Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

KOMOR ADALARI İLE ANLAŞMA İMZALADIK: MUTLUYUZ

20 Nisan 2016, 19:06 - Okunma: 1811

Komor Adaları ile Kalkınma İşbirliği anlaşması imzalamışız. Gururlandık elbette. Devletlerarası ikili anlaşmalar önemlidir.

Gururlandık da Komor nerededir? Nasıl bir yerdir? Ney yer ne içerler? Diye araştırmaya da başladık. Kalkınma İşbirliği anlaşması yapan devletimiz sayesinde coğrafya bilgilerimiz de artacaktı. Sorduk Google amcaya aldık cevabımızı.

Üç adadan oluşan, toplasan hepsini bizim bir ilimiz kadar etmeyen, 800 bin nüfuslu, kişi başına 800 dolar milli geliri olan adalar ülkesi!

Ülkeyi küçümsemek gibi olmasın ama küçük bir ülke. En önemli gelirini hayvancılıkla sağlayan, tahıl ve patates üreticisi bu ülke ile ne gibi kalkınma işbirliği yapılır? Bilemedim ama devletimizin bir bildiği vardır mutlaka.

Uygulanan dış politikalarda yapılan hataların sonuçları açısından önemli bir gösterge olması dışında bu anlaşmanın fazlaca bir değerinin olmayacağı açık.

Yıllık ekonomik hacmi 100 milyar dolardan fazla olan Rusya, Irak, Suriye gibi büyük pazarları basit çıkarlar nedeniyle kaybedince elimizde Komor Adaları kaldı.

Suriye’deki 50 bin nüfusa sahip Bayrı bucak Türkmenleri için dünyayı ayağa kaldırırken kendi içimizdeki Kürtlerin, Ermenilerin, Süryanilerin, Alevilerin kısacası Türk olmayan diğer etnik ve dini kimliklerin hakkını vermemek için her yolu deniyoruz.

“Her il ve ilçe, yaşayanları tarafından yönetilip yönlendirilsin, kendi öz yönetimlerini kursun” dediler diye illerini, ilçelerini başlarına yıktık.

Dediklerine, diyeceklerine pişman ettik ve ediyoruz. Aleviler kendi inançlarını daha iyi uygulayabilmek için cem evlerini kurmak istediler, bırakmadık, bırakmıyoruz.

Yıllarca Ermenilerin, Rumların, Hıristiyan ve Süryanilerin evlerine, arazilerine, okullarına el koyduk, mahkemelerde süründürdük, vermedik.

Kendi dilleriyle okuyup yazmak istediler, izin vermedik ama kendi dilleriyle ağıt yakmalarına, ağlamalarına izin verdik hatta olanakları oluşturduk.

Türk olmayanlarla alay ettik, aşağıladık, küçük gördük. Bunu yapanlar olarak ne kadar Türk olduğumuzu da bilemedik. Nüfus cüzdanlarında “Türk” yazdığı için Türk, “İslam” yazdığı için Müslüman olmuştuk.

Doğru dürüst Kuran okumamışken, ezberletilen İslam’ın ve imanın şartlarını bile tam sayamazken, Müslüman olmayanları “kâfir” ilan edip katlettik, katledilmesine seyirci olduk, göz yumduk, ortak olduk.

“Oku” emri ile başlamıştı Kuran’ın indirilmesi. İlk emir “oku” idi.

İlk emrine bile uymadık, okumadık. Okumak, öğrenmek zordu, inanmak daha kolaydı. İnanmayı seçtik. İslam’ın ilk emrine uymadan Müslüman (teslim olmuş) olduk.

Her evde mutlaka bir Kuran bulundurduk. Astık duvarımıza. Arada bir elimize alıp, öpüp, başımıza koyduğumuz da oldu. İçini açıp okuduğumuz olmadı.

Arapça yazılı olduğundan mı yoksa okusak da anlayamayacağımızdan mı? Bilemedik ama okumadık.

Allah kullarına emirlerini yollarken “okuyup anlaşılsın” diye yollamış. Kulları okusun, anlasın, öğrensin ve uysun/uygulasın diye. O nedenle de ilk emri “oku” olmuş.

Yine de okumamışız. Kolayını seçip, okuyan azınlıktaki insanların anlattıklarıyla yetinmiş, onlara inanmış, ne anlattılarsa “doğru” olarak kabul etmişiz.

Okuyup anlayanlardan birisinin söylediği diğerine uymayınca, hangisi bizim için daha iyi gelmişse ona inanmış, onun peşinden gitmişiz. Önce ikiye sonra dörde sonra yüzlerce sayıya bölünerek amipler gibi çoğalmışız. İnancımızdan en ufak parçayı kaybetmeden!

İslam’ı inanarak, inandırarak, ikna ederek değil şiddet ve baskı yoluyla, savaşlarla, öldürerek, ölüm korkusuyla yaymaya çalışmışız. “Baş kesmek” adetten olmuş, gelenekselleşmiş. İslam’ı yaymaya çalışırken en çok da İslam olanları öldürmüşüz! “Yaratandan ötürü İnsan sevmeyi” öğreneceğimize insan öldürmeyi seçmişiz.

“Her şey Allah için” diyerek “malı” da götürmüşüz.

İnandığımız dinin doğru bir şekilde anlaşılıp/anlatılıp uygulanması için kurduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığının verdiği fetvalarla sapıtmışız. “Bir baba, kızını öperken şehvet duyarsa! Nikâh düşer mi?” sorusunu sorabilecek kadar sapık, buna cevap verebilecek kadar cahil ve sapkın duruma gelmişiz. Dini hoca ve âlimlerimiz televizyonlarda ve gazetelerde din yerine masallar anlatıp “Ramazanda tecavüze uğrayan kadının orucunu” tartışıp karara bağlıyorlar, bozulmuyor!

Biz bozuluyoruz.

Ne kadının değeri var, ne çalışan işçinin, ne yetiştirdiği ürünü değerine satamayan köylünün, ne de çocuğun, insanın değeri kalmamış.

Tedbiri alınmadığından işçi ölür, sağlam yapılmadığından bina yıkılır, erkek kızar kadın öldürür, iki dakikalık zevki için tecavüz eder, çocuklar taciz edilir, Müslüman’ız ya Fıtrat var, kurtarırız. Ne de olsa “her şey Allah’tan” olduğu için bize ölüm yok. Bahanemiz inancımızın içerisinde saklı.

Bunlara rağmen Bayır Bucak Türkmenleri için yasalar çiğnenir, dünya ayağa kaldırılır, milyarlarca dolar kaybedilir, yine de alnı açık, başı dik dolaşırız. Mülteci olarak aldığımız Suriyeliler bizden kıymetli. Çocuklarımız kendini yırtarken onlar sınavsız üniversiteye girebiliyorlar. “Keşke Suriyeli olsaydık” diyesimiz var.

Komor adaları ile kalkınma işbirliği anlaşması imzaladık.

Mutluyuz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
161 gün önce
174 gün önce
182 gün önce
293 gün önce
325 gün önce
373 gün önce
433 gün önce
457 gün önce
475 gün önce
480 gün önce
517 gün önce
521 gün önce
541 gün önce
542 gün önce
555 gün önce
562 gün önce
565 gün önce
570 gün önce
573 gün önce
576 gün önce
578 gün önce
583 gün önce
590 gün önce
591 gün önce
592 gün önce
594 gün önce
597 gün önce
601 gün önce
615 gün önce
616 gün önce
622 gün önce
640 gün önce
647 gün önce
648 gün önce
650 gün önce
651 gün önce
653 gün önce
654 gün önce
655 gün önce
656 gün önce
657 gün önce
660 gün önce
667 gün önce
668 gün önce
669 gün önce
671 gün önce
678 gün önce
681 gün önce
682 gün önce
685 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=