Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

IŞİD TÜRKİYE’YE SALDIRIR MI?

13 Mayıs 2016, 18:12 - Okunma: 2198

Birgün gazetesinde Erk Acarer’in haberini okuyunca bir yıl önce İMC TV’de yayınlanan başka bir haber aklıma geldi,

19 Şubat 2015 tarihli bir haberde yer alan MİT raporuna göre, o tarihlerde “3 bin IŞİD üyesinin Türkiye’ye geçtiği, Hatay, Adana, Ankara ve İstanbul’a geçiş yapmaya çalıştıkları, bir kısmının geçişi başardığı” görülüyor.

Raporda ayrıca, “IŞİD üyelerinin hücre evlerine yerleştirildikleri, içlerinde saldırıları planlayan liderlerinin de bulunduğu, MİT tarafından emniyet birimlerine, bunların diplomatik hedeflere eylem hazırlığında olabileceği uyarısı yaptığı” belirtiliyor. (1)

Acarer’in haberinde de benzer durumlar daha belirgin ve endişeli olarak aktarılmış.

“Deaş Eylem Duyumları” başlıklı ‘Gizli’ ibareli yazı/rapor temel alınarak verilen habere göre;

“IŞİD’in Türkiye’ye saldırmak için bir şûra oluşturduğu, sınır köylerinde çok sayıda patlayıcı yüklü araç beklettiği, çeşitli illerdeki hücre tipi yapılanmaların merkezden saldırı emri beklediği ve gerekirse uçak kullanılacağı” bildiriliyor.

“IŞİD tarafından oluşturulan şurada ülkemizin DEAŞ’a saldırı ihtimalinin de konuşulduğu, ülkemizin DEAŞ’a saldırmayacağı düşünüldüğünden DEAŞ tarafından da saldırının düşünülmediği bilgileri elde edilmiştir” denilen raporun devamında “Saldırı düşünülmüyor denilse de Türkiye’nin İncirlik Üssü’nü NATO’ya açması ve koalisyon uçaklarının IŞİD’i vurması dengeleri değiştiriyor. Türkiye’nin IŞİD’le bir süredir gerginlik yaşadığı tartışılıyor” denilmekte.

Raporda İŞİD tarafından yapılması planlanan eylem ve hazırlıklar da şöyle belirtiliyor;

“1. Tedbir amaçlı sınır köylerinde çok sayıda patlayıcı yüklü aracın hazır beklediği, ülkemizde birçok hücre tipi yapılanmalar oluşturulduğu, çok sayıda DEAŞ mensubunun ülkemizde birbirlerinden habersiz olarak kamufle olarak merkezden talimat bekledikleri,

2. DEAŞ’a ait 3 adet uçak bulunduğu, Mısır ve Suudi pilotlar tarafından eğitim merkezinde 2 aylık eğitim verildiği ve hâlihazırda 80 pilot olduğu, ülkemizle DEAŞ arasında bir gerginlik yaşanması durumunda bu uçakların kullanılmasının planlandığı,

3. DEAŞ’ın ülkemizde eylem grupları/timleri oluşturduğu, ülkemizde eylem grubu oluşturmak isteyen Halep Bölgesi’nin ülkemizde bağlantılı olduğu,

4. Ülkemize uzun zamandır bomba ve silah gönderilerek çeşitli illere aktarıldığı, DEAŞ’ın talimat vermesi ile ülkemizde DEAŞ’ın müzahir gruplar tarafından da timler oluşturulduğu,

5. Timler içerisindeki şahısların birbirini tanımadıkları ve kendilerini kamufle ettikleri 2’şer kişi olarak hareket ettikleri, talimat gelmesi halinde intihar eylemi yapabilecekleri yönünde bilgiler elde edilmiştir.”

IŞİD’in bölgede ne kadar örgütlü olduğunu ise şu ifadelerle gösteriyor; “Gaziantep, Adana, Kilis’te ÖSO yanlısı şahısların yoğun bulunduğu tüm bölgelerin haritasının çıkarıldığı, ÖSO tarafından saldırı gerçekleşmesi halinde bu timlerin ÖSO kamplarına ve karargâhlarına intihar saldırısı düzenleyecekleri şeklinde bilgiler elde edilmiştir.”

Türkiye’nin IŞİD’e karşı Kilis’ten bir kara harekatı yapamayacağı ise raporda şöyle ifade bulmuş;

“ÖSO ve PYD’nin Türkiye yardımı ile Cerablus’tan DEAŞ’a saldırılması ihtimaline binaen bütün bölgenin mayınlandığı

Amerika’nın Irak’ta kara kuvvetleri ile saldırması ihtimaline karşı, bütün sınır hattında tünel kazıldığı,

Sınırda askerlerin girme ihtimali olan yerlere normal mayın, tankların girme ihtimali olan yerlere ise tank mayını yerleştirildiği ve mayınlamanın sürdüğü yönünde bilgilere ulaşılmıştır.”

IŞİD’in Türkiye’den tünel açma makinesi alma planını da “DEAŞ’ın, Nevşehir’de faaliyet gösteren Kamper Tünel Açma Makineleri ve Maden Ekipmanları İmalatı isimli şirketle görüştüğü, sınırdan geçirilmesi konusunda sıkıntılar yaşandığı ve rüşvet verilerek geçirilmesinin planlandığı yönünde teyide muhtaç bilgiler elde edilmiştir.” Diyerek anlatan raporda, IŞİD’in casus uçaklarla (multi kopter) karakollar ve askeri noktalar hakkında bilgi topladığı da anlatılıyor. (2)

Raporda dikkat çekici bilgiler var.

Özellikle “Türkiye’nin IŞİD’le bir süredir gerginlik yaşadığı tartışılıyor” ifadesi daha önce böyle bir gerginliğin olmadığını, dostça ilişkiler olduğunu da açıklar nitelikte!

Rapora göre, İŞİD militanlarının Türkiye’ye geçişleri izleniyor. Ne yaptıkları biliniyor. İzlenme yapılmasına rağmen herhangi bir müdahalede bulunulmuyor. Türkiye’ye geçişler engellenmiyor. Sadece takip var.

IŞİD’in tünel açma makinesi aldığı, sınırdan geçirme konusunda sıkıntılar yaşadığı öğreniliyor ama müdahale yok!

İŞİD sınırın karşısına mayın döşüyor. Döşenen mayının anti personel, anti tank olduğu biliniyor ama müdahale yok!

IŞİD’in Ülkemize uzun zamandır bomba ve silah gönderilerek çeşitli illere aktarıldığı, biliniyor ama müdahale yok!

Bu durumlara şaşırmıyoruz. İki aydır Kilis IŞİD tarafından füze yağmuruna tutulmuş. 20 den fazla insan ölmüş. Yetkililerin garip açıklamalarından başka bir hareket göremiyoruz.

Vali, “abdestsiz dışarı çıkmamaktan”, danışmanlar “Atılan füzelerde kasıt olup olmamasından”, Aileden sorunlu devlet bakanı “16 adet psikolog gönderileceğinden” bahsediyor.

Ciddiyetsiz ifadelerle halkın tepkisini bastırmaya yönelik bu açıklamaların dışında IŞİD füzeleriyle ilgili ciddi tedbir alınmamasına da şaşırmıyoruz.

IŞİD Kilis’e saldırır mı?

Gerçekçi görmüyorum. Ancak, IŞİD Kilis’e saldırırsa, bu saldırı intihar saldırısı olur. Ülke içerisinde bulunan “uyuyan IŞİD hücreleri” oldukça büyük zararlar verebilir. Büyük rahatsızlıklar verir. Umarım IŞİD yöneticileri, saçma açıklamalarda bulunan yetkililerimiz kadar uçuk değildir.

Böyle bir ihtimal sonrası yetkililerin vereceği demeç; “IŞİD’in bilerek ve isteyerek Kilis’e saldırdığı konusunda kesin bilgi elimize henüz ulaşmamıştır” olacaktır!

 

1.http://www.imctv.com.tr/milli-istihbarat-teskilati-isidin-turkiyeye-sizdigini-acikladi/

2.http://www.birgun.net/haber-detay/isid-in-kilis-saldirilari-bir-baslangic-olabilir-ucakla-vurabilirler-suphesi-111511.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
15 gün önce
36 gün önce
147 gün önce
179 gün önce
228 gün önce
287 gün önce
311 gün önce
329 gün önce
334 gün önce
371 gün önce
375 gün önce
395 gün önce
396 gün önce
409 gün önce
416 gün önce
419 gün önce
424 gün önce
427 gün önce
430 gün önce
432 gün önce
437 gün önce
444 gün önce
445 gün önce
446 gün önce
448 gün önce
451 gün önce
455 gün önce
469 gün önce
470 gün önce
476 gün önce
494 gün önce
501 gün önce
502 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
507 gün önce
508 gün önce
509 gün önce
510 gün önce
511 gün önce
514 gün önce
521 gün önce
522 gün önce
523 gün önce
525 gün önce
532 gün önce
535 gün önce
536 gün önce
539 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=