Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

SİZ HİÇ BEYAZ BAYRAK TAŞIDINIZ MI?...

12 Ocak 2016, 17:27 - Okunma: 2305

"Bu gidişle ölürüm

Sen yalana dolana

Ben gerçeğe gömülürüm."

 

Beyaz bayrak, teslim olmanın, silahsız olmanın, zararsız olmanın tüm dünya tarafından kabul görmüş sembolüdür.

Beyaz bayrak veya beyaz bir bezin bir sopaya bağlanarak kullanılan sembolün ne zaman kullanılmaya başlandığı, ne zamandan beri kullanıldığı belli değil.

Bu sembolü taşıyan, bulunduran, sallayan kim olursa olsun uluslar arası yasalarda ve savaş hukukunda dokunulmaz, zarar verilmez, silah kullanılmaz.

Beyaz bayrak taşımasına, sallamasına rağmen vurulup yaralanan veya ölenler yok mu?

Var.

Nerede?

Beyaz bayrağı taşıyanların potansiyel “terörist” oldukları yerlerde!

Teslim olmuş birine, silahsız ve zararsız bir insana silah sıkmak, bomba atmak hatta Tank ile top ile ateş etmek!

Neden mi?

Mazeret daha sonra mutlaka bulunur. Şimdi savaş zamanı.

Hiç bir şey bulunmazsa, “bayraklarından şüphelendik, bombalı tuzak olma ihtimali vardı!” veya “uzaktan fark edemedik, karanlıktı göremedik”  denir, yeterli olur. Mazeret bile sunulmasa ne olur ki!

Ne de olsa bunlar Kürt.

Hepsi potansiyel suçlu.

Nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle yaralanan Miray bebeği, kucağına alıp hastaneye götürmek isteyen Ramazan dedenin önünde, beyaz bayrağı sallayarak hızla yürüyen Rukiye neneye rağmen ateş edilip hepsinin vurulması, Miray bebekle Ramazan dedenin ölümünde olduğu gibi, mazeret bile sunulmayan olaylarla doludur coğrafyam.

Suç muktedirler tarafından tarif edildiği sürece, tarife uygun suçluyu bulmak, yakalamak ve etkisiz hale getirmek de emniyet güçlerinin görevidir.

Her ne kadar suç ve suç tarifi dönemsel farklılıklar gösterse de suçlu her zaman aynıdır.

Hatta tarif edilen suç içerisinde “terörist” olarak nitelenen örgütün yıllardır ceza evinde tecrit altında tutulan lideri, muktedirler tarafından göklere çıkarılır ama o liderin kurtarmak üzere yola çıktığı halk her zaman “potansiyel suçlu” ve “terörist” olmaya devam eder.

Suç tarif edilmiş, suçlu belirlenmiştir. Beyaz bayrak suçluyu kurtaramaz.

Beyaz bayrak suçsuzlar içindir. Hiç bir eyleme karışmamak suçsuz olmaya yetmez. Suçsuz olmak bir şey yapmamak değildir. Hatta hiçbir şey yapmamanın kendisi de suçtur!

Suçsuz olmanın tek yolu, suçu tarif eden muktediri övmek, desteklemek, alkışlamak, savunmak, oy vermek, ne yaparsa yapsın eleştirmemek, eleştirenlere karşı çıkmak, muktediri kıble kabul etmek ve gereğinde istemesen de onun için ölmektir.

Bunun dışında yapılan her şey suç herkes suçludur.

Bu nedenle de her defasında “beyaz bayrak taşırken vuruldum” demenin anlamı yoktur. Zaten potansiyel suçlu olarak sorumluları suçlayıp, yetkilileri meşgul etmek de suçtur.

Suç ve suçlu konusu da “bayrak” konusu kadar hassas ve geniş olması nedeniyle bir sonraki söyleşide işlemek üzere konumuza devam edelim.

Kirletme beyaz bayrağı kanınla.

Bir de taşıdığın bayrak “bayrak” değil ki.

Bayrak dediğinin ölçüleri, standardı, bir takım normlara uygunluğu gerekir.

Sen ne taşıyorsun? Bulmuşsun beyaz bir bez. Ne olduğu belli değil. Kimisi ufak kimisi çarşaf kadar. Ne düzgün ne de ütülü. Kimisi de çıkarmış atletini, kirli, ter kokuyor. Almış bunu takmış paspas sopasına, “beyaz bayrak” adına taşıyor!

Beyaz bayrak taşıyorsan saygılı olacaksın.

Öyle “yaralım var”, “ölüm kalım meselesi”, “acil bir durum vardı”, “düşünemedim” gibi mazeretlerle yaptığın yanlışı ve saygısızlığı savunamazsın.

Böyle yaparsan vururlar seni keklik avlar gibi, düşersin soğuk kaldırım taşlarının üzerine, öldükten sonra bile alamazlar seni oradan. Mermi zayiatına neden olmaktan suçlu olursun. Savunma yapmaya fırsatın olmaz.

Beyaz bayrağı eline her alan taşıyamaz. Eğitimini aldın mı? Nasıl sallanır, sağdan sola mı yoksa soldan sağa mı? Ne yapacağını bilmiyorsan sonuçlarına da katlanırsın.

Bir kere bayrak sağdan sola doğru sallanmaz. Ne demek sağdan sola. “İnsanlara sola gitmesini mi söylemek istiyorsun?” derler sana. Komünizm propagandasına girer. Bu da suçtur.

Bu noktada sağdan sola sallamamanın suç olduğunu öğrendin ama bilmediğin bir konu daha var. Sağ ve sol sana göre olmayacak. Seni görmesi gerekene göre ayarlanacak. Sen soldan sağa sallarsın, seni gören bunun tersini göreceğinden yaptığın elbette yanlış olacak. Bu nedenle de yönleri seni görecek olana göre ayarlayacaksın.

Beyaz bayrak taşımak bu işte bu kadar ciddi bir iştir.

Sen basite aldıkça, önemsemedikçe, eğitimsiz olarak bu göreve soyundukça, bayrağın yapımına dikkat ve özen göstermedikçe, elbette başına istenmeyen durumlar gelecektir. Bu da yaptığın yanlışların bedeli olacaktır.

Yani canım kardeşim;

Ya beyaz bayrak kadar beyaz olmalısın karşında olanlara.

Ya da sallamamalısın beyaz teslimiyet bayrağını.

Öleceksen yanında beyaz bayrak olmamalı...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
188 gün önce
201 gün önce
209 gün önce
320 gün önce
352 gün önce
400 gün önce
460 gün önce
484 gün önce
502 gün önce
507 gün önce
544 gün önce
548 gün önce
568 gün önce
569 gün önce
582 gün önce
589 gün önce
592 gün önce
597 gün önce
600 gün önce
603 gün önce
605 gün önce
610 gün önce
617 gün önce
618 gün önce
619 gün önce
621 gün önce
624 gün önce
628 gün önce
642 gün önce
643 gün önce
649 gün önce
667 gün önce
674 gün önce
675 gün önce
677 gün önce
678 gün önce
680 gün önce
681 gün önce
682 gün önce
683 gün önce
684 gün önce
687 gün önce
694 gün önce
695 gün önce
696 gün önce
698 gün önce
705 gün önce
708 gün önce
709 gün önce
712 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=