Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

“TERÖRİST” KİM?

12 Şubat 2016, 17:05 - Okunma: 2657

PYD, PKK’nın uzantısıymış. PYD ve silahlı gücü olan YPG “terörist”miş.

Uluslar arası terör örgütleri kapsamına alınması gerekiyormuş. Onlarla ilişki kurmak, silah veya destek vermek, “stratejik ortak” olarak ilan etmek çok yanlışmış. Miş, muş, mış…

ABD yetkili insanları, PYD’yi stratejik ortak ilan ettikten sonra duyulan kırgınlıklar, kırgınlık ötesi öfke belirtileri ve neredeyse tehdit sözcükleri ortalıkta uçuşmaya başladı.

PYD kimdir, nedir, neler yapar?

PYD, Partiya Yekîtiya Demokrat, Demokratik Birlik Partisi…

YPG, Yekîneyên Parastina Gel, Halkın Savunma Birliği…

Salih Müslim; 1951 doğumlu, 1977 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi kimya mühendisliğinden mezun oldu. 2003 yılından bu güne PYD içinde çalıştı ve 2010 yılında PYD Eş Başkanı oldu.

***

PYD ile yapılan resmi görüşmeler;

11 Ağustos 2013 tarihinde PYD Eş Başkanı Salih Müslim, görüşmelerde bulunmak üzere Türkiye’ye geldi. Dışişleri yetkileriyle görüşmelerde bulundu. Bu ziyaret olduğu günlerde Kuzey Irak’ta Selahaddin kentinde düzenlenmesi beklenen Kürt Ulusal Kongresi hazırlık çalışması devam etmekteydi.

Eş Başkanı Salih Müslim, 23 Temmuzda da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun davetlisi olarak Türkiye’ye gelmiş ve yetkililerle temaslarda bulunmuştu.

Bu görüşmeler öncesinde de Kahire’de Türk yetkililerle iki kez görüşme yaptığı resmi makamlarca açıklanmıştı.

4–5 Ekim 2014 tarihlerinde PYD eş başkanı Salih Müslim Ankara’daydı. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri yetkilileri ve Selahattin Demirtaş ile görüşmeler yaptı.

20 Temmuz 2015 tarihinde de Ankara’da görüşmeler yapmak üzere bulunuyordu.

Ardından 4 Ekim 2015 tarihinde gizlice geldiği öne sürülen ziyaretinde MİT yetkilileri ile görüşmelerde bulunduğu söylenmişti.

PYD Eş Başkanı Salih Müslim, Türkiye’ye geliş gidişlerinin yanında, Dışişleri olmak üzere devlet yetkilileriyle yaptığı resmi düzeyde görüşmeler yaptı, PYD’nin üst düzey temsilcileriyle de Türk Devlet yetkilileri defalarca görüşme yaptı.

Barış/Çözüm sürecinin başlangıcı sayılan ve Abdullah Öcalan’ın bildirisinin okunduğu 2013 Nevroz’una, PYD yetkilileri de temsilci olarak katılmıştı.

Bunca görüşmelerin ardından PYD ne zaman “terörist” örgüt oldu?

PYD neden “terörist” örgüt oldu?

2015 yılının sonuna kadar resmi statüde görüşmelerde bulunduğu PYD’yi neden ve ne zaman “terörist” ilan etti?

Ne oldu da yıllardır resmi statü ile görüşmeler yaptığı, resmi anlamda Ankara’ya davet ettiği bir partiyi “terörist” olarak nitelemeye başladı?

Ekim 2015 tarihinde son resmi görüşmelerinin yapıldığı PYD, yine aynı ay içerisinde yapılan MGK toplantısı sonuç bildirgesinde “Bölücü terör örgütünün Suriye’deki uzantısı” olarak tarif ediliyor ve arkasından “uluslar arası terör örgütleri kapsamında tescili” için gerekenin yapılması isteniyordu.

Diğer taraftan “terörist” olarak ilan edilen ve aylardır “temizlik” harekâtı yapılan PKK ile yıllardır resmi düzeyde görüşme yapanlar kimdi?

Kamu Güvenliği Müsteşarlığı adına bizzat müsteşarın İmralı görüşmelerine katılması ve görüşmelerde fikir beyan edip sorular sorması hangi amaçla yapıldı? Bu görüşmelerde bulunan MİT görevlileri hangi sıfatla görüşmelere katıldı?

Bu görüşmelerden çıkan sonuçlara göre, bizzat Abdullah Öcalan’ın kaleme aldığı bildiri, Diyarbakır 2013 Nevrozunda hangi sıfatla okundu? Okunmasına kim/kimler izin verdi?

İmralı görüşmeleri sonuçlarında çıkan bir takım mektuplar, bizzat Abdullah Öcalan tarafından yazılmış mektuplar, görüşmelere katılan HDP milletvekillerince, hangi sıfatla Kandil’e götürüldü? Götürülmesine kim/kimler izin verdi?

Uzatmadan söylemek gerekirse, İmralı’da bulunan, PKK’nın kurucusu ve lideri olan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ile kurulan ve devlet görevlilerin katıldığı, açıktan yapılan ve savunulan görüşmeler resmi değil miydi?

Bu görüşmeleri yapanlar, görüşmelere devlet adına katılmıyor muydu?

Bu görüşmelere katılan ve devletin üst düzeyinde görev yapan görevliler, görüşmelere şahsi olarak katılmadılar. Abdullah Öcalan’ı sevdikleri için katılmadılar.

Resmi olarak görevlendirildikleri için katıldılar.

Devletin resmi görevlilerinin PKK’nın kurucusu ve lideri olan Abdullah Öcalan ile görüşmelere katılması, yazılan mektupların Kandil’e iletilmesinin sağlanması, cevabi mektupların İmralı’ya ulaştırılması, neresinden bakarsanız bakın, PKK’nın muhatap alınmasıdır.

Yıllarca “terörist” olarak ilan ettiğin örgütle görüşmeler yapacaksın.

Barış/çözüm süreci adı altında bir süreci Abdullah Öcalan’ın bildirisinin nevrozda okutulmasına izin vererek başlatacaksın.

Sürecin devamı için örgüte bir takım kolaylıklar sağlayacaksın.

Örgütün bir takım işleyişlerine devlet olarak göz yumacaksın. Ardından bir takım şeyler işine gelmeyecek.

Tekrar başa dönecek, “terörist” ilanını yaparak savaşa başlayacak, belki de intikam için şiddeti en üst düzeyde uygulanan operasyonlar yapacaksın.

Görüşmelerde örgütün kabul etmediği/ettiği neler var bilemeyiz. Belli ki konuşulup anlaşılan/anlaşılmayan maddeler, şiddetin en üst düzeyde uygulanmasına neden olacak kadar önemli.

PKK’nın kurucusu olarak kabul edilen Abdullah Öcalan’a methiye ve övgüler dizenler kimdi?

“Siz nasıl Öcalan’ı itibarsız hale getirirsiniz?”, “Öcalan bunları yakalasa sopa ile kovalar”, “Öcalan, Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yerde duruyor”, gibi sözlerin kimlerin ağzından çıktığını herkes bilir.

Ne oldu da övgüler yağdırdığınız Abdullah Öcalan’ın lideri olduğu örgütü tekrar “terörist” ilan ettiniz?

Ve PKK’nın Suriye uzantısı olduğunu söylediğiniz PYD’nin “terörist” olarak ilan edilmesi için neden bu kadar çaba sarf ediyorsunuz?

Bu soruların cevabını alma hakkımızın olduğunu düşünüyorum, “devlet sırrı” değillerse!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
94 gün önce
102 gün önce
125 gün önce
179 gün önce
347 gün önce
360 gün önce
368 gün önce
479 gün önce
511 gün önce
560 gün önce
619 gün önce
643 gün önce
661 gün önce
666 gün önce
703 gün önce
707 gün önce
727 gün önce
728 gün önce
741 gün önce
748 gün önce
751 gün önce
756 gün önce
759 gün önce
762 gün önce
764 gün önce
769 gün önce
776 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
780 gün önce
783 gün önce
787 gün önce
801 gün önce
802 gün önce
808 gün önce
826 gün önce
833 gün önce
834 gün önce
836 gün önce
837 gün önce
839 gün önce
840 gün önce
841 gün önce
842 gün önce
843 gün önce
846 gün önce
853 gün önce
854 gün önce
855 gün önce
857 gün önce
864 gün önce
867 gün önce
868 gün önce
871 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=