SİZ, İKTİDARDAKİLER - NAMİ TEMELTAŞ - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

SİZ, İKTİDARDAKİLER

28 Aralık 2015, 17:07 - Okunma: 2536

Siz,

İktidardakiler.

Kendi isteğinizle, gülerek, koşarak, heyecanla bu görevi bizlerden isteyen, görevi almak için bizi zorlayan, tehdit eden, görev için mi yoksa nimetlerinden mi, gözlerini karartan, o koltuğa oturabilmek için yapılabilecek her şeyi yapanlar.

Değişik isimlerle adlandırılmış makamların rahat koltuklarında yayılarak oturanlar.

Siz, iktidar olmanın tüm nimetlerinde hoyratça faydalananlar.

Mülkiyeti ülkede yaşayan vatandaşlara ait olan taşınır, taşınmaz tüm varlıkları, kamu binalarını, arazileri, denizleri, gölleri, barajları ve dereleri, silahları ve araçları, fabrika ve bankaları, maddi ve manevi tüm değerleri kendi malıymış gibi kullananlar.

Siz, görevlerinizi yapmanız için verilen araçları beğenmeyip yerine lüks ve çok pahallı araçlar alıp gösteriş yapanlar.

Siz, görevlerinizi yapmanız için size verilen yetkileri beğenmeyip daha büyük, daha geniş, sonsuz yetkiler isteyip kendini olması gerekenden daha büyük yerlere koymaya çalışanlar.

Siz, görevlerinizi yaparken rahat edin diye size verilen konutları, köşkleri bile beğenmeyip, olmaması gereken yerlerde, yasaları çiğneyerek, bizim adımıza bizim için harcamanız adına verilen paralarla lüks saraylar yapan, içini olmadık lükslerle donatan, bizler, çok gördüğünüz asgari ücretle yaşamaya çalışırken, altın varaklı bardaklarla ayran içenler.

Bir gün söyledikleri ertesi gün değişenler.

Biz huzur içinde, güvenlik içerisinde, sessiz sedasız yaşamak isterken bizim adımıza sorumsuzca savaş çıkarıp çocuklarımızı savaş alanlarına, ölüme gönderenler.

Bizi, sokağa çıkma yasaklarıyla evlerimize hapseden, çatışma arasında kaldı diyerek öldüren, hendeği bahane edip evlerimizi başımıza yıkan, işyerlerimizi yakan, hayvanlarımızı öldüren, geleceğimizi yok edenler.

Tarihsel varlıklarımızı ayaklarından kurşunlatan, Sevdiğimiz insanlarımızın öldürülmesine göz yuman, çocuklarımızı öldürenleri koruyan, yargılatmayan, besleyen, derelerimizi kurutan, tabiatımızı yok eden, iklimimizin değişmesine, mevsimlerimizin şaşırmasına neden olup, güneşimizin doğmasını engellemeye çalışan, gezmemize, gülmemize, giyinmemize, türkülerimize, doğurduklarımıza, doğurmadıklarımıza karışanlar.

Size, evet size söylüyorum, lütfen üzerinize alının.

Sizler, yasaların size verdiği yetkileri bile beğenmeyerek, az bularak, yetersiz görerek kendinize yasal olmayan, yasa dışı yeni yetkiler icat ederek bunları meşru hale getirirken suç işlediğinizin, yasalar karşısında suçlu olduğunuzun farkında değil misiniz?

Elbette her yasadışı iş yaptığınızda, bunun yasal kılıfını meclisteki gücünüzle hazırlayıp suçunuzu yasalaştırmaya çalıştığınızı görmediğimizi sanmayın. Çıkardığınız yasalar, yasa çıkmadan önceki suçlarınızı bağışlanır kılmayacaktır.

Tüm vatandaşlara eşit mesafede, tarafsız olması gereken makamda oturup, oradan birini diğerine kötüleyerek topluma düşmanlık tohumlarını, nefreti, kini aşılayıp birlik ve beraberliği bozduğunuzun da farkındayız.

Böyle yaparak işlediğinizin suçların üzeri ötülecek mi?

Sonsuza kadar orada kalacağınızı mı sanıyorsunuz?

Yetkilerinizi yasaların uygulanmaması üzerine kullansanız da, çiğnediğiniz her yasa, uygulamadığınız her kural, yasa dışı yaptığınız her uygulama size bir gün bedel olarak dönecek elbette. Hiçbir yanlış, hiçbir hata, hiçbir suç, hiçbir yasa dışılık sonsuza kadar karanlıkta kalamaz.

Çıkarmaya çalıştığınız “devlet sırrı yasası” da çirkinlikleri örtemeyecek.

Ne sınırlar içinde ne de sınırlar dışında yaptıklarınız yenilir yutulur şeyler değil.

Gazeteleri susturmak, kapatmak, kayyum atamak, iflasa sürüklemek, gazetecileri cezaevlerine yollamak,  İnternete sansür uygulamak, web sayfalarını kapatıp karartmak, toplumsal muhalefeti gazla, copla, şiddetle bastırmaya çalışmak, toplumu terörize etmek de sizi kurtarmaz.

Kürt illerinde, resmi adı ne olursa olsun, resmi nedenleri ne olursa olsun uyguladığınız sıkıyönetim, sivillerin hayatları ve malları için en ufak tedbir almadan, suçsuz insanlara koruma sağlanmadan, eğitimin veya hayatın normal şekilde devamı için bir tedbir düşünmeden, düşünmeye gerek duymadan kullandığınız silahlar ve uygulama yöntemleri, uygulamadaki ortaya çıkan nefret ve kin ne yapmak istediğinizi zaten çıplak bir şekilde ortaya koyuyor.

Bir devlet ki tedbir almadan uygulama yapıyorsa, sonucunda vatandaşların ölüm dâhil, maddi manevi çok büyük kayıplar yaşıyorsa, bu sadece hata değildir, suçtur ve bunu yapanlar mutlaka bedelini ödemelidir.

Her biri suç teşkil eden uygulamaları yapanlar bir tarafa, suç oluşturan bu kararları alanlar ve mir verenler elbet bir gün bunun bedelini ödeyecektir.

Ya sizler, bu suçu emreden, suç işlemeyi emredenlerin emirlerini hiç düşünmeden, zevkle, isteyerek, içindeki nefret ve kini dökerek, gözü kararmış bir şekilde uygulayan, karşısındakinin yaşına bakmadan öldürebilen, öldürdüklerini çırılçıplak teşhir edebilen, zırhlı araçlar arkasında sürükleyen, her şeyi düşünmeden yakıp yıkanlar, ya sizler ne yapacaksınız her şey bittiğinde?

Hiç mi sızlamaz vicdanınız desem yersiz, yok olan bir şeyden bahsetmeye.

Vidanınız olmasa da bedel ödeyecek, hesap vereceksiniz.

Suç evrenseldir.

Yasaları değiştirmek yetmeyecek hesap vermekten kurtulmanıza.

Ve kaçacak başka dünya yok henüz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
79 gün önce
93 gün önce
211 gün önce
219 gün önce
242 gün önce
296 gün önce
464 gün önce
477 gün önce
485 gün önce
596 gün önce
628 gün önce
677 gün önce
736 gün önce
760 gün önce
778 gün önce
783 gün önce
820 gün önce
824 gün önce
844 gün önce
845 gün önce
858 gün önce
865 gün önce
868 gün önce
873 gün önce
876 gün önce
879 gün önce
881 gün önce
886 gün önce
893 gün önce
894 gün önce
895 gün önce
897 gün önce
900 gün önce
904 gün önce
918 gün önce
919 gün önce
925 gün önce
943 gün önce
950 gün önce
951 gün önce
953 gün önce
954 gün önce
956 gün önce
957 gün önce
958 gün önce
959 gün önce
960 gün önce
963 gün önce
970 gün önce
971 gün önce
972 gün önce
974 gün önce
981 gün önce
984 gün önce
985 gün önce
988 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=