Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

“ZEK” SORUN MUDUR?

02 Mart 2016, 09:12 - Okunma: 2602

Aziz Nesin, İlhan Selçuk ve Müjdat Gezen ile birlikte, İzmir/Torba da katıldıkları panelde sorulan “Nasreddin Hocanın torunları olarak çok zeki bir milletiz, değil mi?” sorusuna karşılık “% 60’ı aptaldır” diye cevaplandırır.

Panel sonrası Müjdat Gezen’in “abi, neden % 60, neden böyle söyledin?” diye sormasına karşılık ise, “aslında % 92 diyecektim ama dilim varmadı” diyerek cevaplar.

O günlerde 1980 anayasası referanduma sunulmuş ve % 92 ol almıştı.

Aziz Nesin’in tepkisi, cunta anayasasının % 92 oy almasına karşılıktı.

“Halkın % 60’ı aptaldır” sözünü hakaret sayanların açtığı mahkemeden beraat etmiş, beraat sonrası da “mahkeme sözlerimi tasdik etti” demişti.

Bu olayı bana hatırlatan ise bugün gördüğüm bir haberdi.

Yazar Seray Şahiner, 14 Ağustos 2014 tarihinde “Buraları eskiden hep düz liseydi” başlıklı yazısında (yazının tamamı aşağıdaki linktedir) geçen “Üstün zekasına daha önceki tapelerden şahit olduğumuz Bilal Erdoğan” ifadesi nedeniyle hakkında dava açılmış, iddianamede, “yazılanların Erdoğan’ın zekâsını alaya alan, aşağılayıcı, küçültücü ve eleştiri sınırlarını aşan bir ifade olduğunu, bu nedenle de yazarın hakaret ettiği” yazılıydı.

Dava sonuçlandı ve yazar Seray Şahiner, “Bilal Erdoğan’a eleştiri sınırlarını aşarak hakaret ettiği” gerekçesiyle 2.610 TL para cezası verilmesine hükmedildi.

Mahkeme kararını vermiş ve “hakaret vardır” demiş.

Bu hükmü tartışarak değiştiremeyeceğimize göre, yazıda hakaret olup olmadığı konusunda yoruma gerek yok. Her okuyucu kendisine göre değerlendirme yapabilir.

Cumhurbaşkanının oğlu olması elbette kendisi hakkında çok dikkat etmesini gerektirir. Hakkında çıkabilecek olumsuz haberlerin oluşmaması için elinden geleni yapmalı, hatta ortada hiç gözükmemelidir.

Eski Cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer’in bizzat kendisi, eşi ve çocukları bu konuda dikkat ve ihtimam gösteren ender kişilerdendi.

Bugün, Ahmet Necdet Sezer’in çocuklarının ismini sayacak veya kaç çocuğunun olduğunu bilecek insan sayısının düşünülenden çok daha az olduğunu bilmemek mümkün değil.

Gerek devleti gerekse halkı ilgilendirmeyen özel yaşamlarına, haddinden fazla özen göstererek, gözlerden uzak durmayı başaran Sezer ailesini yürekten kutlayarak asıl konumuza dönmek istiyorum.

Aziz Nesin’in söylediği gibi halkın % 60’ı aptal olması mümkün mü? Elbette değil.

Aziz Nesin’in bu değerlendirmesi, sadece 1980 askeri anayasasının % 92 gibi çok yüksek oyla kabul edilmiş olmasına duyduğu tepkinin yansımasıdır, öfkedir.

Çoğu zaman “salaklık” kavramıyla karıştırılan “aptal” olma durumunun, bilinenin aksine, zeka ile alakası yoktur.

“Aptal” olarak ortaya koyduğumuz/değerlendirdiğimiz insanların çoğu, düşünemediğimiz kadar zeki insanlardır. Onlar/Aptal olarak nitelediklerimiz, iyi niyetli ve karşısındakinden “art niyet” beklemeyen insanlar olması nedeniyle çabuk kanabilir/kandırılabilir kişilerdir.

Kolay kandırılmaları/kandırılmaya müsait olmaları aptallıklarından değil, iyi niyetlerinin suiistimal edilmelerinden kaynaklıdır.

Zeki olmaya gelince… Zekâ, “beynin öğrenme, anlama, soyut düşünme, sebeplendirme, planlama, problem çözme gibi zihinsel işlevlerine verilen isim”  olarak adlandırılabilir. Kelime olarak çok geniş anlamda kullanılsa da psikologlar tarafından yaratıcılık, kişilik, karakter, bilgi ve akıl gibi değişik kategorilere ayrılmıştır.

Zeka için bir çok ön gereksinim ve etken vardır.

Kişinin zekâ seviyesinin iyi olması için, anne ve babasının hastalıksız, iyi ve dengeli beslenmiş, sorunları, stres ve sıkıntıları olmayan kişiler olması zorunluluktur.

Hatta sadece anne ve babanın değil, geçmiş kuşakların da bu tür hususlarda iyi durumda olmaları gerekmektedir. Geçmiş kuşaklarda, anne ve babada mevcut olumsuzluklar DNA yoluyla çocuğa da geçeceğinden, zeka düzeyini de belirleyecektir.

Gerek geçmiş kuşaklar gerekse anne ve babanın taşıdığı tüm olumlu özellikler de çocuğa olumlu olarak yansıyacaktır.

Dolayısıyla, zekâ kişiye Allah vergisi olmayıp, anne, baba ve geçmişten gelen olumlu birikimlerin çocukta oluşturduğu olumlu yansımalar sonucu ortaya çıkan/oluşan bir sonuçtur. Bu sonuçlardan yola çıktığımızda, kişinin geçmişinden aldığı olumlu/olumsuz birikimleri sonucu oluşan zekâsıyla övünmenin veya üzülmenin bir anlamının olmadığı sonucuna da varabiliriz.

Zekâ seviyesinin mahkemeye düşmesi ise bizim gibi aşağılık komplekslerine, kendisinin iradesine ait olmayan özelliklerinden dolayı övünmek/utanmak gibi bir yapıya sahip toplumlarda olabilecek bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

Hiçbir mahkemenin kişilerin zekâsını ölçebilecek yetki ve birikime sahip olmadığı bir tarafa, yeterli zekâya sahip birisinin, kendisinde bulunan zeka nedeniyle hakarete uğrayamayacağı da açık bir gerçekliktir.

“Üstün zekalı” veya “Geri zekalı” ifadeleri, hakaret olmaktan uzak, hakaret olamayacak ifadeler olup, hakaret olabilmesi için tek koşul, söylenen kişinin kendisini hissettiği durumdur. Söyleyen değil söylenenin duygusal tepkisiyle hakaret olur ya da olmaz.

Birilerinin bu ifadelerle bana hitap etmesi beni söylediği konuma getirmez.

Bu konuma beni getirecek tek güç, bizzat ve sadece kendim olduğumdan, söyleyenin kullandığı ifadeler benim için önem taşımaz/taşıyamaz.

Kendisine güvenen hiç kimse kendisini başkalarının ifadeleriyle belirlemez.

Zeki olmak, onu saklamayı gerektirir. Zekasını ortaya serenler/sermeye çalışanlar aslında zeki olmayıp zeki gibi görünmek isteyenlerdir.

Aziz Nesin ustanın bir sözüyle konuya son cevabı vermek istiyorum. “Hayat bir sınavsa eğer hiç uğraşma, adını yaz ve çık. Belki sınıfta kalırsın; ama adının altında bembeyaz bir sayfa bırakırsın”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
5 gün önce
27 gün önce
249 gün önce
262 gün önce
270 gün önce
382 gün önce
413 gün önce
462 gün önce
522 gün önce
545 gün önce
564 gün önce
568 gün önce
605 gün önce
609 gün önce
629 gün önce
630 gün önce
643 gün önce
650 gün önce
653 gün önce
659 gün önce
661 gün önce
664 gün önce
666 gün önce
671 gün önce
678 gün önce
679 gün önce
680 gün önce
682 gün önce
685 gün önce
689 gün önce
704 gün önce
704 gün önce
711 gün önce
729 gün önce
735 gün önce
736 gün önce
738 gün önce
739 gün önce
741 gün önce
742 gün önce
743 gün önce
744 gün önce
745 gün önce
748 gün önce
755 gün önce
756 gün önce
757 gün önce
759 gün önce
766 gün önce
769 gün önce
771 gün önce
773 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=