Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

GÜNDEMLER

19 Mayıs 2016, 18:07 - Okunma: 1443

Başbakan görevden alındı. Görevden alınış biçimi şık değildi. Arada geçen konuşmaları bilemediğimizden dolayı görevi bırakmak zorunda kalmasının arka planını bilemiyoruz ama başbakanın “tercih değil zorunluluk” açıklaması görevi bırakmak zorunda kaldığını işaret ediyor.

Başbakan görevini neden bırakmak zorunda kalır?

Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede kendisine ne söylendi, ne sunuldu ki görevini bırakmak zorunda kaldı? Hem de önümüzdeki günlerde yapılacak AKP Genel Kurulunda “aday olmamak” koşuluyla!

Cumhurbaşkanı, ayrılma konusunda “kendi kararıdır” demesine rağmen Başbakan, “Dört yıllık bir hukuk oluştuğunu düşünüyorduk ancak bunun kısa sürmesi emin olun benim tercihim değildir, ortaya çıkan bir zaruretin gereğidir” diyerek Cumhurbaşkanını yalanlıyor, içerisinde bulunduğu olumsuzluğu ortaya çıkarıyordu.

Görevini bırakmak zorunda kaldığı günden sonra adeta gündemden silindi.

Televizyonlara çıkmaz oldu. Yurtdışı seyahatlerinde tarifeli uçak kullandı. Başbakanlığa tahsis edilen “Ata” uçağı kendisinden alındı. (Ata uçağının, “anayasada laiklik olmamalıdır” diyerek gündeme gelen meclis başkanı İsmail Kahraman’a tahsis edildiği söylentileri dolaşıyor) Başbakan değil de yeni başbakan gelene kadar vekâleten bu görevi yürüten memur gibi davranıyor! (1)

Bu olayların ardından AKP Ankara Milletvekili Aydın Ünal, yeni Başbakan için “düşük profilli” olması gerekliliği konusunda konuştu. (2)

Güçlü cumhurbaşkanı ile güçlü başbakan birlikte yürümüyor. Bundan sonra gelecek başbakanın düşük profilli olacak” diyen Ünal yeni bir tartışma konusunu başlatmış oldu.

Ünal’ın “Düşük profil” ile tarif etmeye çalıştığı görüntünün ne olduğunu anlamamıza rağmen bu ifadenin yeni başbakan için “hakaret” anlamını taşıyacağını kendisinin düşünmemiş olduğunu sanıyorum ki daha sonra ifadesi için özür de diledi.

AKP Milletvekilleri önümüzdeki Genel Kurula o kadar kitlenmiş ki TBMM toplantılarına bile katılmıyorlar. Kendileri ve cumhurbaşkanı için en önemli gündem olan “dokunulmazlıkların kaldırılması” gündemiyle yapılan oturuma bile gelmediler!

Diğer tarafta çözülemeyen Kilis sorunu var. İki aylık zaman dilimi içerisinde onlarca füze düştü Kilis’e. Yirmiden fazla insan yaşamını kaybetti.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalar insanlarla “alay etme” düzeyinde kaldı. Ciddi bir açıklama yapılmadı/yapılamadı.

Cumhurbaşkanı sözcüsü Kalın, “Füzelerin bir kısmının bilerek atılıp atılmadığı konusunda kesin bilgilere sahip olmadıklarını” söyledi!

Kilis Valisi, “Abdestsiz dışarıya çıkmadığını”,”füzelerin yer çekimi nedeniyle düştüğünü” söyledi!

Zikirmatik ve abdest ibriği dağıtıldı!

Aile ve sosyal politikalar bakanı ise “kısa zamanda 16 psikolog yollanacağı” konusunda Kilis halkına teminat verdi!

Kilis’e düşen her füze sonrası Kandil uçaklarla bombalandı!

Cumhurbaşkanının anayasa mahkemesi kararına “saygı duymadığı ve karara uymayacağı” açıklamaları sonrasında yasalara uyma ve saygı duyma konusunda cumhurbaşkanı ile aynı zemini paylaşan insan sayısı çoğaldı.

MHP Genel Kurul yaptırmama konusunda direndi. Mahkeme kararlarına rağmen karşıt mahkeme kararları aldırıldı! Mahkemeler aynı dava için birbirinden farklı kararlar verdi. Biri yapılması zorunlu dedi, diğeri yapılamaz dedi. MHP yetkilileri “Yargıtay kararının beklenmesi gerekir” dedi. MHP içerisindeki genel kurul isteyen muhalif kanat “kahrolsun faşizm” dedi!

İş güvenliğinde yapılması gerekenlerin yapılmaması sonucu her yıl iki bin civarına ulaşan işçi ölümleri için bir garip açıklama da cumhurbaşkanından geldi.

“İşçilerimizin de bu konuda dikkatli olması gerekir. Günlük hayatımızda şu manzaralarla çok karşılaşıyoruz. Hükümet önlemi almış, kuralı koymuş ama işçimiz bana bir şey olmaz diye bu kurallara uymuyor. Hava sıcak diye bareti takmıyor, acelem var diye güvenlik kıyafetini giymiyor. İşçilerimizin son derece dikkatli olması verilen imkanları kullanması, eksiklik olduğunda da işvereni uyarması gerekir” diyerek iş kazalarını işçilere yükledi. (3)

Gündem kendisini taşıyamayacağı kadar dolu.

Türkiye’de son beş yılda milyoner sayısı ikiye katlanmış. Bu haber sevinilecek bir haber gibi sunulmuş. Milyoner sayısının ikiye katlanması için yoksul sayısının da ikiye katlanması gerektiği unutulmuş. Yoksul sayımız artıyor diye üzüleceğimize zengin sayımız artmış diye seviniyoruz! (4)

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yıllık bütçesi dört milyar liranın biraz üzerinde. Belediye meclisi toplantısında resmi kayıtlar üzerinde 553 milyon liranın kayıp olduğu görülmüş! Bütçenin % 10’u kaybolmuş. Ne olduğu ne yapıldığı bilinmiyor! Sorulara cevap verilmiyor. (5)

Sanırım Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve yetkilileri de yasalar konusunda cumhurbaşkanı ile aynı görüşte.

Sokağa çıkma yasakları, özel güvenlik bölgeleri, operasyonlar devam ediyor. Yıkım ve ölümler de…

Taciz ve tecavüz vakalarını belki de her gün duyar olmaktan dolayı yadırgamaz hale geldik!

Gündem o kadar kalabalık o kadar dolu ki Reza Zarraf’ın yargılanması sürecinde “bakara makara” yaratıcısı “Egemen Bağış’ın da tutuklanmasının istenebileceği” yönündeki haberleri görmezden geliyoruz.

Süreç içerisinde özlediğimiz güzelliklerle dolu gündemleri yaşamak dileği ile…

 

 

1.http://gazeteport.com/2016/isi-bitti-ucak-da-gitti-43255/

2.http://www.diken.com.tr/akpli-unal-yeni-basbakani-tanitti-dusuk-profilli-olacak/

3.http://haber.sol.org.tr/toplum/erdogan-cinayetlerinin-nedenini-acikladi-hava-sicak-diye-155278

4.http://t24.com.tr/haber/turkiyede-milyoner-sayisi-5-yilda-ikiye-katlandi,339621

5.http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/534191/Belediyenin_553_milyonu_kayip.html

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
11 gün önce
32 gün önce
143 gün önce
175 gün önce
223 gün önce
283 gün önce
307 gün önce
325 gün önce
330 gün önce
367 gün önce
391 gün önce
392 gün önce
405 gün önce
412 gün önce
415 gün önce
420 gün önce
423 gün önce
426 gün önce
428 gün önce
433 gün önce
440 gün önce
441 gün önce
442 gün önce
444 gün önce
447 gün önce
451 gün önce
465 gün önce
466 gün önce
472 gün önce
490 gün önce
497 gün önce
498 gün önce
500 gün önce
501 gün önce
503 gün önce
504 gün önce
505 gün önce
506 gün önce
507 gün önce
510 gün önce
517 gün önce
518 gün önce
519 gün önce
521 gün önce
528 gün önce
531 gün önce
532 gün önce
535 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=