Lütfen bekleyin..

ATİLLA ATAY

BATMANLILIK BİLİNCİNDE BİR BÜROKRAT

27 Aralık 2015, 15:01 - Okunma: 2760

Bu hafta Cumartesi Buluşmalarında konuğumuz Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan’dı.

35 yılı aşkın bir süre Batmandan uzak kalmış ama hiçbir zaman Batman’dan vazgeçmemiş bir isim. Yaptığımız sohbette ülke gündemine ilişkin sorular sormamıza rağmen o, sözü her defasında ‘Batman’a nasıl hizmetler yapılabilire’ getiriyor ve Batman için elini taşın altına sokmaktan hiçbir şekilde çekinmediğini ifade ediyor.

Ankara’da Batmanlıları bir araya getiren bir platformun kurulmasına öncülük ediyor ve bu platformda Batman için ne tür hizmetler yapılabileceği üzerinde çalışıyor. Oluşturulan platform isteneni verememiş olsa da İbrahim Halil Kırşan, sonraki dönemlerde şahsi olarak ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’le koordine bir şekilde Batman’a hizmet etme çabasını güttüğünü aktarıyor.

Kendisinin fikri olan Batmanlılar Platformuna değinmekte fayda görüyorum. Kendisi öncülüğünde kurulan dernek sayesinde bir Batmanlılar Platformu oluşturuluyor. Belki o dönem için yeterli düzeyde bir yarar elde edilememiş olabilir ama diğer şehirlerin çoğunda olduğu gibi Batmanlıların da bir lobiye ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçektir. “Batman’ın sahibi yok” söylemlerinin de aslında ifade etmek istediği gerçek budur.

Ankara’da yılın belli vakitleri veyahut yılda bir defa da olsa Batmanlı siyasetçi, bürokrat, işadamı ve aydınların buluşacağı bir lokasyona gidilebilir ve yapılacak buluşmalarda Batman’dan da katılımlar sağlanarak bir platform oluşturulabilir. Bu sayede Batman problemlerinin tartışıldığı bir merci oluşturulmakla kalınmayacak, aynı zamanda Sayın İbrahim Halil Kırşan’ın tabiriyle “Batmanlılık bilincinin” oluşmasına da zemin hazırlanmış olacak.

Yapılan sohbet çerçevesinde işin açıkçası İbrahim Halil Kırşan’ın Batmanlı çoğu kişiye nazaran Batmanla daha yakından ilgilendiğini ve şehrin gelmiş olduğu nokta ve bundan sonraki gelişim süreçlerine de daha bilimsel baktığını gözlemledik. Demir yollarının taşınmasının trafiğin akışını da rahatlatabileceğini ifade eden Kırşan, şehrin etrafını kuşatacak kapsamlı bir çevre yolunun da gerekliliğini aktardı. İluh deresinin ıslahı olayının basit bir olay gibi görülmemesi gerektiğini, bunun Batman’a yeni bir vizyon kazandıracağını ifade etti. Üniversitenin bir şehir için ‘bacasız sanayi’ görevi gördüğüne de değinen Kırşan, Batman’ın daha büyük bir eğitim potansiyeline sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Kendisinin ifadelerine katılmamak mümkün değil; ancak kendisinin de ifade ettiği gibi Batman’ın ortak menfaatleri doğrusunda basının ortak bir güç oluşturması ve büyük projeleri her zaman gündemde tutması gerekmektedir.

Sayın Kırşan’ın dikkat çektiği bir diğer hususu da arz etmekte fayda var. Batman, turizm noktasında daha iyi noktalarda olması gerekirken beklenen hamleyi bir türlü gerçekleştiremedi. Eğer siz turizmi bir gelir kaynağına dönüştürmek istiyorsanız, konaklamasından rehberliğine, seyahatine kadar her şeyi bir plan dâhilinde yapmalısınız. Ancak, kendisinin de belirttiği gibi bunu Mardin’e Diyarbakır’a gelen turistleri ilimiz sınırları içindeki tarihi ve kültürel alanlara getiren, o illerin turizm şirketleri yapıyor. “Batman’a 5 yıldızlı en az 3 otel şart!” dedi Kırşan. Bu konuda haklı olduğu da açıktır. Batmanlılar turizmi bir bacasız sanayiye dönüştürmek istiyorsa öncelikle konaklama noktasında gerekli tesisleşmeye gitmeli ve turizm sektörünün gerekliliklerini profesyonelce yapmalıdır.

Sohbete tekrar dönecek olursak, yapılan sohbette sanırım tüm katılımcılar şu kanıya varmıştır; karşımızda bir bürokrattan öte bir bilim insanıyla sohbet ettik. Gerçekten herkes Batman’ın problemlerini görüyor olabilir veya bunu dillendiriyor olabilir. Bu problemlerin çözümlenmesi için de çok istekli olunabilir. Ancak İbrahim Halil Kırşan, sadece problemlerin tespitiyle yetinmiyor belki de mühendislikten gelen analitik çözümleme yeteneğiyle bu problemlerin nasıl çözüme kavuşacağının da yollarını keşfediyor.

Batman büyük beyinlerin yetiştiği bir kent! Bu insanların Batman’a hizmet etmeleri gerekiyor ve hizmet edebilecekleri bir zemin oluşturulmalıdır. Şartlar oluşturulduğunda bu insanların memleketlerine ne denli büyük faydalar olacağını da hep birlikte göreceğiz.

İbrahim Halil Kırşan’a da bu güzel sohbetten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
okuyucuu
390 gün önce
inşallah yazdığınız gibiolur sayın atay. sizide canı gönülden tebrik ederim sayın kırşan...
ramazan karakoç
392 gün önce
Sayın Kırşanın başarılarının devamını diliyorum. dedikleri çok doğru. bunların hemen uygulanması lazım
Yazarın Diğer Yazıları
91 gün önce
168 gün önce
237 gün önce
469 gün önce
491 gün önce
506 gün önce
547 gün önce
599 gün önce
628 gün önce
735 gün önce
750 gün önce
756 gün önce
763 gün önce
784 gün önce
826 gün önce
851 gün önce
860 gün önce
875 gün önce
890 gün önce
900 gün önce
904 gün önce
914 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=