızı halkımıza satmayalım düşüncesi ile kendi fabrikamızı kurarak, kendi markamızla üretim yapmaya karar verdik” ifadeleriyle yanıtlıyor sorumuzu.

KENDİ MARKAMIZLA ÜRETİME BAŞLADIK

2011 yılında kendi markasıyla üretim yapmaya başlamış firmamız.  Bununla ilgili karar alma sürecini “Nasıl olacağını tahmin etmeden bu işe başladık. Bir yandan DİMES meyve sularını satmaya devam ederken diğer yandan bir firmaya fason üretim yaptırıp aynı zamanda fabrika inşaatımıza devam ediyorduk. Bir yıllık zorlu bir süreç yaşadık. Rabbimin izni ile işlerimizi yoluna koyduk ve 2010 yılının birinci ayında başladığımız fabrika inşaatımıza, 2011 yılının birinci ayında üretim için, düğmeye bastık” diyerek açıklıyor firma sahibi Günaydın.

DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA İLKLERİ BAŞARDIK

“Türkiye’nin önde gelen markalarının ürettiği ürünlerin aynısını şuan fabrikamızda üretiyoruz” diyen Subat Bey  “Dimes, Ülker, Cappy gibi Türkiye’nin önde gelen firmaları ne üretiyorsa Günaydın Grupta aynı kalitede üretiyor. Sektörümüzde, Türkiye genelinde kalite ve üretim kapasitesi açısından ilk beş firma arasındayız. Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde tetrapak makine ile tetrapak üretim yapan ilk firma biziz” diyor.

AR-GE ÇALIŞMALARI VAR MI?

Sektöründe iyi bir büyüme sağlayıp faaliyet alanını genişletmeyi hedefleyen firmamız, şuanda tüm meyve çeşitleri ile 1litre ve 1/5 litrelik tetrapak üretim yapmaya devam ediyor. Hızla gelişen teknoloji ve değişen sektör koşulları ile paralel giden başarılı firmamızın, 2015 yılı hedefleri arasında pet şişe ve cam şişede üretim yapmak var.

NERELERE İHRACAT YAPIYOR?

Firmanın hedeflerine ilişkin açıklama yapan firma sahibi Subat Günaydın “2015 yılında ihracat departmanımızı geliştirerek ihracatta birçok ülkeye ürün satmayı hedefliyoruz. Şuan Irak ve Afganistan’a aylık 10 konteynır ihracat yapıyoruz. Ayrıca Almanya, Pakistan ve Ürdün ihracat yapmak için Pazar araştırmaları yaptığı ülkeler arasındadır” diyor.

YORUMUMUZ

Yaklaşık bir yıl önce Hacı Subat Bey’i ziyaret ettiğimde fabrikada sadece bir makinesi vardı. Bu sefer ki ziyaretimde makine sayısı beşe, dolum hattı da ikiye çıkmıştı. Fabrikada ki gelişmeleri görünce çok şaşırdım ve çok sevindim. Her başarılı yatırım Batman da başka yatırımların gelmesini sağlar. Böyle örnek tesislerimizin STK, kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmesi gerekiyor. Batmanlılar olarak da Batmanımız da üretilen ürünleri tüketerek destek olmamız gerekiyor. Başarılı işadamı Subat Günaydın’ı tebrik eder, Batman’a sunduğu katkılardan dolayı teşekkür ediyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Atile özçelik
295 gün önce
Şubat günaydın günsu fabrikası resmen aldıkları paramı vermiyorlar facede yayınlıyacagım konuşmalarıda
BATMAN EKONOMİSİNE YÖN VERENLER Kategorisindeki Diğer Haberler
Sevgili Dostlar, “Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizle karşınız..
Güneydoğu Anadolu Bölgesinde fabrika kuran ve sayısızca başarı öyküsüne sah..
“Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizde bugüne kadar pek çok firma..
“BU FABRİKADAN 700 İNSAN EKMEK YİYOR”
“Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizin bu haftaki konuğu, bugüne ..
“Ekonomiye Yön Verenler” sayfamızda Batmanlı işadamlarını ve kentte üretim ..

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=