Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

ÖZERKLİK FIRTINASI

04 Ocak 2016, 17:13 - Okunma: 2768

Olağanüstü gündemle toplanan ve iki gün süren tartışmalarla ortaya çıkan 14 maddelik sonuç bildirisinin içeriğinde “demokratik özerklik” olarak tanımlanan yerel yönetimlerin yeniden şekillendirilmesiyle ilgili talepler çıktı.

“Türkiye gerçeğinde demokratik özerkliğe dayalı bir siyasi ve toplumsal sistem yaratmadan Türkiye’nin demokratikleşmesi mümkün değildir. Dünya halklarını ve kurumlarını halkımızın meşru özgürlük talepleriyle dayanışmaya çağırıyoruz” denilerek ortaya konan talepler, iktidar kanadında olsun diğer muhalefet kanatlarında olsun oldukça büyük tepkiler topladı.

Politik intihardan ihanete, saçmalıktan pervasızlığa kadar süren suçlama ve tepkilerle karşılanan açıklama sonrası ilk gündeme getirilen dokunulmazlıkların kaldırılması ve HDP’nin kapatılması oldu.

Savcılar göreve çağırıldı. Silahlar çekildi. Eleştiriden ziyade suçlama, hakaret ve tehdit yoluyla her zaman uyguladıkları sindirme politikası izlenmeye başlandı.

İktidar kanadından farklı beklentilerde bulunmak zaten imkânsızdı.

Bunları yaşanmışlıklarımız açısından çok doğal buluyor ve konuya daha farklı açıdan bakmak istiyorum.

Yaşadığımız coğrafyanın bir parçası olarak yaşayan Kürtler, diğer kimliklerle beraber, eşit ve kardeşçe yaşamak üzere bu devletin kuruluşunda her şekilde yer aldı. Savaşlara katıldı. Yaralandı, öldü. Acıları birlikte yaşadı, bedeli birlikte paylaştı.

Ancak beklentileri hiçbir zaman gerçekleşmedi, engellendi, yok sayıldı, aşağılandı, küçük görüldü, işkence ve şiddet gördü, köyleri yakıldı, insanları öldürüldü, kaybedildi, sürgün edildi.

Beklentiler basitti. Kimliğin kabulü, dilini özgürce kullanabilme, eşitlik, insanca yaşam, insan olmaktan kaynaklı hakların kullanılabilmesi.

Hepsi buydu.

Olmadı, olamadı.

Beklentileri olmayınca, aşağılanıp horlanınca, köyleri yakılıp insanları öldürülünce, sürgün edilip yurtlarından göçe zorlanınca da olanlar oldu. Yaşananları birlikte yaşadık ve gördük.

Oysa çok basitti çözüm.

1921 Anayasasının 11, 12, 13 ve 14. Maddelerinin hayata geçirilmesi, uygulanması ve desteklenmesiyle çözülecek kadar basitti.

Neydi bu maddeler;

MADDE 11- Vilayet mahalli işlerde manevi şahsiyete ve özerkliğe sahiptir.

Dış ve iç siyaset, şer’i, adli ve askeri işler, uluslararası iktisadi ilişkiler ve hükümetin genel vergileri ile birden fazla vilayeti ilgilendiren hususlar istisna olmak üzere Büyük Millet Meclisi tarafından konacak kanunlar gereğince vakıflar, medreseler, eğitim, sağlık, iktisat, tarım, bayındırlık ve sosyal yardım işlerinin düzenlenmesi ve idaresi vilayet şûralarının yetkisi içindedir.

MADDE 12- Vilayet şûraları, vilayetler halkınca seçilmiş üyelerden meydana gelir. Vilayet şûralarının toplantı dönemi iki senedir. Toplantı süresi senede iki aydır.

MADDE 13- Vilayet şûrası, üyeleri arasında yürütme görevini yapacak bir başkan ile değişik bölümleri idareye memur üyeden teşekkül etmek üzere bir yönetim kurulu seçer. Yürütme yetkisi, sürekli olan bu kurula aittir.

MADDE 14- Vilayette Büyük Millet Meclisi’nin vekili ve mümessili olmak üzere vali bulunur. Vali, Büyük Millet Meclisi Hükümeti tarafından tayin olunup, vazifesi devletin genel ve ortak görevlerini yerine getirmektir. Vali, yalnız devletin genel görevleri ile yerel görevler arasında zıtlaşma meydana gelmesi durumunda müdahale eder.

11. maddede açıklanan mahalli idarelerin yönetim şeklinin tarifine baktığımızda özerk yerel yönetimlerin tarifini okuyoruz.

Her il kendi meclisini seçecek. Bu meclis o ilin başkan ve üyelerden oluşturacağı yerel yönetimini seçecek. Yerel yönetimler, ‘’vakıflar, medreseler, eğitim, sağlık, iktisat, tarım, bayındırlık ve sosyal yardım işlerinin düzenlenmesi ve idaresi’’ ni sağlayacak.

TBMM tarafından görevlendirilecek Vali ise, genel ve ortak işlerden sorumlu olacaktı.

Bu konuda, merkezi hükümetten bağımsız olarak tam yetkili kılınması da Anayasanın maddesi olarak ilan edilmiş ve güvenceye alınmıştı.

1921 Anayasasında oldukça açık bir şekilde hatları çizilen ve güvence altına alınan yerel yönetimlerin oluşturulma ve çalışma biçimi ne yazık ki yaşama geçmemiş, 1924 tarihinde yeniden yapılan / değiştirilen Anayasada ise yer almamıştı.

1921 Anayasasında yer alan bu maddeler değiştirilmemiş, yok edilmemiş ve yaşama geçirilmiş olsaydı bu gün yaşanan sorunların, ölümlerin, baskı ve zulmün hiç biri yaşanmayacak, kardeşçe yaşamak gerçek anlamıyla hayata geçecekti.

1921 Anayasasındaki bu maddelerin 1924 de yeniden yapılan Anayasada hayat bulmamasının nedenleri ayrıca irdelenmesi gereken bir konu ancak bu gün yaşadığımız tüm sıkıntıların da ana nedenidir.

Bu gün DTK’nin sonuç bildirgesinde açıklayıp genel tartışmaya açtığı taleplere baktığımızda 1921 anayasasında güvenceye alınan yerel yönetim biçiminden çok farklı olmadığı açıkça görülür.

Bundan 94 yıl önce planlanan ve Anayasaya madde olarak yazılan yerel yönetimlerin özerk durumunu 94 yıl sonra tartışmaya açan DTK sonuç bildirgesinin bu kadar şiddetli tepki almasının nedenlerini 1924 Anayasa değişikliğinde, değişiklik gereksinimlerinde aramak gerekir.

1924 de Anayasayı değiştirme zorunluluğu, özerk yerel yönetimlerle ilgili maddelerin koyulmayışının gerekçeleriyle bu gün DTK’nin sonuç bildirgesiyle açıklanan taleplerin şiddetle reddedilmesinin gerekçeleri aynıdır.

Aynı milliyetçi ruh, aynı milliyetçi bencillik!

Aşılabilir mi?

Elbette.

Tam anlamıyla toplumsal konsensüs sağlanmak zorundadır.

Aksi durum toplumsal çatışmayı derinleştirecek, ayrışmayı gündemleştirecektir.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
47 gün önce
61 gün önce
179 gün önce
187 gün önce
210 gün önce
264 gün önce
432 gün önce
445 gün önce
453 gün önce
564 gün önce
596 gün önce
644 gün önce
704 gün önce
728 gün önce
746 gün önce
751 gün önce
788 gün önce
792 gün önce
812 gün önce
813 gün önce
826 gün önce
833 gün önce
836 gün önce
841 gün önce
844 gün önce
847 gün önce
849 gün önce
854 gün önce
861 gün önce
862 gün önce
863 gün önce
865 gün önce
868 gün önce
872 gün önce
886 gün önce
887 gün önce
893 gün önce
911 gün önce
918 gün önce
919 gün önce
921 gün önce
922 gün önce
924 gün önce
925 gün önce
926 gün önce
927 gün önce
931 gün önce
938 gün önce
939 gün önce
940 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
952 gün önce
953 gün önce
956 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=