Lütfen bekleyin..

NİHAT İPEKYÜZ

EKONOMİYE YÖN VERENLER 3

17 Haziran 2014, 18:21 - Okunma: 4713

“Batman Ekonomisine Yön Verenler” yazı dizimizin bu haftaki konuğu VAYZO ve FEYS markası ile üretim yapan Batman Yorgan Sanayisi oldu. Firma, bölgede ev tekstili alanında Batman’da ilki gerçekleştirmiş. Firmanın ilk kurulduğu günden bugüne geçirdiği evreleri ve gelişimini şirket müdürüyle masaya yatırdık. Şirket Müdürü Yunus Saraç, genç bir üretici. 2010 yılında Gaziantep Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuş Saraç. Sonra Batmanın ilk yorgan firmasının sahipliğini yaparak bu kentin ekonomisine ciddi bir katkı sunmuş. Kendi alanındaki güçlü rakipleri arasında hızlı bir ilerleme kaydeden firma, artık sadece Batmana değil, bütün bölgeye hitap edecek kadar gelişmiş.

 

İLK KURULUŞ YERİ İSTANBUL

VAYZO ve FEYS markası ile üretim yapan Yorgan Sanayisi, 2010 yılında İstanbul’da kuruldu. 2 yıl boyunca İstanbul’da faaliyet gösteren firma, 2012 yılında İstanbul’dan Batman’a taşındı. Firma ilk olarak Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) bir yer kiraladı ve burada üretime başladı. Organize Sanayi Bölgesinde arsa tahsisinden sonra 2013 yılında  kendi fabrikasını  inşa ederek üretimine devam etti. Firma yaklaşık 4000 m² alan üzerinde ve 15 çalışanı ile sektöründe hızlı bir ilerleme kaydetmeye devam ediyor.

 

ÜRETTİĞİ ÜRÜNLER

Firma geniş bir desen yelpazesi ve renk koleksiyonu ile yorgan, nevresim takımı, pike, yastık gibi ev tekstil ürünlerini üretmektedir. Hem tasarımındaki ince detaylar, hem göze hitap eden görüntüleriyle Batmanlı hanımların beğenisini kısa sürede kazanmayı başardı. Bilhassa yeni evlenecek çiftlerin ve evini değiştirmek isteyenlerin adresi haline geldi.

“DOĞU VE GÜNEYDOĞUNUN MARKASI OLMAK İSTİYORUZ”

Güneydoğunun markası olmak istediklerini söyleyen başarılı üreticisi Yunus Bey, hedeflerini sıralarken “ilk etapta Doğu ve Güneydoğunun Özdilek’ i ya da TAÇ’ı gibi bir marka olmak istiyoruz. Şuan da Doğu ve Güneydoğu da 200’ü aşkın satış noktalarımız bulunuyor. Bu hedefimizi kısa sürede başaracağımıza inanıyorum” diyor.

        

İHRACATI GELİŞTİRMEYE BAŞLADI

Bu yıl ihracat yapmaya başlayan firmanın en büyük dış pazarı Kuzey Irak’tır. Ayrıca yeni pazarları da hedefleyen firmanın Gürcistan, Rusya ve Almanya ile görüşmeleri devam etmektedir. İhracat ağının gelişmesiyle birlikte büyük bir ilerleme kaydedecek olan firma, hedeflerine daha kısa sürede ulaşma şansını yakalayacak.

SEKTÖRDE GÜÇLÜ RAKİPLER VAR 

Güçlü rakiplerine rağmen iki yılda hızlı bir ilerleme kaydeden firma,  Gaziantep’in ucuz pazarı, İstanbul ve Denizli’nin kaliteli pazarı ile rekabet ediyor. Teknolojiyi önemseyen firmanın üretimde kullandığı makineler Türkiye de sadece iki yerde mevcut olup, günlük üretim kapasitesi 300 adet uyku seti, 1000 adet yorgandır.

 

TEŞVİKLER

Bölgede yatırım yapmanın zorluklarını dile getiren kurucu müdür Yunus Saraç, Batman’ın pazara ve hammaddeye uzak olmasının zorluklarını yaşadıklarını belirterek teşviklerin yetersiz olduğunu söyledi. Ayrıca teşvik kapsamının genişlemesi gerektiğini ifade etti.  Saraç, lojistik desteğin teşvik kapsamına alınması gerektiğini vurgularken, destek ve teşviklerle bölgedeki firmaların büyük bir sıçrama yapacağını ve bölgenin kalkınmışlık düzeyinin de buna bağlı olarak artacağını ifade etti.

BATMANLILAR, FİRMALARA SAHİP ÇIKMALI

Batman halkından yerli firmalara sahip çıkmalarını isteyen Yunus bey “en azından diğer markalar arasından markamıza bir kez şans vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Bir ürünü denemeden kalitesini anlayamazsınız. Batman’da üretilen ürünlerin Batman halkı tarafından önemsenmesini istiyoruz. Çünkü bu bölgenin firmaları kazanırsa, Batman halkı da kazanır. Bizim kazanmamız, bu halkın kazanması demektir” dedi.

 

YORUMUMUZ

Bugüne kadar ziyaret ettiğimiz firmaların, kendi öz sermayeleri ile yatırım yaptığını gözlemledik. Teşvikleri yetersiz bulan yatırımcılarımız, mevcut teşvikleri almakta da bürokratik engellerden dolayı zorluklar yaşadıklarını dile getirdiler. Bu konuda firmaların sesine kulak verilmesi gerektiğine inanıyoruz.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=