Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

AY’IN KARANLIK YÜZÜ MÜLTECİ SORUNU

14 Mart 2016, 17:38 - Okunma: 2161

Avrupa birliği ile Türkiye arasında, Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan zirvenin ana konusu “Suriyeli mülteciler” ve onlar adına Türkiye’ye verilmesi düşünülen/planlanan yardımın nasıl ve ne miktarda yapılacağı durumu…

Avrupa, Suriyeli mülteciler konusuna, “kendilerine bulaşmaması gereken bir hastalık veya sorun” gibi bakıyor. Mültecilerin Avrupa sınırlarına girmesi istenmiyor.

Bu anlamda Türkiye, mülteciler için bir tampon bölge olarak düşünülüyor.

Suriyeli mülteciler Türkiye’de kalmalı, barınmalı, korunmalı ama Türkiye sınırlarını aşarak Avrupa’ya girmemeli/girmemesi için gerekli önlemler alınmalı.

Makedonya, Sırbistan ve Avusturya, mülteci sorunu yaşamamak için sınır kapılarını kapamış durumda. Macaristan da aynı görüşü paylaşıyor ve sınır kapılarında önlemlerini almış durumda.

Macaristan Başbakanı Orban, “onları alırsam beni direğe assınlar” diyerek kesin tavrını da ortaya koydu. Onların kapılarını katması bir anlamda Avrupa’ya mülteci akınının da durdurulması demek olmasına rağmen yeterli değil.

Avrupa’yı ilgilendiren konu Suriyeli mültecilerin yaşadıkları sorunlar değil elbette.

Onların tek sorunu, mültecilerin ülkelerine giriş yapmaması ve giriş yapanları geri yollanması. Ufak bir detay var. Geri gönderilmesi düşünülenler Suriyeli olmayan mülteciler.

Duruma bakıldığında Avrupa’nın bu konuda uyguladığı esnek politika çok fazla sertleşecek gibi duruyor.

Avrupa’nın kesin talebi, mülteci akınının Türkiye üzerinden geçişi durdurulmalı, özellikle “batı Avrupa’ya” ulaşmamalı, bu konuda gereken ne varsa yapılmalı.

Diğer konu da, deniz yoluyla Yunanistan’a ulaşan mültecilerin Türkiye’ye geri yollanmalarının sağlanması ve Yunanistan’ın mülteci konusunda yükünün sıfırlanmaya çalışılması…

Konu Avrupa açısından çok hassas ve bu konu Türkiye ile birlikte masaya yatırılırken yanına, Avrupa’da vizesiz serbest dolaşımı sağlayacak Schengen anlaşmasını da koyuyor.

Önünde seçim zorlukları bulunan ve seçimlerde Türkiye’den destek sözü alan Almanya başbakanı Angela Merkel, toplantılarda Türkiye’yi savunur pozisyonunu bozmuyor. Merkel’in, Zirve öncesi gazeteye verdiği röportajda;

“Zirvede üç önemli nokta var. Birincisi, Türkiye-AB gündemi.

Mesela, Türkiye’deki mültecileri desteklemek için vereceğimiz 3 milyar Euro hangi projelere gidecek?

İkinci soru, AB dış sınırlarını nasıl koruruz.

Üçüncüsü ise çok zor durumdaki ve yükü tek başına taşıyamayacak Yunanistan’a nasıl yardım ederiz.”

“Biz geçen yıl bir milyonun biraz altında mülteci aldık. Ondan önceki yıl ise 230 bin mülteci. Türkiye ise 2,5 milyon civarında mülteci aldı ve şimdi haklı olarak “Ben bu yükü Avrupa’yla paylaşmak istiyorum” diyor.”

Merkelin açıklamalarında “Türkiye’nin haklı olma durumu” en ilginç bölümü.

Merkel’in, önündeki seçimlerde Türkiye’den alacağı desteğin karşılığını verme çabası. 

Diğer ilginçlik ise, “Türkiye’deki mültecileri desteklemek için vereceğimiz 3 milyar Euro hangi projelere gidecek?” sorusunun sorulması veya kafalarda olması.

Mülteciler için verilmesi düşünülen yardımın nasıl kullanılacağı konusunda şüpheler var. Başbakan Davutoğlu’nun “ her kuruşu kesinlikle mülteciler için harcanacaktır” açıklaması da bu şüphenin varlığının bir ispatı gibi.

Zirvedeki diğer hassas durum, Türkiye’de uygulanan baskı ve şiddet politikasına, mülteci krizi nedeniyle, Türkiye’yi küstürmemek için karşı çıkılamaması…

Avrupa, kendisini mülteci akınından korumak için Türkiye’ye muhtaç durumda.

Türkiye’yi, mülteci akınını durdurmak amaçlı tampon bölge olarak gördüğünden, bu kriz kendileri açısından olumlu bir şekilde çözülene kadar Türkiye’ye muhtaç oldu.

Bu nedenle de karşı çıktığı uygulamalara bir süre daha göz yummak durumunda kalacak.

Şu an için Türkiye’deki demokratik ve insani olmayan uygulamaların hiçbiri Avrupa’nın gündemine giremiyor. Avrupa’nın mülteci akınından kurtulma sorununu Türkiye’de iyi bildiğinden, batıda, özellikle Kürtler üzerindeki baskılar konusunda duyulan tepkinin şimdilik kaydıyla gündeme gelmeyeceğini biliyor ve bu konuda tereddüt yaşamıyor.

Avrupa’nın mülteci korkusunu politik anlamda kullanarak alınacak yardımı arttırma peşinde. Son konuşulan durumda rakam iki katına çıkmış durumda.

Anlaşmaya varılan mülteci krizinde görüşülen maddeler nedeniyle BM mülteciler yüksek komiserliği, varılacak anlaşmanın uluslar arası hukuka uymadığını, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesine aykırı olduğunu açıkladı.

Avrupa sadece mültecilerden nasıl kurtulacağına bakıyor ve çözümün bu yönde olması için çabalıyor. Türkiye ise, alacağı parayı yükseltmek için çaba sarf ederken, diğer taraftan uzun zamandır çözmek için uğraştığı “Avrupa’da serbest dolaşım hakkını” elde etmeye de çalışıyor.

Durum mülteciler için bakıldığında hiç de iç açıcı değil. Konunun “mülteci krizi” olmasına rağmen görüşülen konuların hiçbirinde mülteci sorunları geçmiyor.

Mülteciler için AB tarafından yapılması planlanan ekonomik yardımın nasıl kullanılacağı, mültecilerin eğitim, sağlık, barınma gibi sorunlarının nasıl çözüleceği henüz konuşulmayan konular içinde kalıyor.

Ayrıca, anlaşmaya varılması düşünülen metinde geçen “Avrupa’da bulunan veya üçüncü ülkelere giden mültecilerin de Türkiye’ye yollanması ve barındırılması konusu da muamma. Tasarlanan gerçekleşirse Türkiye’deki mülteci sayısının 5 milyona ulaşması bekleniyor. Bu kadar büyük sayıdaki mültecilerin sorunlarının nasıl çözülebileceği ise hiç tartışma alanının içerisine girememiş.

Türkiye’de bulunan mültecilerin sadece 300 bin civarı kamplarda barınıyor.

Kalan 2 milyondan fazla mülteci ise ülkeye yayılmış durumda ve nerede ne kadar mülteci yaşadığı kesin olarak bilinemiyor. Türkiye’ye dağılmış mültecilerin nasıl ve nerede toplanacağı da henüz belli olmayan, konuşulmayan konular içerisinde.

Dünyanın uydusu olan “Ay” bir yüzün hiç göstermez. Orası hep karanlıktır. Orada ne olup bittiğini göremezsiniz. Mülteciler sorununda da Avrupa’nın tavrı, Ay’ın karanlık yüzü gibidir.

Konuşulanlar, “mültecilerin Avrupa’ya girişlerinin engellenmesi ve geri dönüşlerinin sağlanması”, “Türkiye’ye mülteciler için parasal yardım yapılması”, “Schengen anlaşması uyarınca Türkiye’ye vizesiz serbest dolaşım hakkının sağlanması.”

Konuşulmayanlar ise, mültecilerin yaşadıkları sorunlar ve bunların nasıl çözüleceği…

Mülteciler için Türkiye’ye önerilen yıllık 3 milyar Euro, mülteci başına 1000 Euro’luk bir rakam. Bu rakamın mülteciler için yeterli olup olmadığı da ayrı bir soru işareti.

“Kayseri usulü pazarlık” diye adlandırılan bu yapılan insan pazarlığı, insanlık dışı olması ise hiç de sorun olarak görünmüyor!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
189 gün önce
202 gün önce
210 gün önce
321 gün önce
353 gün önce
401 gün önce
461 gün önce
485 gün önce
503 gün önce
508 gün önce
545 gün önce
549 gün önce
569 gün önce
570 gün önce
583 gün önce
590 gün önce
593 gün önce
598 gün önce
601 gün önce
604 gün önce
606 gün önce
611 gün önce
618 gün önce
619 gün önce
620 gün önce
622 gün önce
625 gün önce
629 gün önce
643 gün önce
644 gün önce
650 gün önce
668 gün önce
675 gün önce
676 gün önce
678 gün önce
679 gün önce
681 gün önce
682 gün önce
683 gün önce
684 gün önce
685 gün önce
688 gün önce
695 gün önce
696 gün önce
697 gün önce
699 gün önce
706 gün önce
709 gün önce
710 gün önce
713 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=