Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

YA HADDİNİ BİLECEKSİN

18 Ocak 2016, 16:12 - Okunma: 2251

Ya itaat edeceksin

Son dönemlerde tehdit değişik biçimlerde kullanılmaya başlandı. Yasal kurumların gücünü de arkasına alarak yapılan tehditler yetmiyor ki mafya türü örgütlenmeler ve onların temsilcileri ve yöneticileri de bu tehditlere katıldı.

“Oluk oluk kanlarınız akıtılacak”

“Kanlarında duş alacağız”

Yasal kurumların güçleriyle, anayasadan aldığı yetki ve sorumluluklarını bir tarafa bırakarak, anayasayı çiğneyerek yapılan tehditler için ne yapılabilir, henüz bilinmiyor.

Anayasa ve yasalar hiçe sayılarak yapılan hedef göstermeler, kurumları ve adalet sağlayıcıları yönlendirip göreve çağırmalar, insanları ceza, hapis, işten çıkarma gibi tehditlerle susturmaya çalışmalar neredeyse her gün karşılaştığımız konulardan oldu.

Yapılanları eleştiren, karşı çıkan veya bir şekliyle muhalefet eden her insan bu tür tehditlerin hedefi durumuna geldi.

Hedef gösterilenler hakkında soruşturmalar, gözaltına almalar, işiyle ilişkilerinin kesilmesi olanca hızıyla başladı. Arama kararları, yakalama emirleri ortalığa düştü.

Anayasada güvence altına alınan ifade özgürlüğü ayaklar altına alındı.

Vatandaş olarak görüş bildirmek, düşüncelerini basın yoluyla açıklamak, yapılanları eleştirmek, iktidara muhalefet etmek suç haline geldi, getirildi.

Neden sadece iktidarın uygulamalarını eleştirdin?

Neden karşı tarafı hiç suçlamadın?

Neden “terörist” demedin?

“Bunları söyleseydin sana karışmazdık” demek isteyen ifadelerle eleştirenleri hedef haline getiren, mahkemeleri ve ilgili kurumları göreve çağıran muktedirler kendilerini hiçbir şekilde dokunulmaz statüsü getirmeyi amaçlıyor.

Yaptıklarımız nedeniyle hiç kimseye hesap vermeyiz” diyerek dokunulmaz olduklarının altını kalın çizgilerle çizen muktedirler kendilerine destek olanlar dışındaki tüm insanlara istediği şekilde dokunabiliyor.

İfade özgürlüğü var ama iktidarı desteklediğin sürece.

Açıklayacak düşüncelerin muhalif olmayacak.

Açıklayacak düşüncelerin muktedirleri eleştirmeyecek.

Açıklayacağın düşünceler devletin uygulamalarının karşısında duranları eleştirecek

Böyle davrandığın sürece düşüncelerini açıklayabilir, basın yoluyla yayabilir, ifade özgürlüğünü sınırsızca kullanabilir hatta muhalifleri kullanacağın kelimeleri düşünmeden tehdit bile edebilirsin.

Kısaca haddini bileceksin!

Haddini bilmezsen bildirecek güçleri vardır.

Uygulamalardan memnun olmama hakkın elbette var.

Uygulamalar seni rahatsız da edebilir. Uygulamalar sonucu gördüğün zararlar da olabilir. Evini, iş yerini, topraklarını, hayvanlarını kaybetmiş olabilirsin.

Yakınlarının hayatını kaybetmiş olabilirsin. Söz konusu “vatansa” bunlar teferruattır. Karşılaştığın olumsuzluklar, kayıplarının “vatan” için olduğunu unutmayacak, boynunu bükecek, itaat edeceksin.

Teamüller “Milli” ise kayıpların konusunda itiraz etme hakkın ne yazık ki yok.

Devletin kuruluşunda yer almış olman, “Vatan”ın toprakları için atalarının kanını dökmüş olması, yaratılan ve sonrasında özelleştirilen “milli” değerler için ter dökmüş olmanın çok fazla bir önemi yoktur.

Bunları öne sürerek hak iddiasında bulunma lüksün de yoktur.

Vatani görevi yapmak ayrı, hak elde etmek ayrıdır. Haklı olmak için tek koşul iktidar olmaktır. İktidar olabilecek gücün yoksa yapman gereken itaat etmektir.

Yıllarını önce kendini en iyi şekilde eğitmek sonra da kendin dışındaki insanları yarınlara hazırlamak amacıyla eğitmek için harcamış bir akademisyen olabilirsin. Bu kariyerin sana, senin gibi düşünen diğer aydın ve akademisyenlere iktidarı eleştirme hakkını vermez. Hem de iktidarı eleştirirken, iktidarın uygulamalarına karşı çıkanları, uygulamalara direnenleri, uygulamalardan zarar görenleri,  “Teröristleri”, onları destekleyenleri hiç eleştirmeden, onlara tek laf söylemeden yapmışsan, haddini bilmemiş olursun.

“Suça ortak olmuyoruz” ne demek!

Sen açıkça iktidara “sen suçlusun” demek olmuyor mu?

Ayıp, çok ayıp!

Haddini bilmemiş, sınırlarını aşmış, hesap sormuşsan bedelini de ödemeye hazır olacak, ağlayıp sızlanmayacaksın.

Yıllardır yaptığın, sevildiğin, kazandığın programında bir öğretmeni, uygulamaları eleştirir boyuttaki konuşmasını kesmeden verir bir de üzerine üç kez alkışlattırırsan senin için de gereğini yaparlar. Özür dilemiş olman bile yetmez. Sevilmen, sevecen olman, “Polis çocuğu” olman da seni kurtarmaz, kurtaramaz.

Karizman çizilmiştir.

O çizik asla çıkmaz.

Bu devletin ekmeğini yiyorsan!

Yediğin ekmek, kazançların üzerinden verdiğin yüksek vergiler sonrası kalanlarla alınmış bile olsa, yapılan yollar sayesinde o ekmeği yiyorsun. Nankör olmayacak, haddini bileceksin.

Bu devlet vatandaşın ekmeğini yiyorsa!

Yese de, demeyeceksin.

Haddini bilecek, itaat edeceksin.

Vatandaş olmanın gereği bu coğrafyada budur!

Bunun böyle olmasını sağlayan da sensin…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
3 gün önce
26 gün önce
248 gün önce
261 gün önce
269 gün önce
380 gün önce
412 gün önce
460 gün önce
520 gün önce
544 gün önce
562 gün önce
567 gün önce
604 gün önce
608 gün önce
628 gün önce
629 gün önce
642 gün önce
649 gün önce
652 gün önce
657 gün önce
660 gün önce
663 gün önce
665 gün önce
670 gün önce
677 gün önce
678 gün önce
679 gün önce
681 gün önce
684 gün önce
688 gün önce
702 gün önce
703 gün önce
709 gün önce
727 gün önce
734 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
738 gün önce
740 gün önce
741 gün önce
742 gün önce
743 gün önce
744 gün önce
747 gün önce
754 gün önce
755 gün önce
756 gün önce
758 gün önce
765 gün önce
768 gün önce
769 gün önce
772 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=