Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

EY DEVLET – İ ALÂ

25 Mart 2016, 16:39 - Okunma: 2560

Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, Yüksekova’da, Silopi’de “terörist” denilerek öldürülen insanlar, tankla, topla, uçaksavar ve havan toplarıyla yok edilmeye çalışılan o gençler neydi, kimdi?

Şırnak’ta öldürüldükten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik, Silopi’de silahsız oldukları bilindiği halde öldürülen Seve Demir, Fatma Uyar, Pakize Nayır, kimdi?

Cizre’de üç bodrumun birinde, teşhis edilemeyecek kadar yakılarak katledilen, Azadiya Welat Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş, Cizre Halk Meclisi eş başkanı Mehmet Tunç,  Muğla Milas HDP İlçe Eski Eş Başkanı Derya Koç kimdi?

Sokağa çıkma yasaklarının uygulanmaya başlamasında bu yana ölen asker, subay ve polisleri tanıyoruz. Onların kim oldukları belli. Onlar emir verildiği için, görev gereği oradalar ve silahlı bir kurumda çalışan insanlar.

Ya diğerleri! Uygulamanın başladığı günden bu yana ölen/öldürülen yüzlerce sivil insan kimdi? Neden oradaydı? Nereden gelmişti? Dost mu yoksa düşman mıydı?

Soyu, sopu, ırkı, dini, dili neydi bu insanların? Neden bu savaşın muhatabı oldular?

Onlar mı savaşı istedi? Onlar mı tankla, topla saldırdı? Onlar ayaklandı, isyan etti de “biz artık ayrı bir devletiz” dedi de onun için mi tankla, topla, bilumum silahla yok edilmek üzere saldırıldı?

Anlamak istiyorum. Dökülen bunca kanın nedenini ve sorumlusunu anlamak istiyorum. Ölen/öldürülen bunca insanın öldürülme nedenini anlamak istiyorum.

Merak ediyorum. Taybet Ana, Miray Bebek ve onlar kadar net, onlar kadar açık bir şekilde silahsız ve sivil oldukları halde öldürülen diğer insanlar için, devlet adına herhangi bir yetkili, kurum veya kuruluş, ölümleri hakkında bir açıklama yaptı mı?

En azından, öldürüldükten sonra tedavisi için gidilmesi konusunda herhangi bir yardımda bulunulmadığı, engel olunduğu, belki de yaralı olduğu halde yardım edilmediği, müdahalede bulunulmadığı için can çekişerek öldüğü, o haliyle 7 gün vurulduğu yerde bırakıldığı için, devletin bir yetkilisi, “özür” diledi mi?

Resmi açıklamalara, yandaş medyaya, yetkili ağızlara bakarsak, Taybet Ana ve Miray Bebek de dâhil, sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı her yerde, yaşı, cinsiyeti, dili, dini ne olursa olsun, öldürülen her insan “terörist”, her insan “vatan haini”, her insan “terör” örgütünün üyesi, düşman…

Yapılmak istenen, aklıma, vicdanıma, duygularıma, inançlarıma sığmıyor.

Gördüklerim, insanlığımdan utanmam dışında bir işe yaramıyor.

Kimi yerde bitmiş, kimi yerde devam eden sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı yerlerde yaşayanlar, oralara yeni gelmiş, yeni yerleşmiş insanlar değil. 

O topraklarda yüz yıllardır yaşamış, ataları o topraklarda yatan, o topraklarını üzerinde büyümüş, öldükten sonra aynı toprakların altında yatacak olan o insanlar dünkü misafir değil.

Bu topraklarda yaşayanlar da, uygulama yaparken kullandığınız tüm olanak ve güçlerin sahibi olan devletin kuruluş ve kurtuluşunda kanıyla toprakları sulayanlardan.

Türkler kadar, Lazlar, Çerkezler, Araplar, Ermeniler, Süryaniler kadar bu devlette hakkı ve hukuku olan insanlardan.

Ey devleti - i alâ;

Sen ki üzerinde yaşayan insanlara kol kanat olmalısın. Sen ki topraklarının üzerinde yaşayan insanlara gözün gibi bakmalısın. Sen ki onların sırtını dayadığı dağ, sarıldığı ana, üşüdüğünde ısıtan güneşi olmalısın.

Ama öyle değilsin.

Üzerinden tanklarını geçirip evlerini yıktığın o insanlar da bu ülkenin vatandaşı. O insanların da senin diğer vatandaşlarının sahip olduğun hak ve hukuka ihtiyacı var.

 O insanlar da yüzyıllardır senin topraklarında yaşamış, bu topraklar için savaşmış, bu toprakların bağrında atalarını yatırmış.

O, “terörist” diye öldürdüğün insanlar var ya, onlar da işte bu insanların çocukları, kardeşleri. O topraklarda yüz yıllarca yaşayanların canlarının parçaları.

Öldürdüğün her insan, bir evin, yüzlerce yüreğin içerisine ateş olup düşüyor.

Öldürdüğün her insan, yüzlerce yürekte nefret olarak filizlenip büyüyor. Sen öldürdükçe biteceğini sanıyorsun belki ama öldürdükçe çoğaltıyorsun, öldürdükçe büyütüyorsun, öldürdükçe aslında kendini öldürüyorsun.

Ağrı’dan Zilan’a, Koçgiri’den Dersime, hal hatır sormadan, dert dinlemeden, sıkıntılarını çözmeden sadece öldürdün.

Ardından da özür dilediler senin adına, sanki bir işe yarıyor gibi, gidenleri geri getirebiliyor gibi.

Şimdi de aynısı yapılıyor. Şimdi de ölümden başka bir şey yok. Şimdi de kan kokuyor çiçekler. Toprak kan kokuyor. Meçhul insanların kemikleriyle dolmuş/doymuş toprağına yeni meçhul kemikler dolduruyorlar.

Sen, topraklarında yaşayan her insana aynı gözle baksaydın, diline, dinine, ırkına bakmadan, ayırıp ayrı tutmadan tüm insanlarına aynı yağmuru yağdırıp aynı güneşle aydınlatsaydın, nehirlerin gözyaşlarından taşar mıydı?

Sen, her insanın kendi diliyle türküler söyleyip kendi dilinden ağlamasına müsaade etseydin, her insanın kendi inancına göre yakarmasına izin verseydin, bugün yaşanan bu acılar, kavurur muydu yürekleri, kömür ateşi üzerinde unutulmuş et gibi.

Sen, güneşin doğduğu toprakları battığı topraklarından ayırmasaydın, kuzeyle güneyi, karayla beyazı kardeş kılsaydın, nimetlerini eşit dağıtıp adaletini tüm insanlarının altına halı misali serseydin altlarına, kış ayazının zulmünden korunmaları için, dökülür müydü kanları topraklarına?

Sen adil olamadın devlet – i ala, sen adaletli olamadın.

Evlatlarının birini diğerine kayırdın.

Birini diğerinden üstün tuttun.

Birine adil oldun diğerine zalim.

Birine gülümsedin diğerine kustun öfkeni.

Birini okşarken sevecenliğinle diğerinin üzerine tahtını kurdun.

Sen, adaletli olması gereken sen, zalimin zulmüne engel olman gerekirken zalimin silahı, zulmün kaynağı olursan, bu topraklar kana doymaz.

Bu topraklar kana doymaz ama bu topraklar kan gördükçe senin kanın çekilir damarlarından. Olan sana olur. Bilmezsin belki ama yaşarsan görürsün...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
94 gün önce
103 gün önce
125 gün önce
179 gün önce
347 gün önce
360 gün önce
368 gün önce
479 gün önce
511 gün önce
560 gün önce
619 gün önce
643 gün önce
661 gün önce
666 gün önce
703 gün önce
707 gün önce
727 gün önce
728 gün önce
741 gün önce
748 gün önce
751 gün önce
756 gün önce
759 gün önce
764 gün önce
769 gün önce
776 gün önce
777 gün önce
778 gün önce
780 gün önce
783 gün önce
787 gün önce
801 gün önce
802 gün önce
808 gün önce
826 gün önce
833 gün önce
834 gün önce
836 gün önce
837 gün önce
839 gün önce
840 gün önce
841 gün önce
842 gün önce
843 gün önce
846 gün önce
853 gün önce
854 gün önce
855 gün önce
857 gün önce
864 gün önce
867 gün önce
868 gün önce
871 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=