“TERÖRİST” KİM? - NAMİ TEMELTAŞ - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

“TERÖRİST” KİM?

12 Şubat 2016, 17:05 - Okunma: 2960

PYD, PKK’nın uzantısıymış. PYD ve silahlı gücü olan YPG “terörist”miş.

Uluslar arası terör örgütleri kapsamına alınması gerekiyormuş. Onlarla ilişki kurmak, silah veya destek vermek, “stratejik ortak” olarak ilan etmek çok yanlışmış. Miş, muş, mış…

ABD yetkili insanları, PYD’yi stratejik ortak ilan ettikten sonra duyulan kırgınlıklar, kırgınlık ötesi öfke belirtileri ve neredeyse tehdit sözcükleri ortalıkta uçuşmaya başladı.

PYD kimdir, nedir, neler yapar?

PYD, Partiya Yekîtiya Demokrat, Demokratik Birlik Partisi…

YPG, Yekîneyên Parastina Gel, Halkın Savunma Birliği…

Salih Müslim; 1951 doğumlu, 1977 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi kimya mühendisliğinden mezun oldu. 2003 yılından bu güne PYD içinde çalıştı ve 2010 yılında PYD Eş Başkanı oldu.

***

PYD ile yapılan resmi görüşmeler;

11 Ağustos 2013 tarihinde PYD Eş Başkanı Salih Müslim, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Dışişleri yetkileriyle görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret olduğu günlerde Kuzey Irak’ta Selahaddin kentinde düzenlenmesi beklenen Kürt Ulusal Kongresi hazırlık çalışması devam etmekteydi.

Eş Başkanı Salih Müslim, 23 Temmuzda da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelmiş ve yetkililerle temaslarda bulunmuştu.

Bu görüşmeler öncesinde de Kahire’de Türk yetkililerle iki kez görüşme yaptığı resmi makamlarca açıklanmıştı.

4–5 Ekim 2014 tarihlerinde PYD eş başkanı Salih Müslim Ankara’daydı. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri yetkilileri ve Selahattin Demirtaş ile görüşmeler yaptı.

20 Temmuz 2015 tarihinde de Ankara’da görüşmeler yapmak üzere bulunuyordu.

Ardından 4 Ekim 2015 tarihinde gizlice geldiği öne sürülen ziyaretinde MİT yetkilileri ile görüşmelerde bulunduğu söylenmişti.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’ye geliş gidişlerinin yanında, Dışişleri olmak üzere devlet yetkilileriyle yaptığı resmi düzeyde görüşmeler yaptı, PYD’nin üst düzey temsilcileriyle de Türk Devlet yetkilileri defalarca görüşme yaptı.

Barış/Çözüm sürecinin başlangıcı sayılan ve Abdullah Öcalan’ın bildirisinin okunduğu 2013 Nevroz’una, PYD yetkilileri de temsilci olarak katılmıştı.

Bunca görüşmelerin ardından PYD ne zaman “terörist” örgüt oldu?

PYD neden “terörist” örgüt oldu?

2015 yılının sonuna kadar resmi statüde görüşmelerde bulunduğu PYD’yi neden ve ne zaman “terörist” ilan etti?

Ne oldu da yıllardır resmi statü ile görüşmeler yaptığı, resmi anlamda Ankara’ya davet ettiği bir partiyi “terörist” olarak nitelemeye başladı?

Ekim 2015 tarihinde son resmi görüşmelerinin yapıldığı PYD, yine aynı ay içerisinde yapılan MGK toplantısı sonuç bildirgesinde “Bölücü terör örgütünün Suriye’deki uzantısı” olarak tarif ediliyor ve arkasından “uluslar arası terör örgütleri kapsamında tescili” için gerekenin yapılması isteniyordu.

Diğer taraftan “terörist” olarak ilan edilen ve aylardır “temizlik” harekâtı yapılan PKK ile yıllardır resmi düzeyde görüşme yapanlar kimdi?

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı adına bizzat müsteşarın İmralı görüşmelerine katılması ve görüşmelerde fikir beyan edip sorular sorması hangi amaçla yapıldı? Bu görüşmelerde bulunan MİT görevlileri hangi sıfatla görüşmelere katıldı?

Bu görüşmelerden çıkan sonuçlara göre, bizzat Abdullah Öcalan’ın kaleme aldığı bildiri, Diyarbakır 2013 Nevrozunda hangi sıfatla okundu? Okunmasına kim/kimler izin verdi?

İmralı görüşmeleri sonuçlarında çıkan bir takım mektuplar, bizzat Abdullah Öcalan tarafından yazılmış mektuplar, görüşmelere katılan HDP milletvekillerince, hangi sıfatla Kandil’e götürüldü? Götürülmesine kim/kimler izin verdi?

Uzatmadan söylemek gerekirse, İmralı’da bulunan, PKK’nın kurucusu ve lideri olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile kurulan ve devlet görevlilerin katıldığı, açıktan yapılan ve savunulan görüşmeler resmi değil miydi?

Bu görüşmeleri yapanlar, görüşmelere devlet adına katılmıyor muydu?

Bu görüşmelere katılan ve devletin üst düzeyinde görev yapan görevliler, görüşmelere şahsi olarak katılmadılar. Abdullah Öcalan’ı sevdikleri için katılmadılar.

Resmi olarak görevlendirildikleri için katıldılar.

Devletin resmi görevlilerinin PKK’nın kurucusu ve lideri olan Abdullah Öcalan ile görüşmelere katılması, yazılan mektupların Kandil’e iletilmesinin sağlanması, cevabi mektupların İmralı’ya ulaştırılması, neresinden bakarsanız bakın, PKK’nın muhatap alınmasıdır.

Yıllarca “terörist” olarak ilan ettiğin örgütle görüşmeler yapacaksın.

Barış/çözüm süreci adı altında bir süreci Abdullah Öcalan’ın bildirisinin nevrozda okutulmasına izin vererek başlatacaksın.

Sürecin devamı için örgüte bir takım kolaylıklar sağlayacaksın.

Örgütün bir takım işleyişlerine devlet olarak göz yumacaksın. Ardından bir takım şeyler işine gelmeyecek.

Tekrar başa dönecek, “terörist” ilanını yaparak savaşa başlayacak, belki de intikam için şiddeti en üst düzeyde uygulanan operasyonlar yapacaksın.

Görüşmelerde örgütün kabul etmediği/ettiği neler var bilemeyiz. Belli ki konuşulup anlaşılan/anlaşılmayan maddeler, şiddetin en üst düzeyde uygulanmasına neden olacak kadar önemli.

PKK’nın kurucusu olarak kabul edilen Abdullah Öcalan’a methiye ve övgüler dizenler kimdi?

“Siz nasıl Öcalan’ı itibarsız hale getirirsiniz?”, “Öcalan bunları yakalasa sopa ile kovalar”, “Öcalan, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yerde duruyor”, gibi sözlerin kimlerin ağzından çıktığını herkes bilir.

Ne oldu da övgüler yağdırdığınız Abdullah Öcalan’ın lideri olduğu örgütü tekrar “terörist” ilan ettiniz?

Ve PKK’nın Suriye uzantısı olduğunu söylediğiniz PYD’nin “terörist” olarak ilan edilmesi için neden bu kadar çaba sarf ediyorsunuz?

Bu soruların cevabını alma hakkımızın olduğunu düşünüyorum, “devlet sırrı” değillerse!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
79 gün önce
93 gün önce
211 gün önce
219 gün önce
242 gün önce
296 gün önce
464 gün önce
477 gün önce
485 gün önce
596 gün önce
628 gün önce
677 gün önce
736 gün önce
760 gün önce
778 gün önce
783 gün önce
820 gün önce
824 gün önce
844 gün önce
845 gün önce
858 gün önce
865 gün önce
868 gün önce
873 gün önce
876 gün önce
879 gün önce
881 gün önce
886 gün önce
893 gün önce
894 gün önce
895 gün önce
897 gün önce
900 gün önce
904 gün önce
918 gün önce
919 gün önce
925 gün önce
943 gün önce
950 gün önce
951 gün önce
953 gün önce
954 gün önce
956 gün önce
957 gün önce
958 gün önce
959 gün önce
960 gün önce
963 gün önce
970 gün önce
971 gün önce
972 gün önce
974 gün önce
981 gün önce
984 gün önce
985 gün önce
988 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=