Lütfen bekleyin..

MUHAMMED FURKAN

GEÇMİŞTEN BUGÜNE…(8)

21 Temmuz 2016, 20:04 - Okunma: 1453

Ortada ise bir gerçek vardır. Ekonomi Ecevit’in melez koalisyon hükümeti döneminden çok daha iyi durumdadır. Bunun bu şekilde olması, toplum için gayet yeterli ve son derece olumlu bir gelişmedir.

 

Bu gelişmelerin akabinde, iktidara yönelik sevecen davranan toplumun gösterdiği davranışlardan kaynaklı aksayan bir muhalefet dikkat çeker. İktidar olmayanın kaybettiğini düşündüğü bir zihniyetten kaynaklı bir alışkanlık olacak ki; güçlü bir iktidarı denetleme görevi verilen muhalefet, toplum ile iktidarın flört etmesinden kaynaklı bir şaşkınlık içerisine girmiştir. İktidarın reform sürecini, eleştirme süreci olarak kendi aleyhinde kullanan Deniz Baykal’ın ana muhalefeti, toplumun verdiği denetleyici sorumluluğu yerine getirmek yerine, iktidar partisi ile bir çekişme modeli üzerinden halkı kendi lehine ikna etme siyaseti izlemiştir. Burada benim dikkatimi çeken en önemli husus ise şu olmuştur: bu ülke de seçim kampanyası, hükümet kurulduktan bir sonraki gün başlar. Bu iyi bir şeydir fakat sorumluluklar yerine getirilmek kaydı ile iyi bir şeydir. Aksi takdirde milletin menfaatini oy potansiyeli olarak değerlendiren bir zihniyet, yanlış bir zihniyettir. O dönemde muhalefete verilen destek hiçte azımsanmayacak derecededir. Bana göre muhalefet görevi ülke için hayatidir. Tabi bizim ülkemizde maalesef bu mümkün gözükmemektedir.  Bunun böyle olmasını sağlayanlardan birkaç etken de iktidarda ki partilerin kamu ve bürokrasi üzerinde kurmak istedikleri, siyasal güç kaynaklıdır. Yani bir şekilde muhalefet hesap soramaz derecede, kapı dışarı bırakılıyor. Ya da devlet işleyişinde paylaşım ve şeffalık en az seviyeye indirgeniyor. Bu şekilde de topluma muhalefetin iş yapamaz olduğu ve ya yapamadığı görüntüsü verilmeye çalışılıyor. Durum böyle olunca da muhalefet, strateji geliştirme konusunda sıkıntı çekmeye başlıyor ve iş kaynana gelin kavgasına dönüşüyor. Maalesef ülkemizde siyasetin işlerliği bu şekilde…

Evet, hızlı bir reform süreci demiştik. Halk tek başınıza iktidarsınız dediklerinden bal istiyordu. Onlarda sizin olanı sizden mi esirgeyeceğiz diyor ve halkın ağzına benim o hiç tatmadığım balı kaşıkla verip duruyordu. Halk balın tadını almıştı. Sıra demokrasiyi, ifade özgürlüğünü, hukuku ve insan haklarını geliştirmekteydi. Bunun çokta kolay olacağını elbette hiç kimse düşünmüyordu. Zaten  hâlihazırda darbe döneminin anayasası ile yönetilen bir toplum vardı. Bu toplum vermekte ikna olduğu oylara vaat olarak, o anayasanın değiştirilmesi vaadini de almıştı. Bu vaat hep verildi, yerine mi daha gelmedi. Toplumun hasret ile beklediği ama siyasilerin bir şekilde yapamadığı yeni anayasa bütün seçim kampanyalarında kullanıldı. Ama Kenan Evren böyle mi yaptı, geldi değiştirdi. O değiştirdiği anayasaya hiç değişmeyecek şekli verdi fakat ondan sonra gelen hiçbir kuşak o değişilmezi değiştirebilmenin yolunu bulamadı. Ya onlarında işine geldi. Ya da gerçekten Kenan Evren kendisinden sonra gelecek neslin, heves edeceği şeyleri iyi bilir ve anayasayı ona göre dizayn etti. Koalisyonlar çoğunluğu bulamadıklarını ifade ederek darbe döneminin anayasasını değiştiremedi, iktidar işine gelince her şeyi onsuz yaptığı ama anayasaya gelince muhalefetsiz olmayacağını ima edip yapamadığını ama yapacağını söyleyip durdu. Değişti mi dersiniz? Değişmedi. Üzerine onca şey eklenip, içinden onca şey çıkartıldı ki bana sorarsanız değiştirilecek bir tarafı da kalmadı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
267 gün önce
292 gün önce
300 gün önce
309 gün önce
351 gün önce
440 gün önce
454 gün önce
478 gün önce
502 gün önce
503 gün önce
509 gün önce
516 gün önce
523 gün önce
541 gün önce
548 gün önce
559 gün önce
569 gün önce
593 gün önce
618 gün önce
653 gün önce
688 gün önce
708 gün önce
708 gün önce
785 gün önce
796 gün önce
799 gün önce
804 gün önce
806 gün önce
812 gün önce
852 gün önce
867 gün önce
869 gün önce
880 gün önce
887 gün önce
933 gün önce
966 gün önce
967 gün önce
1022 gün önce
1062 gün önce
1090 gün önce
1140 gün önce
1251 gün önce
1260 gün önce
1261 gün önce
1279 gün önce
1281 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=