Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

RENKLER VE İNSANLAR

22 Temmuz 2016, 19:28 - Okunma: 1665

Beyaz, temizlik ve saflığı temsil eder ve bu nedenle de yeni evlenen kızlarımızın gelinlikleri beyaz olarak seçilir.

Siyah, güç ve tutkuyu ifade eder. Damat olan gençlerimiz güçlü görünmek için siyah giyerler. Siyah aynı zamanda matemin de rengidir.

Karanlıkları içerisinde en başta kötüleri ve kötülükleri olmak üzere birçok şeyi saklayabildiğinden aynı zamanda korkutucudur.

Mavi, sonsuzluğu, dinginliği, özgürlüğü, huzuru çağrıştırır. Deniz kıyısında vakit geçirmenin, açık ve bulutsuz gökyüzünün huzur vermesi ve rahatlatması birazda bundandır.

Yeşil, doğanın ve yaşamın rengidir, huzur vericidir.

Kırmızı, canlılığın ve dinamizmin rengidir. Kanın rengidir. İnsanı canlandırır, heyecanlandırır, öfkelendirir, kışkırtır.

Sarı, en parlak ve dikkat çekici renktir. Güneşi simgeler. Neşe, zekâ ve incelik sembolüdür.

Mor, asaleti ve zenginliği ifade eder. Dikkat çekici özelliği ile ilgiyi kendi üzerine çeker.

Pembe, güven ve rahatlık verir.

Kahverengi, toprağın ve doğallığın rengidir. İçerisinde yaşamı barındırır.

Mavi, otorite ve canlılığı temsil ederken, gri alçak gönüllülüğü ve dengeyi çağrıştırır.

Her rengin kendi dalga boyu vardır. Dalga boyları canlılara değişik etkiler sunar. Sarı dikkat çekici bir renk olduğundan dünyanın tamamında Taksiler sarı renklidir. Yol çizgilerinde de kullanılır.

Kırmızı uyarı ve tehlike levhalarında, Mor konsantrasyon gerektiren ortamlarda sıkça kullanılan renklerdir. Trafik ışıklarında kırmızı yasağı, sarı dikkati, yeşil ise özgürlüğü simgeler.

Her renk diğeriyle karışarak yeni renkleri ortaya çıkarır. Böylelikle milyonu geçen ara renk oluşturulabilir.

Yağan yağmurun hemen ardından çıkan güneş gökkuşağı oluşturur. Bu doğa olayında sadece 7 renk bulunur.

Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden oluşan bu doğal güzellik görüldüğünde her insanı heyecanlandırır.

Renkler doğanın parçasıdır. Doğanın kendisidir. Rengârenk canlılar, çiçekler, ağaçlar ve yapraklarıyla, denizi ve gökyüzüyle doğa her rengini sunar yaşayanlarına. Her renk farklı canlılarda farklı anlamlara bürünür. Bazı renkler ise ortak anlam taşır.

Kırmızı kan rengidir ve bütün canlılar için aynı anlam ve değerdedir. Mavi ve yeşil renkleri de aynıdır.

İnsan ise renklere farklı bakar. Psikolojik etkilerini alışverişlerde, süpermarketlerde, ambalajlarda, konut ve işyerlerinde, elbiselerde, kullanılan araç gereçlerde kullanır.

Bir de renklerin siyasi kullanımı vardır ki asıl konumuzdur.

Toplumları simgeleyen bayrakların renklerinin seçimiyle mi başlamıştır bilemiyorum ama siyasetin her alanında renklerin sembol olarak kullanımı vardır.

Önce ırk ayrımında kullanılır renkler.

Zenciler için “siyah”, Amerika yerlileri için “kırmızı”, doğu ve güney Asya halkları için “sarı”, Avrupa halkı için ise “beyaz” denmiş, “beyaz” renk her zaman diğer renklerden üstün tutulmuş, diğer renkli ırklar ise aşağılanmıştır.

Renklerin sembol olarak kullanımında ise, Amerika’da ırkçı ku klux klan, İtalya ve Almanya’da faşistler tarafından siyah ve kahverengi kullanılırken Sosyalist, komünist ve solcular tarafından kırmızı seçilmiştir. İslami siyasi akımlar da yeşil rengi kendilerine sembol olarak almıştır.

Mor rengi ise daha çok cinsel ayrımcılığa karşı mücadele edenlerce kullanılagelmiştir.

LGBTİ olarak adlandırılan farklı cinsel kimliklere sahip insanlar ise gökkuşağının tüm renklerini, çeşitlikleri simgelemek amacıyla kendilerine sembol olarak seçmiştir.

Ulusal kimlikler ise ya tek bir rengi ya da birkaç rengi kendilerine sembol, bayrak olarak seçmiş, bu bayraklar ve kullandıkları renklerle tanınmışlardır.

Japonlar bayraklarında güneş’i sembolleştirirken, kanada ise kırmızı fon üzerinde Akçaağaç yaprağını sembol olarak almıştır. Suudi Arabistan yeşil fon kullanırken Türkiye kırmızı fon kullanmayı tercih etmiştir.

Böylece her renk bir siyasi kimliğe bürünmüştür.

Bir de yaşadığımız coğrafyanın sahiplerinden Kürtlerin kullandıkları renkler vardır.

Uzun yıllar kırmızı, yeşil ve beyaz fon üzerinde güneşi temsil eden sarı sembol veya aslan kullanılmış olmasına rağmen son yüz yıllarda kırmızı, yeşil ve sarıdan oluşan fon üzerinde sarı güneş sembolü kullanılmıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve kabul gören sarı, kırmızı ve yeşil renk kombinasyonu Kürtlerin sembolü olarak kabul görmüştür.

1990’lı yıllarda bir süre için garip ve anlaşılmayan şekilde doğu, güneydoğu illerinde trafik ışıklarından yeşil kaldırılıp mavi renk kullanılmıştı.

Şimdilerde ise siyasi kışkırtmalar nedeniyle toplumun birbirine düşmanlaştırılması sonucu batıda bu renkleri taşıyan, barındıran, kullanan insanlara tepki duyuluyor, hatta daha ileri giderek linç girişimine varan saldırılar yapılıyor.

Coğrafyamızda yaşanan olaylar nedeniyle, “sarı-kırmızı-yeşil” renklerini görenin aklına Kürt, gökkuşağı renklerini görenin aklına LGBTİ, mor rengi görenin aklına cinsel şiddet, yeşili görenin aklına ise IŞİD ve vahşeti geliyor.

Renkler siyasallaşırken insanlar da garipleşiyor.

Birbirimize hoşgörü ile yaklaşmamız, düşüncelere ve inançlara saygı göstermemiz, renkler ve semboller insanlarca küfürleştiriliyor. “Affedersin Ermeni dediler” ifadesiyle Ermeniler aşağılanıyor, Aleviler ve Zerdüştler kötüleniyor. Arada renklere olan oluyor.

Bir parkın kapısı gökkuşağı renklerine boyandı diye toplum galeyana gelebiliyor/getirilebiliyor. Gökkuşağının doğadan sökülemeyeceğini bilmelerine rağmen…

Yüz yıldır kullanılan trafik ışıklarının rengi değiştirilebiliyor!

Sarı-kırmızı-yeşil” ihanetle bir tutuluyor.

Rahatça kullanacağımız renk bırakmadılar!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
189 gün önce
202 gün önce
210 gün önce
321 gün önce
353 gün önce
401 gün önce
461 gün önce
503 gün önce
508 gün önce
545 gün önce
549 gün önce
569 gün önce
570 gün önce
583 gün önce
590 gün önce
593 gün önce
598 gün önce
601 gün önce
604 gün önce
606 gün önce
611 gün önce
618 gün önce
619 gün önce
620 gün önce
622 gün önce
625 gün önce
629 gün önce
643 gün önce
644 gün önce
650 gün önce
668 gün önce
675 gün önce
676 gün önce
678 gün önce
679 gün önce
681 gün önce
682 gün önce
683 gün önce
684 gün önce
685 gün önce
688 gün önce
695 gün önce
696 gün önce
697 gün önce
699 gün önce
706 gün önce
709 gün önce
710 gün önce
713 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=