Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

SİZ, İKTİDARDAKİLER

28 Aralık 2015, 17:07 - Okunma: 2277

Siz,

İktidardakiler.

Kendi isteğinizle, gülerek, koşarak, heyecanla bu görevi bizlerden isteyen, görevi almak için bizi zorlayan, tehdit eden, görev için mi yoksa nimetlerinden mi, gözlerini karartan, o koltuğa oturabilmek için yapılabilecek her şeyi yapanlar.

Değişik isimlerle adlandırılmış makamların rahat koltuklarında yayılarak oturanlar.

Siz, iktidar olmanın tüm nimetlerinde hoyratça faydalananlar.

Mülkiyeti ülkede yaşayan vatandaşlara ait olan taşınır, taşınmaz tüm varlıkları, kamu binalarını, arazileri, denizleri, gölleri, barajları ve dereleri, silahları ve araçları, fabrika ve bankaları, maddi ve manevi tüm değerleri kendi malıymış gibi kullananlar.

Siz, görevlerinizi yapmanız için verilen araçları beğenmeyip yerine lüks ve çok pahallı araçlar alıp gösteriş yapanlar.

Siz, görevlerinizi yapmanız için size verilen yetkileri beğenmeyip daha büyük, daha geniş, sonsuz yetkiler isteyip kendini olması gerekenden daha büyük yerlere koymaya çalışanlar.

Siz, görevlerinizi yaparken rahat edin diye size verilen konutları, köşkleri bile beğenmeyip, olmaması gereken yerlerde, yasaları çiğneyerek, bizim adımıza bizim için harcamanız adına verilen paralarla lüks saraylar yapan, içini olmadık lükslerle donatan, bizler, çok gördüğünüz asgari ücretle yaşamaya çalışırken, altın varaklı bardaklarla ayran içenler.

Bir gün söyledikleri ertesi gün değişenler.

Biz huzur içinde, güvenlik içerisinde, sessiz sedasız yaşamak isterken bizim adımıza sorumsuzca savaş çıkarıp çocuklarımızı savaş alanlarına, ölüme gönderenler.

Bizi, sokağa çıkma yasaklarıyla evlerimize hapseden, çatışma arasında kaldı diyerek öldüren, hendeği bahane edip evlerimizi başımıza yıkan, işyerlerimizi yakan, hayvanlarımızı öldüren, geleceğimizi yok edenler.

Tarihsel varlıklarımızı ayaklarından kurşunlatan, Sevdiğimiz insanlarımızın öldürülmesine göz yuman, çocuklarımızı öldürenleri koruyan, yargılatmayan, besleyen, derelerimizi kurutan, tabiatımızı yok eden, iklimimizin değişmesine, mevsimlerimizin şaşırmasına neden olup, güneşimizin doğmasını engellemeye çalışan, gezmemize, gülmemize, giyinmemize, türkülerimize, doğurduklarımıza, doğurmadıklarımıza karışanlar.

Size, evet size söylüyorum, lütfen üzerinize alının.

Sizler, yasaların size verdiği yetkileri bile beğenmeyerek, az bularak, yetersiz görerek kendinize yasal olmayan, yasa dışı yeni yetkiler icat ederek bunları meşru hale getirirken suç işlediğinizin, yasalar karşısında suçlu olduğunuzun farkında değil misiniz?

Elbette her yasadışı iş yaptığınızda, bunun yasal kılıfını meclisteki gücünüzle hazırlayıp suçunuzu yasalaştırmaya çalıştığınızı görmediğimizi sanmayın. Çıkardığınız yasalar, yasa çıkmadan önceki suçlarınızı bağışlanır kılmayacaktır.

Tüm vatandaşlara eşit mesafede, tarafsız olması gereken makamda oturup, oradan birini diğerine kötüleyerek topluma düşmanlık tohumlarını, nefreti, kini aşılayıp birlik ve beraberliği bozduğunuzun da farkındayız.

Böyle yaparak işlediğinizin suçların üzeri ötülecek mi?

Sonsuza kadar orada kalacağınızı mı sanıyorsunuz?

Yetkilerinizi yasaların uygulanmaması üzerine kullansanız da, çiğnediğiniz her yasa, uygulamadığınız her kural, yasa dışı yaptığınız her uygulama size bir gün bedel olarak dönecek elbette. Hiçbir yanlış, hiçbir hata, hiçbir suç, hiçbir yasa dışılık sonsuza kadar karanlıkta kalamaz.

Çıkarmaya çalıştığınız “devlet sırrı yasası” da çirkinlikleri örtemeyecek.

Ne sınırlar içinde ne de sınırlar dışında yaptıklarınız yenilir yutulur şeyler değil.

Gazeteleri susturmak, kapatmak, kayyum atamak, iflasa sürüklemek, gazetecileri cezaevlerine yollamak,  İnternete sansür uygulamak, web sayfalarını kapatıp karartmak, toplumsal muhalefeti gazla, copla, şiddetle bastırmaya çalışmak, toplumu terörize etmek de sizi kurtarmaz.

Kürt illerinde, resmi adı ne olursa olsun, resmi nedenleri ne olursa olsun uyguladığınız sıkıyönetim, sivillerin hayatları ve malları için en ufak tedbir almadan, suçsuz insanlara koruma sağlanmadan, eğitimin veya hayatın normal şekilde devamı için bir tedbir düşünmeden, düşünmeye gerek duymadan kullandığınız silahlar ve uygulama yöntemleri, uygulamadaki ortaya çıkan nefret ve kin ne yapmak istediğinizi zaten çıplak bir şekilde ortaya koyuyor.

Bir devlet ki tedbir almadan uygulama yapıyorsa, sonucunda vatandaşların ölüm dâhil, maddi manevi çok büyük kayıplar yaşıyorsa, bu sadece hata değildir, suçtur ve bunu yapanlar mutlaka bedelini ödemelidir.

Her biri suç teşkil eden uygulamaları yapanlar bir tarafa, suç oluşturan bu kararları alanlar ve mir verenler elbet bir gün bunun bedelini ödeyecektir.

Ya sizler, bu suçu emreden, suç işlemeyi emredenlerin emirlerini hiç düşünmeden, zevkle, isteyerek, içindeki nefret ve kini dökerek, gözü kararmış bir şekilde uygulayan, karşısındakinin yaşına bakmadan öldürebilen, öldürdüklerini çırılçıplak teşhir edebilen, zırhlı araçlar arkasında sürükleyen, her şeyi düşünmeden yakıp yıkanlar, ya sizler ne yapacaksınız her şey bittiğinde?

Hiç mi sızlamaz vicdanınız desem yersiz, yok olan bir şeyden bahsetmeye.

Vidanınız olmasa da bedel ödeyecek, hesap vereceksiniz.

Suç evrenseldir.

Yasaları değiştirmek yetmeyecek hesap vermekten kurtulmanıza.

Ve kaçacak başka dünya yok henüz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
murad
850 gün önce
haklısınız.suç evrenseldir.çünkû hep yoksullardan çıkar acısı
Yazarın Diğer Yazıları
94 gün önce
102 gün önce
125 gün önce
179 gün önce
347 gün önce
360 gün önce
368 gün önce
479 gün önce
511 gün önce
560 gün önce
619 gün önce
643 gün önce
661 gün önce
666 gün önce
703 gün önce
707 gün önce
727 gün önce
728 gün önce
741 gün önce
748 gün önce
751 gün önce
756 gün önce
759 gün önce
762 gün önce
764 gün önce
769 gün önce
776 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
780 gün önce
783 gün önce
787 gün önce
801 gün önce
802 gün önce
808 gün önce
826 gün önce
833 gün önce
834 gün önce
836 gün önce
837 gün önce
839 gün önce
840 gün önce
841 gün önce
842 gün önce
843 gün önce
846 gün önce
853 gün önce
854 gün önce
855 gün önce
857 gün önce
864 gün önce
867 gün önce
868 gün önce
871 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=