Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

KANLA SULANAN TOPRAKTAN ÇİÇEK ÇIKMAZ

31 Mayıs 2016, 17:49 - Okunma: 2468

8 bin civarında “terörist” öldürüldüğü söylenen operasyonlar, sokağa çıkma yasakları, özel güvenlik bölgesi uygulamaları bitmedi.

Operasyonların bittiği ama yasakların sürdüğü bölgelerde ise temizlik çalışmaları devam ediyor.

Diyarbakır Sur ilçesinde bazı sokaklarda yasakların kaldırılması sonrası o bölgelerde yaşayanlar yasakların kaldırıldığı sokaklara adeta hücum etti.

Kimisi evini arıyordu kimisi kaybettiği evladını. 8 Ocak’ta başından vurularak öldürülen ve o tarihten beri bulunamayan lise öğrencisi Rozerin’in bedenini arayan yakınları da oradaydı.

Harabeye dönmüş ilçede yıkılan binaların molozları taşınmış, alanlar düzeltilip temizlenmişti. Tamamıyla yıkılmayan binalar ise oturulamayacak durumdaydı.

Tarihi geçmişiyle birlikte Sur ilçesi yok edilmişti.

Tarihi değere sahip avlulu taş evlerden eser kalmamıştı.

Birçok tarihi yapı zamanın yıpratıcı özelliklerine dayanmış, savaşa dayanamamış, onarılmayacak duruma gelmişti.

Sur’daki tahribat diğer yerleşim bölgelerinde yapılan yıkımların aynası durumundaydı. Diyarbakır gibi dünyanın gözünün her an üzerinde olduğu, bölgenin merkezi durumundaki ilin kalbi sayılan ilçesi, operasyonlarla bu hale getirilebiliyorsa diğer il ve ilçeler daha kötü durumda olmalıydı.

Savaşın acımasız yüzüydü Sur. Savaş yok dense de yapılmıştı.

Tanklar, zırhlı araçlar ve ağır silahlarla yapılmıştı. Böyle bir yıkım personel silahlarıyla olamazdı zaten. Tank ve topla yıkılmıştı binalar. Bilerek yıkılmıştı sanki.

Operasyonlarda ölen/öldürülen yüzlerce sivil insan, insan yaşamına gösterilmesi gereken özenin gösterilmediğinin çok açık kanıtıydı.

Savaşın/çatışmanın muhatabı olmayan silahsız insanların bile korumaya alınmadığı, yaşamları için özen gösterilmediği bir ortamda binalara özen gösterilmesini beklemek saçmalık olurdu.

Birkaç gün önce çıkan söylemlere inanmamıştık ama dün (25.05.2015) sosyal medyaya düşen bir videoda Nusaybin’in savaş uçaklarında bombalandığını da gördük. İçerisinde sivil insanların bulunduğu bir yerleşim alanı savaş uçaklarınca bombalanıyordu! Roboski’de yapılan yanlışlık! Burada açıkça, gündüz gözüyle yapılıyordu.

Özel güvenlik bölgesi ilan edilen yerlerdeki köyler boşaltılıyor, boşaltılan köyler “teröristler” kullanmasın diyerek yakılıp yıkılıyor, kullanılmaz hale getiriliyordu.

1990’lı yıllarda yapılan ve inkâr edilen uygulamalar, saklanma gereksinimi duyulmadan, açıktan ve fazlasıyla tekrarlanıyor.

Öldürülen siviller için, bir gün olsun, bir yetkili tarafından “özür” dilenmedi. “yanlışlık olmuş” bile denmedi.

Ölen/öldürülen siviller için en ufak açıklama duyulmadı. Arada bir, sivillerin “teröristlerin açtığı ateş sonrası” öldürüldüğü söylenmesi hariç gerçekçi bir açıklamaya şahit olamadık.

Cizre’de üç ayrı bodrumda yüzden fazla sivil insan açıkça, günlerce süren görüşmelere rağmen, dünyanın gözleri önünde öldürüldü.

Otopsiye gönderilen bedenler DNA testi yapılamayacak kadar yanmış ve tahrip olmuştu.

Henüz bitmeyen, devam eden operasyonlarda bu güne kadar on binlerce ev ve işyeri yakılıp yıkıldı. Bir milyon civarında insan kendi yurdunda mülteci oldu. Bine yakın silahsız sivil insan ki yüze yakını çocuktu, öldürüldü. Bölgede eğitim durma noktasına geldi.

İnsani kayıpların acısına ölen bedenlere yapılan vahşet eklendi. Öldürülenler zırhlı araçlara bağlanarak sürüklendi. Kadın bedenleri soyularak çıplak teşhir edildi. Diriye uygulanmayan saygı ölüye de uygulanmadı.

Operasyonların bittiği yerlerde molozlar kamyonlarla taşınarak götürüldü. Moloz dökülen yerlerde insan uzuvlarına rastlandı. Böylece yapılan temizliğin delilleri karartma çabası olduğu ortaya çıktı.

Geçmişte yakılıp yıkılan 3 bin köyün, faili meçhul! Olarak öldürülen 20 binden fazla insanın hesabı nasıl verilmemişse bunların da hesabını vermemek için gereken yapılmakta. Operasyonlara katılan asker ve polisin “operasyonlarda yapılan haksız uygulamalar ve aşırılıklar!” nedeniyle yargılanamayacakları konusunda yasa çıkarılarak hesap vermenin önü kapatıldı.

Operasyonlarda resmi verilere göre 5 yüze yaklaşan güvenlik görevlisi kaybı “Kıbrıs barış harekâtı” denilen savaşta uğranan kayıpları aştı. Yine de yaşananlara savaş denmiyor.

Operasyon ya da savaş, adını ne koyarsak koyalım, gerek güvenlik görevlisi polis, asker, korucu gerekse “terörist” ve silahsız sivil bölge halkı, toplamda ölen/öldürülen her insan bu ülkenin, bu toprakların insanı.

Bu devletin vatandaşı.

Ölen/öldürülen aynı ülkenin insanı, aynı ülkenin vatandaşı ise, ölen/öldürülen sayısı 8 binleri bulmuşsa, devlet envanterinde bulunan her türlü silah kullanılıyorsa, yerleşim bölgelerinin harabeye çevrilmesi/yokedilmesi göze alınmışsa, maddi kayıplar toplamı yıllık bütçeye ulaşmışsa, kim ne derse desin yaşanan iç savaştır.

Sadece kimlikleri nedeniyle insanlar hor görülüyor, aşağılanıyor, şiddete uğruyor, linç ediliyor ve öldürülüyorsa o ülke bölünmüştür.

Acı ve hüzün, sevinç ve mutluluk, ölen/öldürülen insanın kimlik bilgisine göre değişiyorsa, birilerinin acısına diğeri sevinebiliyorsa, ölenler/öldürülenler için halaylar kurulabiliyorsa, o ülkede insanlık da kalmamıştır.

Bağımsız olması gereken yargı organının en üstündeki Yargıtay ve Danıştay Başkanları, bağımsız olmadığını açıkça söyleyen Cumhurbaşkanının yanında gezilere, toplantılara katılıyorsa, o ülkede adalet de kalmamıştır.

Zamanın sıkıştığı anlardayız. Bilinmelidir ki kanla sulanan topraktan çiçek çıkmaz...

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
43 gün önce
57 gün önce
175 gün önce
183 gün önce
206 gün önce
260 gün önce
428 gün önce
441 gün önce
449 gün önce
560 gün önce
592 gün önce
640 gün önce
700 gün önce
724 gün önce
742 gün önce
747 gün önce
784 gün önce
788 gün önce
808 gün önce
809 gün önce
822 gün önce
829 gün önce
832 gün önce
837 gün önce
840 gün önce
843 gün önce
845 gün önce
850 gün önce
857 gün önce
858 gün önce
859 gün önce
861 gün önce
864 gün önce
868 gün önce
882 gün önce
883 gün önce
889 gün önce
907 gün önce
914 gün önce
915 gün önce
917 gün önce
918 gün önce
920 gün önce
921 gün önce
922 gün önce
923 gün önce
924 gün önce
927 gün önce
934 gün önce
935 gün önce
936 gün önce
938 gün önce
945 gün önce
948 gün önce
949 gün önce
952 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=