Lütfen bekleyin..

UBEYD BAŞ

BU OCAKTA KİM NE PİŞİRİR

19 Ocak 2016, 17:48 - Okunma: 2963

Ocak üstüne ocak tüttürüyoruz.

Ahmet Yesevi Ocakları Batman’da şubesini açtı diye haberi okuyunca. Hayda yeterince ocağımız yoktu da yenisi mi açıldı dedim. Sonra kimdir, nedir, ne isterler, dertleri nedir diye az kurcalayayım dedim.

Bulduklarımı sizinle paylaşmak istiyorum. Ahmet Yesevi Ocakları, Yesevi Ocaklarının Genel Başkan Yardımcısıyken görevine son verilen Murat Kan başkanlığında kurulmuş. Genel merkezi İzmir’de bulunan bir ocak.

Çeşitli illerde teşkilatlanmasını ki Batman açık bir örnektir, yakın zamanda Erdoğan’ın, adını kullanarak yürüttüğü faaliyetlerden duyulan rahatsızlığı iletmesiyle istifaların yaşandığı Osmanlı Ocaklarının eski teşkilat üyeleri üzerinden kurgulayan ve hatta bazı yerlerde aynı adresleri, aynı ofisleri kullanan bir ocak.

Osmanlı Ocakları kim derseniz özetle “R.T Erdoğan Namusumuzdur” diyen bir ocak.

Ahmet Yesevi Ocakları henüz bir web sitesi bile kurmazken ya da kuramazken 1 Ocak’a kadar 55 ilde teşkilatlarını kuracağını iddia eden bir ocak. Ne yaptılar kurabildiler mi bilmiyorum. Bir de sosyal ağlarından, basın açıklamalarından eski ezberi tekrarlayan Türk Milliyetçiliğine vurgu yapan bazı ifadelere bakayım istedim.

“Mücadelemiz bunlar için devletimize milletçe sahip çıkmak içindir.” Dikkat edin millete sahip çıkan bir devlet değil, devlete sahip çıkan bir millet. Milletin yıllardır altında kıvrandığı Türk Milliyetçiliği zihniyetidir bu ki zaten gizlenmiyor saklanmıyor yine aynı açıklamanın devamında açıkça "Biz Türk Milliyetcisiyiz” diyor ocağın Genel Başkanı Murat Kan.

“Her konuda devletine destek veren” “devletine her konuda sahip çıkan” ifadeleri gırla. Yine yukarıdaki Türk Milliyetçiliğinin, devleti ne yaparsa yapsın kutsayan zihniyeti. Bunun içine 80’lerdeki darbe, dikta yönetimleri, bunun içine 90’lardaki faili meçhul cinayetlerin devleti, bunun içine şimdilerdeki sokağa çıkma yasakları ve sivil ölümler de dâhildir sanırım.

“T.C devletini seven sayan gençler yetiştirmek” istiyorlarmış. Yahu demezler mi biraz da bu milleti sevip sayan gençler yetiştirin. Her teşkilatlanmasının başına getirdiği adamı “Kutsal Dava” nişanıyla onurlandıran her sözün başını “kutsal dava” kelimeleriyle süsleyen bir ocak bu.

Ve bakın ne diyor ocağın Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölge Başkanı Ahmet Yucedağ “Sayın Genel Başkanımız Murat Kan'ın talimatıyla güneydoğunun her ilinde teşkilatlanmayı, öncelikleri arasına koymuş, Bu anlamda Mardin ve Batman teşkilatları kurulmuş olup resmi olarak devletin hizmetinde olduğunu ilan etmiştir.”

Az da milletin hizmetinde olun diyedir sivil toplum örgütleri, devletin hizmetindeyiz derseniz bunun neresi sivil olur. Yoksa üstü örtük başka niyetleriniz mi var?

Ahmet Yesevi Ocakları adını kurucu başkanının atıldığı Yesevi Ocaklarından alan üyelerini hükümetin bir projesi olan ve tutmayan Osmanlı Ocaklarından derleyen, devlet kutsiyetini ve sözcüklerini Ülkü Ocaklarından toplayan yeni bir ocağımız oldu. Pek hayırlı olacağını düşünmüyorum. Henüz yeni kurulmuş bu ocağın bu denli hızla, nasıl ve hangi parayla örgütlenebildiğini ocağın gerçek anlamda neyi amaçladığını bilmiyorum.

Yıllardır Türk Milliyetçiliği ve türevi zihniyetlerden bu milletin neler çektiği hepimizin malumu. Hal böyleyken tutup bu temelde bir ocak bir dernek daha açmak ve getirip Batman’da şubesini kurup “devletin hizmetinde” olduğunu ilan etmek sizi de endişelendirmiyor mu?

Acaba devletin hangi amacının hizmetinde olacaklar? 

Ocağın Genel Başkanı Murat Kan’ın kendi sosyal ağında paylaştığı ifadeyle, “Hedefi ve amacı olmayan teşkilat, haydut yuvasıdır..!”

Bence de.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
HASAN ZORLU
605 gün önce
Ubeyd kardeşim yazını okudum. Kalemine sağlık. Müsadenle bir kaç noktaya temas edeyim. Murat Kan aslında gündeme alınacak kadar değer taşımayan basit biridir. İzmir'e 2 sene kadar önce neden nereden kaçarak geldi bunu açıklaması gerekir. İzmir öncesi yaşadığı Adana'da ne iş yapmış, çalıştığı hastaneden neden çıkartılmış ve kaç mesai arkadaşına ne kadar borç takıp kaçmış(içlerinde engelli kardeşlerimiz de var) açıklaması gerekir. Kendi adına cep telefon hattı bile alamayaz.Ailevi yaşantısı noktasında çok ketum ve gizemlidir. Cebinde beş kuruşu yoktur ama sanki milyardermiş havası verir. Kendini çok iyi pazarlar ve karşısındakini kolayca kandırır. Bunu da Allah vergisi diliyle yapar. Bana da beraber dernekçilik yapalım teklifi gelince hemen evet demek yerine önce araştırmayı uygun gördüm. Sizin ifadenizle de olduğu gibi kovulduğu Yesevi Ocakları yöneticileri ile temas kurup sordum. Verdikleri cevap manidardı "memleket millet bu kadar sıkıntı içindeyken bizim bu isim ile ilgili harcayacak ne saniyemiz ne enerjimiz yoktur.ayrıca sözü namus değil işporta tezgahında satılık olanlar bizim gündemimiz olamaz" diyerek iki cümle ile zaten herşeyi anlattılar. Daha sonra beraber yönetim oldukları Yesevi Ocakları izmir İl eski yöneticisi bir iki kişi ile temas kurdum. İyi konuşan hiç kimse yok. Hele iki hanımefendi var ki bunlara adını bile anmayı.. Birinin bankamatik hesabını boşaltmış az sonra vereceğim diyerek. Parasını isteyince de türlü iftiralar ile karşılaşmış. Ve daha neler neler.. Yaz yaz bitmez.. Ne murat kanlar biter bu ülkede ne de bunlara inanan saf insanlar..
Burhan
608 gün önce
Yüreğinize sağlık murat kaan ve cakma ocağıni çok güzel anlamış siniz
Şah İsmail
608 gün önce
Dilinize sağlık güzel bir yazı olmuş.Murat Kan kimdir nedir bilmem ama kurdukları ocakların yapısına bakılınca rant kapısı olduğu çok aşikar.genel başkanları ne iş yapar ne yer ne içer eğitimi mezuniyeti nedir hiç bir şey belli değil.toplama kampı gibi bir ortam görüntüsü veriyor. siyasi rüzgardan faydalanmak için RTE adına durumdan vazife çıkarma görüntüsü veren menfaat perestlerden başka bir yapıları yok gibi.Osmanlı ocakları yetmedi demek ki şimdide Yesevi Ocaklarından kovulan birinin kurduğu bir dernek görüntüsü avanta peşine düşmüş anlaşılan. bu arkadaşlarda varsa beyinlerine kazımak lazım: MİLLET DEVLET İÇİN DEĞİL, DEVLET MİLLET İÇİN VARDIR.. şu genel başkanın geçmişini biraz araştırmak lazım kimbilir ne üç kağıtlar çıkacaktır geçmişinde
Ömer
613 gün önce
Dünyanın her yerinde milletin devleti var ve devlet millet içindir. Türkiye'de devletin milleti var ve millet devlet içindir.
Yazarın Diğer Yazıları
14 gün önce
17 gün önce
41 gün önce
45 gün önce
47 gün önce
49 gün önce
68 gün önce
70 gün önce
93 gün önce
105 gün önce
129 gün önce
131 gün önce
171 gün önce
174 gün önce
185 gün önce
185 gün önce
185 gün önce
192 gün önce
201 gün önce
210 gün önce
227 gün önce
234 gün önce
241 gün önce
243 gün önce
250 gün önce
268 gün önce
320 gün önce
333 gün önce
362 gün önce
371 gün önce
385 gün önce
395 gün önce
397 gün önce
416 gün önce
452 gün önce
455 gün önce
460 gün önce
467 gün önce
490 gün önce
495 gün önce
504 gün önce
511 gün önce
513 gün önce
532 gün önce
611 gün önce
619 gün önce
630 gün önce
640 gün önce
698 gün önce
724 gün önce
735 gün önce
763 gün önce
773 gün önce
782 gün önce
794 gün önce
796 gün önce
802 gün önce
875 gün önce
881 gün önce
887 gün önce
929 gün önce
934 gün önce
938 gün önce
943 gün önce
973 gün önce
983 gün önce
990 gün önce
1055 gün önce
1057 gün önce
1071 gün önce
1074 gün önce
1081 gün önce
1113 gün önce
1116 gün önce
1117 gün önce
1141 gün önce
1160 gün önce
1167 gün önce
1188 gün önce
1189 gün önce
1202 gün önce
1210 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=