Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

KİLİS ROKETLERİ

29 Nisan 2016, 17:39 - Okunma: 979

Kilis, 10 Haziran 1995 tarihinden bu yana 79 plakasıyla il olarak yaşamını sürdüren bir yerleşim yeri. 136 köyü, 3 ilçesi var. Sanayisi yok.

Gelirinin ana kaynağı tarım, hayvancılık ve sınır ticareti. Öncüpınar sınır kapısı burada bulunuyor.

İl Oldukça ilginç bir nüfus yapısına sahip. 2014 verilerine göre 129.000 olan nüfusun 91.000 kişisi Kilis merkezde yaşıyor. 3.000 kişi 3 ilçede, kalan nüfus ise 136 köyde yaşamakta.

Köy başına yaklaşık 250 kişi düşmekte.

250 kişilik 136 köyü, 1.000 kişilik 3 ilçesi, 91.000 kişilik merkezi var. Merkezindeki nüfusun 8.000’i, 7 Aralık üniversitesine ait.

Kilis’in bu nüfusuna karşılık barındırdığı mülteci sayısı 200.000’e ulaşmış. İl nüfusunun iki katı.

Bu kadar küçük bir yerleşim bölgesinin il olmasının arkasında, sınır kenti olması ve Suriye ile ilişkileri yatıyor. Halep yolunun kavşağı ve Azez’e komşu olması.

Kilis’in bu günlerde gündeme oturmasının asıl nedeni roketler. Neredeyse her gün Kilis kentine düşen roketler nedeniyle 20’ye yakın insan yaşamını yitirdi. Yüzlerce yaralı var. Halk panik içerisinde. Ne yapacaklarını bilemiyorlar.

Vali ilginç açıklamalar yapıyor. “Abdestsiz dışarıya çıkmıyorum” diyerek alay edercesine konuşuyor. Devletin gözle görünür tepkisi yok. Son roket düşmesi sırasında başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan, Kilis valisi ile görüşmeler yapmaktaydı. Roket Valilik binasına 100 metre uzaklıkta patladı.

Kilis’e yapılan bu saldırının nedenlerine bakmak istiyorum. Atılan roketlerin “katyuşa” tipi roketler olduğu söyleniyor.

Bu tür roketlerin ortalama 15 km civarında menzili olduğu biliniyor. Kilis sınıra 10 km mesafede. Dolayısıyla Kilis’e saldırı için bu roketleri kullananlar sınıra çok yakın olmaları gerekir. Aksi taktirde Kilis il merkezini vuramazlar.

Devletin sınır birliklerinin bu saldırıyı yapanları görmesi gerekir diye düşünüyorum. Moskova’dan havalanan savaş uçağını görebilecek kabiliyette olan GES (genelkurmay elektronik sistemleri) merkezi bu füzeleri atanları tespit edemiyorlar mı?

Moskova’daki kalkışa hazırlanan uçağı tespit edebilen sistemlerin, neredeyse sınıra kadar gelerek ateşlenen füzeyi tespit edememesi diye bir şey olmamalı!

Roketlerin atışı yapıldığı yerlerde kontrolün IŞİD elinde olduğu söyleniyor.

Başbakan olmadığı dönemlerde “öfke ile bir araya gelmiş insanlar” olarak adlandırdığı, “kafa kesmenin” ibadetten sayan anlayışın insanları/örgütü. Roketleri YPG atmış olsaydı ne olurdu? Bu kadar sessiz kalınır mıydı?

Kilis’e roket ile saldırmanın ne mantığı olabilir? Diye sorduğumuzda, kafamızda mantıklı cevaplar oluşmuyor. Kilis’te bulunan Suriyeli mülteciler sebep olamaz saldırıya.

Kilis’in kendisi, varlığı, fiziki yapısı, sosyal yapısı, sanayisi, ekonomisi bu saldırılar için sebep olamaz.

Roket saldırıları arkasında, bir zamanlar medyaya düşen MİT müsteşarının konuşmaları olabilir mi? Medyaya düşen konuşmalarda MİT müsteşarı, “Suriye tarafına 4 adam gönderir, bizim tarafa 8 roket attırır savaş çıkartırım” demişti.

Bu konuşmalar gerçek de olsa artık geçerliliğini yitirmiş, zaman aşımına uğramış ifadeler olur. Rus savaş uçağını düşürdüğü andan itibaren sınır ötesine uçak kaldıramayan Türkiye’nin Suriye’ye girme ihtimali artık kalmamış gibi görünüyor. Bu ihtimali yok sayıyoruz.

Suriye’ye savaş açmak için kışkırtma olamaz. Kilis’in kendi varlığı da saldırı için neden değil. Kilis’te bulunan Suriyeli mülteciler de neden olamaz.

O zaman yapılan bu saldırılar neden yapılıyor, neden yapılır, amaç nedir?

Roket saldırılarının verdiği zararlara baktığımızda savaş anlamında çok büyük zararlar yok. Bu kadar saldırı sonucu verdiği zararı, eğer isteseydi bir canlı bomba yollayarak fazlasını verebilirdi. Saldırılarda zarar vermek gibi bir düşünce de olamaz.

Saldırıların verdiği en büyük zarar “rahatsızlık ve huzursuzluk” olabilir ki bunu yaşayan sadece halk oluyor.

Halkın yaşadığı huzursuzluğun IŞİD’e bir faydası olmayacağından bu ihtimali de “yok hükmünde” saymak durumundayız.

Ortada çok yoğun, bir defada onlarca roket atışı da yok. Saldırganlar günde bir ya da iki roket fırlatıyorlar ve saldırı bitiyor. Canı sıkılmış da bir roket fırlatmış gibi!

IŞİD günlerdir roketlerle saldırıyor. Valiliğin demeçlerine baktığımızda dişe dokunur bir tepkiden ziyade “beklemek” gibi bir politikayı görüyoruz. Başbakan yardımcısının Valiliği ziyareti de çok anlamlı değil. Sadece bilgi alma amaçlı olabilir ki bunu da telefonla yapabilirlerdi. IŞİD’in bu saldırılarına verilen karşılığa baktığımızda da tatmin edici, saldırıları sonlayıcı ya da saldıranları imha edici bir doğrultu göremiyoruz.

Devlet ya karşılık vermek istemiyor ya da karşılık veremiyor gibi bir hava var. Bu durum devleti zora sokmalı, küçük düşürmeli ama öyle bir durum da yok.

Kısacası, ben bu saldırılar için geçerli, mantıklı bir neden, bir gerekçe bulamadım. Kendimi bu konuda ikna edemedim.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu; “Suriye tarafından Kilis’e düşen roketler neticesinde, bununla ilgili şu anda en üst düzeyde tedbirler alınıyor... bin 300’den fazla yabancı uyruklu kişi makamlarımız tarafından sınır dışı edilmiştir… Bunun bilinçli olarak yapılıp, yapılmadığı konusunda bize ulaşan bir bilgi yok... Biz güvenli bölge meselesini bu bağlamda da kendi ulusal güvenliğimiz açısından da önemsiyoruz...”

Bizim bilmediğimiz daha ince, daha derin bir durum varmış gibi!

Bitmesi umuduyla.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
11 gün önce
32 gün önce
143 gün önce
175 gün önce
223 gün önce
283 gün önce
307 gün önce
325 gün önce
330 gün önce
367 gün önce
371 gün önce
392 gün önce
405 gün önce
412 gün önce
415 gün önce
420 gün önce
423 gün önce
426 gün önce
428 gün önce
433 gün önce
440 gün önce
441 gün önce
442 gün önce
444 gün önce
447 gün önce
451 gün önce
465 gün önce
466 gün önce
472 gün önce
490 gün önce
497 gün önce
498 gün önce
500 gün önce
501 gün önce
503 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
506 gün önce
507 gün önce
510 gün önce
517 gün önce
518 gün önce
519 gün önce
521 gün önce
528 gün önce
531 gün önce
532 gün önce
535 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=