Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

TİERRA Y LİBERTAD (TOPRAK VE ÖZGÜRLÜK)

19 Nisan 2016, 19:07 - Okunma: 2496

On çocuklu ailenin dokuzuncu çocuğuydu Emilliano Zapata. Yaşamın zor olduğu Meksika’da, yaşamın zor olduğu zamanlarda yaşamıştı.

Meksika Porfirio Diaz'ın diktatörlüğü dönemlerinde gençliğini geçiriyordu.

17 yaşındayken ölen babasının yerini alarak ailesine bakmaya başlamıştı.

Kısıtlı imkânlara sahipti, diğer köylüler gibi. Asla bıkmayan, yılmayan, pes etmeyen karakteri nedeniyle seviliyordu ve bu nedenle 30 yaşına geldiğinde yaşadığı köyün savunma komitesine seçilmiş ve lideri olmuştu.

İçerisinden çıktığı köyde yaşayanlar kadar bilgisi vardı. Cahil sayılabilirdi. Ama yaşadığı köydekiler kadar yaşamı, toprağı, emeği iyi bilirdi.

Hayat şartları ne kadar zor olursa olsun dayanmasını ve mücadele etmesini öğrenmişti.

Yaşamın yeteri kadar zor oluşu her insan kadar onu da olumlu yönde etkilemiş, şartların düzeltilmesi için çalışılması gerektiğini, lidere ihtiyaç olmadığını, halkın birlikte mücadelesi ile her şeyin halledilebileceğini her köylü kadar öğrenmişti. O nedenle de lider değil, birlikte davranmanın yollarını arıyorlardı.

Diaz’a karşı olmayı “Bir köylü ancak toprağa minnet eyler, efendilerin bitmek bilmeyen kazanma arzusuna değil. Toprağın sahibi olmaz, biz toprağa aidiz ve bize nimetlerini sunduğu için ona minnettarız. Bu yüzdendir diktatörlüğe karşı silahlanışımız” diyerek özetliyordu.

Meksika uzun zamandır karışıktı. Bir tarafta diktatör Diaz diğer tarafta Diaz’ın muhalifi, burjuvazinin temsilcisi Francisci Moderno vardı. Moderno, halka toprak reformu öneriyor, topraksız köylülere toprak dağıtacağını ve halka iyi davranılacağını söylüyordu. Moderno’nun söyledikleri halk için yeterliydi.

Zapata’nın sloganı kendisi kadar sadeydi. “Tierra y libertad!” Toprak ve özgürlük. Eğitimsizdi ama zekiydi ve akıcı olarak sade bir şekilde anlatabiliyordu kendisini ve istemlerini.

"Tahılınız yakıldıysa yeniden ekin. Çocuklarınız ölürse daha çok doğurun. Sizi ovalardan kovarlarsa dağlarda yaşayın ama yaşayın. Hep liderler arıyorsunuz, hatasız güçlü adamlar. Hiç yok, sadece sizin gibiler var. Yaşarlar, değişirler, bırakırlar, ölürler. Liderler yok, sadece siz varsınız. Güçlü bir halk, süren tek güçtür. Amacımız topraktı, bir düşünce değil. Aileleri besleyecek buğday ekili toprak. Özgürlük bir kelime değil ama akşam evinin önünde güven içinde oturan bir adam. Barış bir rüya değil, dinlenmek, nezaket için zaman. Kafamda bir soru var: Kötü bir davranıştan iyi bir şey çıkabilir mi? Bu kadar şiddetin sonunda nezaket çıkabilir mi? Bu kadar cinayetten barış çıkabilir mi? Öfke ve nefret düşünceleri içinde doğmuş bir insan, barışı sürdürülebilir mi? Barış içinde yönetebilir mi, bilmiyorum? Öyle uzun zamandır savaşıyorum ki barışı anlayamıyorum"

Moderno ile ittifak yaptı. Köylülerden oluşan ordusuyla Diaz’a karşı savaştı.

Kendisi gibi Moderno ile ittifak içerisinde olan Panço Villa’da vardı. 1910 yılında Diaz diktatörlüğü yıkıldı. Moderno başa geçti. Toprak reformunu başlattı ancak yetersizdi.

Halk içinde hoşnutsuzluklar vardı. Zapata’da yapılanlardan memnun değildi.

Zapata Kendi toprak reformu planını açıkladı. Plan de Ayala. Köylülerden oluşturduğu ordusuyla güneybatı Puebla dağlarına yerleşti. Asıl amacı topraksız köylü kalmamasıydı. Ayala planı, Meksika tarihindeki en radikal değişim planıydı, toprakların kademeli olarak kamulaştırılmasını ve devrim sırasında kayıp veren ailelere maaş bağlanmasını öngörüyordu.

Zapata'nın diğer devrim liderlerinden farkı, entelektüel bir politikacı olmamasıydı, halkın arasından çıkmış, Meksika köylüsü, eğitimsiz ama zeki bir liderdi.

Güçlü olmasının tek nedeni halkın içinden gelmesi, halkın dilinden konuşması, üstünlük/liderlik taslamamasındandı.

Moderno Zapata’yı engel olarak görüyordu. Eski, ittifakı yeni düşmanı olmuştu. Albay Jesus Guajardo Zapata’yı öldürmekle görevlendirildi. Zapata'nın ordusuna katılmak istemiş gibi davranan Albay Jesus Guajardo ile Zapata bir buluşma yeri ayarladılar. 

Pusu kurulmuştu. Zapata buluşma yerine geldiğinde çok sayıda mermi vücudunu delik deşik etmişti ve tarih 10 Nisan 1919'du.

Emiliano Zapata, okuma yazma bilmeyen bir dağ köylüsü, adaletsizliklere karşı biriken hıncın patlamasıydı.

"Dizlerinin üzerinde yaşamaktansa ayakta ölmek yeğdir" sözüyle tarihe geçen Meksika'nın ulusal kahramanı.

"Güçlü insanı zayıf halk yaratır. Güçlü halkınsa, güçlü insana ihtiyacı yoktur" diyerek bugünlere selam yollamış büyük insan.

"Yurda ve halkın özgürlüğüne düşman olanlar, her zaman halkın soylu davası uğrunda kendilerini feda edenlere haydut gözüyle bakmışlardır." diyerek boğazımızda kalan cümleleri art arda dizmiş devrimci...

"Prensiplere köle olarak ölmek istiyorum, insanlara değil" diyen güzel insan.

(8 Ağustos 1879 – 10 Nisan 1919 Ciudad de Mexico)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
45 gün önce
59 gün önce
177 gün önce
186 gün önce
208 gün önce
262 gün önce
430 gün önce
443 gün önce
451 gün önce
562 gün önce
594 gün önce
643 gün önce
703 gün önce
726 gün önce
745 gün önce
749 gün önce
786 gün önce
790 gün önce
810 gün önce
811 gün önce
824 gün önce
831 gün önce
834 gün önce
840 gün önce
842 gün önce
845 gün önce
847 gün önce
852 gün önce
859 gün önce
860 gün önce
861 gün önce
863 gün önce
866 gün önce
870 gün önce
884 gün önce
885 gün önce
891 gün önce
909 gün önce
916 gün önce
917 gün önce
919 gün önce
920 gün önce
922 gün önce
923 gün önce
924 gün önce
925 gün önce
926 gün önce
929 gün önce
936 gün önce
937 gün önce
938 gün önce
940 gün önce
947 gün önce
950 gün önce
951 gün önce
954 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=