Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

EĞİTİMDE İYİ BİR İDARECİLİK ÖRNEĞİ

06 Ağustos 2015, 19:05 - Okunma: 3604

Batman yıllardır eğitimde istenen performansı yakalayamadı. Sınavlarda istenen düzeyde başarı elde edilemedi.

Şehir merkezindeki onlarca dershane, eğitim merkezine rağmen nitelikli bir eğitimden yoksun kalınarak buna zemin hazırlandı.

Kaliteli eğitim veren, modern eğitim tekniklerini kullanan yerler, eğitim kurumları var mıdır bilmiyorum, ama standardı yakalayamadığımız sınavlardaki kötü sonuçlarla anlaşılabilir.

Eğitimin temeli okullardır. Okullarda, zihinlere atılacak olan eğitimle ilgili algılar öğrencilerin sonraki eğitim hayatlarının temellerini oluşturur. Bu nedenle en önemli aşama ilkokul aşamasıdır.

Öğrencilere eğitimi sevdirebilme, öğrenmeyi teşvik etme, sorgulayabilme ve bir birey olma yolunda ilk aşama okul olduğuna göre öncelikle okulları sevdirmek gerekiyor.

Daha önceki dönemlerde gazetemizde çıkan haberlerden ve makalelerden hatırlıyorum; İl Milli Eğitim Müdürlerini göreve davet ederdik. Tadilata alınan okullar, yapılan okullar için…

Okulların planlanan süre zarfında eğitim vermeye hazır olamaması, çalışmaların istenen düzeyde olmaması ile ilgili şikâyetler gazete sayfalarını doldururdu.

Ancak şuanda Batman Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yürüten Mehmet Çelik, büyük bir sorumluluk örneği sergileyerek hem okulları inceliyor, hem fikir yürütüyor hem de fikir veriyor.

Modern okulların inşa edilmesi yukarda arz ettiğim gibi, okulun öğrenciler tarafından sevdirilmesi için gereklidir.

Milli Eğitim Müdürü olarak okulların durumunu yerinde görerek gerekli müdahaleleri yapan Çelik, öğrencilerle de diyalog kurarak öğrenciler ve eğitimciler arasında iletişim sağlanması hususunda da iyi bir örnek teşkil ediyor.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çelik’in bu idarecilik anlayışı elbette ki takdir edilmesi gereken bir husustur. Ancak, Batman olarak eğitimde ne yazık ki istenen düzeyde olmayışımız eksikliklerin bir an önce giderilmesini de zorunlu kılıyor.

Modern teçhizatın yanında tüm eğitimcilerin iyi eğitilmesi hususu, mümkünse kenar semtleri kapsayacak eğitim projeleri ile eğitimin ülke standardını yakalaması için çalışmalar yürütülebilir.

Bununla beraber eğitim sürecinde velilerin sorumlulukları, öğrenciye bu süreçte nasıl destek olunacağı ile ilgili okullarda kısa seminerler verilmesi, tabiri caizse velilerin eğitilmesi de önemli olacaktır. 

Çünkü eğitim sadece öğrencinin şahsı ile alakalı değildir, bunun içinde çevresel etkenler, aile faktörü ve eğitim kalitesi vardır.

Yine öğrencinin hedef ve hayalleri de vardır. Bu konuda sürekli destek olunması gerekiyor. En önemli etkenlerden biri aile iken velilerin bu süreçte olumlu bir etki sağlaması için velilerin bilinçli birer veli olması bence önemli…

İl Milli Eğitim Müdürümüz Mehmet Çelik’i çalışmalarından dolayı kutlarken bu önerilerimizi de dikkate almasını temenni ediyoruz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
54 gün önce
88 gün önce
102 gün önce
155 gün önce
205 gün önce
442 gün önce
510 gün önce
690 gün önce
751 gün önce
828 gün önce
897 gün önce
1106 gün önce
1130 gün önce
1151 gün önce
1167 gün önce
1208 gün önce
1253 gün önce
1259 gün önce
1288 gün önce
1395 gün önce
1411 gün önce
1416 gün önce
1423 gün önce
1444 gün önce
1487 gün önce
1500 gün önce
1511 gün önce
1520 gün önce
1535 gün önce
1550 gün önce
1560 gün önce
1564 gün önce
1574 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=