Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

GÜNDEMİ KİM DEĞİŞTİRİYOR?

12 Mayıs 2016, 18:40 - Okunma: 1179

Nusaybin, Yüksekova, Şırnak gibi yerleşim bölgelerinde sokağa çıkma yasakları ve “terörle” mücadele devam ediyor.

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığı yerleşim bölgelerinde yasal olmayan sıkıyönetim uygulamaları ve yasaklar devam etmekte.

Her gün yaşanan ölüm haberleri ölenin kimliğine uygun medyada yayınlanıyor.

Ölenler sayıya dönüştü.

Ülke genelindeki havaya baktığımızda gerek sokağa çıkma yasakları ve uygulanan şiddet gerekse güvenlik güçlerinin ve “teröristlerin” ölümleri adeta kanıksanmış durumda. Diyarbakır Sur ve Cizre ilçelerinde sokağa çıkma yasakları ve uygulamalar devam ederken tüm medya, sanal basın ve sosyal kurumlar ayaklanmışken bugünlerde bir durgunluk ve rehavet gözleniyor.

Sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde final sorusu oldu.

Soruda, devlet ismi verilmeden 7 il ve 19 ilçede uygulanan sokağa çıkma yasakları hakkında detaylı bilgiler verilerek, öğrencilerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açısından durumu yorumlaması istendi.

Bir öğretim görevlisi "Sokağa çıkma yasaklarını" final sorusu olarak sorarak öğrencilerden bunu hukuki açıdan değerlendirmelerini istedi.

Türkiye'nin A devleti diye kodlandığı soruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin tarafı olan devletin ilçelerde hak ihlalleri yaptığı, güvenlik güçlerinin bir etnik grubu hedef alan ırkçı, milliyetçi, cinsiyetçi yazılamalar yaptığını, temel ihtiyaçların karşılanamadığını, 160 sivilin öldürüldüğünü belirten akademisyen vakanın değerlendirilmesini istedi. (1)

Yüksekova, Nusaybin, Hakkâri’nin köyleri, Dersim’in köyleri ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar devam ediyor. Sadece Nusaybin’de valiliğin açıklamasına göre 375 “terörist” öldürülmüş.

Operasyon bölgelerinde ölenlerin/öldürülenlerin sadece “terörist” olmadığını daha önceki uygulama yerlerindeki sonuçlardan, özellikle de Cizre’deki üç bodrum katında yaşananlardan, Taybet anadan, Miray bebekten biliyoruz.

Cizre’de yaşananlar için Birleşmiş Milletler İnsan hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad al-Hussein, "Elimizde, Türk güvenlik güçlerinin Cizre'de etrafı sarıp 100'den fazla insanı canlı canlı yaktığına dair tanık raporları var" diyerek iddiaları yerinde incelemek istediklerini söyledi.

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden sivillere yönelik şiddete dair iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz" diyen al-Hussein, daha önce bu taleplerinin reddedildiğini aktardı.(2)

Bütün olanlara rağmen özellikle sosyal medyada duygusal çıkışlar azaldı.

Operasyonlarla ilgili yazılar, tepkiler azaldı. Hatta neredeyse yok denilecek boyutlara geldi.

Sanırım alışmak böyle bir durum oluyor.

Elbette gündemin yoğun olduğu günlerden geçerken operasyonları, ölümleri, insan hak ihlallerini unutmak doğal gibi gelebilir.

Başbakanın görevinden alınması gündemin başında geliyor.

Başbakan görevinden alındı mı, görevi bıraktırıldı mı, yapılan sivil darbe midir gibi tartışmalar gündemin başına oturmuş.

Fiilen başkanlık sisteminin uygulandığını bizzat cumhurbaşkanınca ifade edilmesine rağmen “başkanlık sistemi” gelsin mi yoksa gelmesin mi gibi saçma tartışmalara girmek bile gereksiz. Uygulanan sistemin gelip gelmemesini tartıştıran bizzat bu sistemi fiilen uygulayandır.

Diğer tarafta Kilis sorunu var. İki aydır “yer çekimi” nedeniyle, “yanlışlıkla” düşen füzeler nedeniyle yirmiden fazla insan yaşamını kaybetti.

NATO bile Kilis’teki olayları gündemine almasına rağmen iktidar tarafından henüz gündeme alınmadı. Halka “abdestsiz sokağa çıkmamaları” konusunda yapılan uyarılar ve 16 psikologun gönderilmesi girişimi dışında iktidar cephesinde başkaca bir gelişim yok.

Başta Maraş’ın Alevilerin yaşadığı bölgeler olmak üzere, Bodrum ve diğer bölgelerde yapılması düşünülen mülteci kampları konusunda yaşanan tepkiler ve iktidarın bu tepkileri zor yoluyla aşmaya çalışması ayrı bir gündem.

Akademisyenlerin “bu suça ortak olmayacağız” başlığı altında barış istemlerini sundukları bildiriye imza atmaları nedeniyle yaşadıkları gündem dışına çıkmak üzere.

Can Dündar’a yapılan suikast zaten önemsizdi ve 2 gün gündemde kaldı, kapandı.

En önemli gündem olarak sunulan AKP’nin yapacağı Genel Kurul, Genel Başkan olarak seçilecek kişinin kim olacağı, Başbakanlığa kimin oturacağı gibi konular var. Cumhurbaşkanının kimi isterse seçtireceğini ve başbakanlık görevi vereceğini bilmemize rağmen yapılacak Genel Kurulun sonuçlarını merak ediyoruz!

Osman Baydemir tarafından “Aynı evde yaşayamıyorsak komşu olalım” teklifinin gündeme gelmesine neden olan uygulamalar neredeyse unutulmak üzere.

Çok daha fazla dikkatli olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz.

Ülkenin geleceği/gittiği yol karanlık. Kilis iki aydır bombalanıyor, yirmiden fazla insan yaşamını kaybediyor, buna rağmen iktidar başbakanlık peşinde koşanların gürültüsü içerisinde.

İŞİD konusunda istihbarat raporları çok ciddi ve endişe verici.

3 binden fazla IŞİD militanının silahlarıyla birlikte ülke içerisinde olduğu, patlayıcı ve mühimmat yığıldığı, sınırın IŞİD tarafından mayınlandığı, Türkiye’ye saldırının konuşulduğu raporlarla sunuluyor. Raporlar medyada boy gösteriyor. İktidar cephesinde yine tık yok.

Bu konuyla ilgili açıklama yok.

Varsa yoksa başbakan kim olacak?

Paralele yapılan operasyonlar.

Paralelci olarak bilinenlerin iş yerlerine, şirketlerine el koymalar, kayyum atamalar.

Heyecanla damadın başbakan olacağı günü bekliyoruz.

Gittiğimiz/götürüldüğümüz yol o kadar karanlık, o kadar toz duman içerisindeki gözümüz gösterilenin dışında hiçbir şeyi görmüyor, göremiyor.

Görmemiz gerekenler ortadayken…

 

1.http://www.birgun.net/haber-detay/sokaga-cikma-yasaklari-universitede-final-sorusu-oldu-100590.html

2.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/530970/BM__Elimizde_100_den_fazla_kisinin_Cizre_de_canli_canli_yakildigina_dair_tanik_raporlari_var.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
11 gün önce
32 gün önce
143 gün önce
175 gün önce
223 gün önce
283 gün önce
307 gün önce
325 gün önce
330 gün önce
367 gün önce
371 gün önce
391 gün önce
392 gün önce
405 gün önce
412 gün önce
415 gün önce
420 gün önce
423 gün önce
426 gün önce
428 gün önce
433 gün önce
440 gün önce
441 gün önce
442 gün önce
444 gün önce
447 gün önce
451 gün önce
465 gün önce
466 gün önce
472 gün önce
490 gün önce
497 gün önce
498 gün önce
500 gün önce
501 gün önce
503 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
506 gün önce
507 gün önce
510 gün önce
517 gün önce
518 gün önce
519 gün önce
521 gün önce
528 gün önce
531 gün önce
532 gün önce
535 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=