Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

SİZ HİÇ BEYAZ BAYRAK TAŞIDINIZ MI?...

12 Ocak 2016, 17:27 - Okunma: 2680

"Bu gidişle ölürüm

Sen yalana dolana

Ben gerçeğe gömülürüm."

 

Beyaz bayrak, teslim olmanın, silahsız olmanın, zararsız olmanın tüm dünya tarafından kabul görmüş sembolüdür.

Beyaz bayrak veya beyaz bir bezin bir sopaya bağlanarak kullanılan sembolün ne zaman kullanılmaya başlandığı, ne zamandan beri kullanıldığı belli değil.

Bu sembolü taşıyan, bulunduran, sallayan kim olursa olsun uluslar arası yasalarda ve savaş hukukunda dokunulmaz, zarar verilmez, silah kullanılmaz.

Beyaz bayrak taşımasına, sallamasına rağmen vurulup yaralanan veya ölenler yok mu?

Var.

Nerede?

Beyaz bayrağı taşıyanların potansiyel “terörist” oldukları yerlerde!

Teslim olmuş birine, silahsız ve zararsız bir insana silah sıkmak, bomba atmak hatta Tank ile top ile ateş etmek!

Neden mi?

Mazeret daha sonra mutlaka bulunur. Şimdi savaş zamanı.

Hiç bir şey bulunmazsa, “bayraklarından şüphelendik, bombalı tuzak olma ihtimali vardı!” veya “uzaktan fark edemedik, karanlıktı göremedik”  denir, yeterli olur. Mazeret bile sunulmasa ne olur ki!

Ne de olsa bunlar Kürt.

Hepsi potansiyel suçlu.

Nereden geldiği belli olmayan bir mermiyle yaralanan Miray bebeği, kucağına alıp hastaneye götürmek isteyen Ramazan dedenin önünde, beyaz bayrağı sallayarak hızla yürüyen Rukiye neneye rağmen ateş edilip hepsinin vurulması, Miray bebekle Ramazan dedenin ölümünde olduğu gibi, mazeret bile sunulmayan olaylarla doludur coğrafyam.

Suç muktedirler tarafından tarif edildiği sürece, tarife uygun suçluyu bulmak, yakalamak ve etkisiz hale getirmek de emniyet güçlerinin görevidir.

Her ne kadar suç ve suç tarifi dönemsel farklılıklar gösterse de suçlu her zaman aynıdır.

Hatta tarif edilen suç içerisinde “terörist” olarak nitelenen örgütün yıllardır ceza evinde tecrit altında tutulan lideri, muktedirler tarafından göklere çıkarılır ama o liderin kurtarmak üzere yola çıktığı halk her zaman “potansiyel suçlu” ve “terörist” olmaya devam eder.

Suç tarif edilmiş, suçlu belirlenmiştir. Beyaz bayrak suçluyu kurtaramaz.

Beyaz bayrak suçsuzlar içindir. Hiç bir eyleme karışmamak suçsuz olmaya yetmez. Suçsuz olmak bir şey yapmamak değildir. Hatta hiçbir şey yapmamanın kendisi de suçtur!

Suçsuz olmanın tek yolu, suçu tarif eden muktediri övmek, desteklemek, alkışlamak, savunmak, oy vermek, ne yaparsa yapsın eleştirmemek, eleştirenlere karşı çıkmak, muktediri kıble kabul etmek ve gereğinde istemesen de onun için ölmektir.

Bunun dışında yapılan her şey suç herkes suçludur.

Bu nedenle de her defasında “beyaz bayrak taşırken vuruldum” demenin anlamı yoktur. Zaten potansiyel suçlu olarak sorumluları suçlayıp, yetkilileri meşgul etmek de suçtur.

Suç ve suçlu konusu da “bayrak” konusu kadar hassas ve geniş olması nedeniyle bir sonraki söyleşide işlemek üzere konumuza devam edelim.

Kirletme beyaz bayrağı kanınla.

Bir de taşıdığın bayrak “bayrak” değil ki.

Bayrak dediğinin ölçüleri, standardı, bir takım normlara uygunluğu gerekir.

Sen ne taşıyorsun? Bulmuşsun beyaz bir bez. Ne olduğu belli değil. Kimisi ufak kimisi çarşaf kadar. Ne düzgün ne de ütülü. Kimisi de çıkarmış atletini, kirli, ter kokuyor. Almış bunu takmış paspas sopasına, “beyaz bayrak” adına taşıyor!

Beyaz bayrak taşıyorsan saygılı olacaksın.

Öyle “yaralım var”, “ölüm kalım meselesi”, “acil bir durum vardı”, “düşünemedim” gibi mazeretlerle yaptığın yanlışı ve saygısızlığı savunamazsın.

Böyle yaparsan vururlar seni keklik avlar gibi, düşersin soğuk kaldırım taşlarının üzerine, öldükten sonra bile alamazlar seni oradan. Mermi zayiatına neden olmaktan suçlu olursun. Savunma yapmaya fırsatın olmaz.

Beyaz bayrağı eline her alan taşıyamaz. Eğitimini aldın mı? Nasıl sallanır, sağdan sola mı yoksa soldan sağa mı? Ne yapacağını bilmiyorsan sonuçlarına da katlanırsın.

Bir kere bayrak sağdan sola doğru sallanmaz. Ne demek sağdan sola. “İnsanlara sola gitmesini mi söylemek istiyorsun?” derler sana. Komünizm propagandasına girer. Bu da suçtur.

Bu noktada sağdan sola sallamamanın suç olduğunu öğrendin ama bilmediğin bir konu daha var. Sağ ve sol sana göre olmayacak. Seni görmesi gerekene göre ayarlanacak. Sen soldan sağa sallarsın, seni gören bunun tersini göreceğinden yaptığın elbette yanlış olacak. Bu nedenle de yönleri seni görecek olana göre ayarlayacaksın.

Beyaz bayrak taşımak bu işte bu kadar ciddi bir iştir.

Sen basite aldıkça, önemsemedikçe, eğitimsiz olarak bu göreve soyundukça, bayrağın yapımına dikkat ve özen göstermedikçe, elbette başına istenmeyen durumlar gelecektir. Bu da yaptığın yanlışların bedeli olacaktır.

Yani canım kardeşim;

Ya beyaz bayrak kadar beyaz olmalısın karşında olanlara.

Ya da sallamamalısın beyaz teslimiyet bayrağını.

Öleceksen yanında beyaz bayrak olmamalı...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
4 gün önce
122 gün önce
130 gün önce
153 gün önce
207 gün önce
375 gün önce
388 gün önce
396 gün önce
507 gün önce
539 gün önce
587 gün önce
647 gün önce
671 gün önce
689 gün önce
694 gün önce
731 gün önce
735 gün önce
755 gün önce
756 gün önce
769 gün önce
776 gün önce
779 gün önce
784 gün önce
787 gün önce
790 gün önce
792 gün önce
797 gün önce
804 gün önce
805 gün önce
806 gün önce
808 gün önce
811 gün önce
815 gün önce
829 gün önce
830 gün önce
836 gün önce
854 gün önce
861 gün önce
862 gün önce
864 gün önce
865 gün önce
867 gün önce
868 gün önce
869 gün önce
870 gün önce
871 gün önce
874 gün önce
881 gün önce
882 gün önce
883 gün önce
885 gün önce
892 gün önce
895 gün önce
896 gün önce
899 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=