Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

GÜNDEMİ KİM DEĞİŞTİRİYOR?

12 Mayıs 2016, 18:40 - Okunma: 863

Nusaybin, Yüksekova, Şırnak gibi yerleşim bölgelerinde sokağa çıkma yasakları ve “terörle” mücadele devam ediyor.

Sokağa çıkma yasaklarının kaldırıldığı yerleşim bölgelerinde yasal olmayan sıkıyönetim uygulamaları ve yasaklar devam etmekte.

Her gün yaşanan ölüm haberleri ölenin kimliğine uygun medyada yayınlanıyor.

Ölenler sayıya dönüştü.

Ülke genelindeki havaya baktığımızda gerek sokağa çıkma yasakları ve uygulanan şiddet gerekse güvenlik güçlerinin ve “teröristlerin” ölümleri adeta kanıksanmış durumda. Diyarbakır Sur ve Cizre ilçelerinde sokağa çıkma yasakları ve uygulamalar devam ederken tüm medya, sanal basın ve sosyal kurumlar ayaklanmışken bugünlerde bir durgunluk ve rehavet gözleniyor.

Sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde final sorusu oldu.

Soruda, devlet ismi verilmeden 7 il ve 19 ilçede uygulanan sokağa çıkma yasakları hakkında detaylı bilgiler verilerek, öğrencilerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi açısından durumu yorumlaması istendi.

Bir öğretim görevlisi "Sokağa çıkma yasaklarını" final sorusu olarak sorarak öğrencilerden bunu hukuki açıdan değerlendirmelerini istedi.

Türkiye'nin A devleti diye kodlandığı soruda, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin tarafı olan devletin ilçelerde hak ihlalleri yaptığı, güvenlik güçlerinin bir etnik grubu hedef alan ırkçı, milliyetçi, cinsiyetçi yazılamalar yaptığını, temel ihtiyaçların karşılanamadığını, 160 sivilin öldürüldüğünü belirten akademisyen vakanın değerlendirilmesini istedi. (1)

Yüksekova, Nusaybin, Hakkâri’nin köyleri, Dersim’in köyleri ve bazı bölgelerde sokağa çıkma yasakları ve operasyonlar devam ediyor. Sadece Nusaybin’de valiliğin açıklamasına göre 375 “terörist” öldürülmüş.

Operasyon bölgelerinde ölenlerin/öldürülenlerin sadece “terörist” olmadığını daha önceki uygulama yerlerindeki sonuçlardan, özellikle de Cizre’deki üç bodrum katında yaşananlardan, Taybet anadan, Miray bebekten biliyoruz.

Cizre’de yaşananlar için Birleşmiş Milletler İnsan hakları Yüksek Komiseri Prince Zeid Ra'ad al-Hussein, "Elimizde, Türk güvenlik güçlerinin Cizre'de etrafı sarıp 100'den fazla insanı canlı canlı yaktığına dair tanık raporları var" diyerek iddiaları yerinde incelemek istediklerini söyledi.

"Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden sivillere yönelik şiddete dair iddiaların araştırılmasını talep ediyoruz" diyen al-Hussein, daha önce bu taleplerinin reddedildiğini aktardı.(2)

Bütün olanlara rağmen özellikle sosyal medyada duygusal çıkışlar azaldı.

Operasyonlarla ilgili yazılar, tepkiler azaldı. Hatta neredeyse yok denilecek boyutlara geldi.

Sanırım alışmak böyle bir durum oluyor.

Elbette gündemin yoğun olduğu günlerden geçerken operasyonları, ölümleri, insan hak ihlallerini unutmak doğal gibi gelebilir.

Başbakanın görevinden alınması gündemin başında geliyor.

Başbakan görevinden alındı mı, görevi bıraktırıldı mı, yapılan sivil darbe midir gibi tartışmalar gündemin başına oturmuş.

Fiilen başkanlık sisteminin uygulandığını bizzat cumhurbaşkanınca ifade edilmesine rağmen “başkanlık sistemi” gelsin mi yoksa gelmesin mi gibi saçma tartışmalara girmek bile gereksiz. Uygulanan sistemin gelip gelmemesini tartıştıran bizzat bu sistemi fiilen uygulayandır.

Diğer tarafta Kilis sorunu var. İki aydır “yer çekimi” nedeniyle, “yanlışlıkla” düşen füzeler nedeniyle yirmiden fazla insan yaşamını kaybetti.

NATO bile Kilis’teki olayları gündemine almasına rağmen iktidar tarafından henüz gündeme alınmadı. Halka “abdestsiz sokağa çıkmamaları” konusunda yapılan uyarılar ve 16 psikologun gönderilmesi girişimi dışında iktidar cephesinde başkaca bir gelişim yok.

Başta Maraş’ın Alevilerin yaşadığı bölgeler olmak üzere, Bodrum ve diğer bölgelerde yapılması düşünülen mülteci kampları konusunda yaşanan tepkiler ve iktidarın bu tepkileri zor yoluyla aşmaya çalışması ayrı bir gündem.

Akademisyenlerin “bu suça ortak olmayacağız” başlığı altında barış istemlerini sundukları bildiriye imza atmaları nedeniyle yaşadıkları gündem dışına çıkmak üzere.

Can Dündar’a yapılan suikast zaten önemsizdi ve 2 gün gündemde kaldı, kapandı.

En önemli gündem olarak sunulan AKP’nin yapacağı Genel Kurul, Genel Başkan olarak seçilecek kişinin kim olacağı, Başbakanlığa kimin oturacağı gibi konular var. Cumhurbaşkanının kimi isterse seçtireceğini ve başbakanlık görevi vereceğini bilmemize rağmen yapılacak Genel Kurulun sonuçlarını merak ediyoruz!

Osman Baydemir tarafından “Aynı evde yaşayamıyorsak komşu olalım” teklifinin gündeme gelmesine neden olan uygulamalar neredeyse unutulmak üzere.

Çok daha fazla dikkatli olmamız gereken bir süreçten geçiyoruz.

Ülkenin geleceği/gittiği yol karanlık. Kilis iki aydır bombalanıyor, yirmiden fazla insan yaşamını kaybediyor, buna rağmen iktidar başbakanlık peşinde koşanların gürültüsü içerisinde.

İŞİD konusunda istihbarat raporları çok ciddi ve endişe verici.

3 binden fazla IŞİD militanının silahlarıyla birlikte ülke içerisinde olduğu, patlayıcı ve mühimmat yığıldığı, sınırın IŞİD tarafından mayınlandığı, Türkiye’ye saldırının konuşulduğu raporlarla sunuluyor. Raporlar medyada boy gösteriyor. İktidar cephesinde yine tık yok.

Bu konuyla ilgili açıklama yok.

Varsa yoksa başbakan kim olacak?

Paralele yapılan operasyonlar.

Paralelci olarak bilinenlerin iş yerlerine, şirketlerine el koymalar, kayyum atamalar.

Heyecanla damadın başbakan olacağı günü bekliyoruz.

Gittiğimiz/götürüldüğümüz yol o kadar karanlık, o kadar toz duman içerisindeki gözümüz gösterilenin dışında hiçbir şeyi görmüyor, göremiyor.

Görmemiz gerekenler ortadayken…

 

1.http://www.birgun.net/haber-detay/sokaga-cikma-yasaklari-universitede-final-sorusu-oldu-100590.html

2.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/dunya/530970/BM__Elimizde_100_den_fazla_kisinin_Cizre_de_canli_canli_yakildigina_dair_tanik_raporlari_var.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
18 gün önce
50 gün önce
98 gün önce
158 gün önce
182 gün önce
200 gün önce
205 gün önce
242 gün önce
246 gün önce
266 gün önce
267 gün önce
280 gün önce
287 gün önce
290 gün önce
295 gün önce
298 gün önce
301 gün önce
303 gün önce
308 gün önce
315 gün önce
316 gün önce
317 gün önce
319 gün önce
322 gün önce
326 gün önce
340 gün önce
341 gün önce
347 gün önce
365 gün önce
372 gün önce
373 gün önce
375 gün önce
376 gün önce
378 gün önce
379 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
382 gün önce
385 gün önce
392 gün önce
393 gün önce
394 gün önce
396 gün önce
403 gün önce
406 gün önce
407 gün önce
410 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=