Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

RENKLER VE İNSANLAR

22 Temmuz 2016, 19:28 - Okunma: 2431

Beyaz, temizlik ve saflığı temsil eder ve bu nedenle de yeni evlenen kızlarımızın gelinlikleri beyaz olarak seçilir.

Siyah, güç ve tutkuyu ifade eder. Damat olan gençlerimiz güçlü görünmek için siyah giyerler. Siyah aynı zamanda matemin de rengidir.

Karanlıkları içerisinde en başta kötüleri ve kötülükleri olmak üzere birçok şeyi saklayabildiğinden aynı zamanda korkutucudur.

Mavi, sonsuzluğu, dinginliği, özgürlüğü, huzuru çağrıştırır. Deniz kıyısında vakit geçirmenin, açık ve bulutsuz gökyüzünün huzur vermesi ve rahatlatması birazda bundandır.

Yeşil, doğanın ve yaşamın rengidir, huzur vericidir.

Kırmızı, canlılığın ve dinamizmin rengidir. Kanın rengidir. İnsanı canlandırır, heyecanlandırır, öfkelendirir, kışkırtır.

Sarı, en parlak ve dikkat çekici renktir. Güneşi simgeler. Neşe, zekâ ve incelik sembolüdür.

Mor, asaleti ve zenginliği ifade eder. Dikkat çekici özelliği ile ilgiyi kendi üzerine çeker.

Pembe, güven ve rahatlık verir.

Kahverengi, toprağın ve doğallığın rengidir. İçerisinde yaşamı barındırır.

Mavi, otorite ve canlılığı temsil ederken, gri alçak gönüllülüğü ve dengeyi çağrıştırır.

Her rengin kendi dalga boyu vardır. Dalga boyları canlılara değişik etkiler sunar. Sarı dikkat çekici bir renk olduğundan dünyanın tamamında Taksiler sarı renklidir. Yol çizgilerinde de kullanılır.

Kırmızı uyarı ve tehlike levhalarında, Mor konsantrasyon gerektiren ortamlarda sıkça kullanılan renklerdir. Trafik ışıklarında kırmızı yasağı, sarı dikkati, yeşil ise özgürlüğü simgeler.

Her renk diğeriyle karışarak yeni renkleri ortaya çıkarır. Böylelikle milyonu geçen ara renk oluşturulabilir.

Yağan yağmurun hemen ardından çıkan güneş gökkuşağı oluşturur. Bu doğa olayında sadece 7 renk bulunur.

Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden oluşan bu doğal güzellik görüldüğünde her insanı heyecanlandırır.

Renkler doğanın parçasıdır. Doğanın kendisidir. Rengârenk canlılar, çiçekler, ağaçlar ve yapraklarıyla, denizi ve gökyüzüyle doğa her rengini sunar yaşayanlarına. Her renk farklı canlılarda farklı anlamlara bürünür. Bazı renkler ise ortak anlam taşır.

Kırmızı kan rengidir ve bütün canlılar için aynı anlam ve değerdedir. Mavi ve yeşil renkleri de aynıdır.

İnsan ise renklere farklı bakar. Psikolojik etkilerini alışverişlerde, süpermarketlerde, ambalajlarda, konut ve işyerlerinde, elbiselerde, kullanılan araç gereçlerde kullanır.

Bir de renklerin siyasi kullanımı vardır ki asıl konumuzdur.

Toplumları simgeleyen bayrakların renklerinin seçimiyle mi başlamıştır bilemiyorum ama siyasetin her alanında renklerin sembol olarak kullanımı vardır.

Önce ırk ayrımında kullanılır renkler.

Zenciler için “siyah”, Amerika yerlileri için “kırmızı”, doğu ve güney Asya halkları için “sarı”, Avrupa halkı için ise “beyaz” denmiş, “beyaz” renk her zaman diğer renklerden üstün tutulmuş, diğer renkli ırklar ise aşağılanmıştır.

Renklerin sembol olarak kullanımında ise, Amerika’da ırkçı ku klux klan, İtalya ve Almanya’da faşistler tarafından siyah ve kahverengi kullanılırken Sosyalist, komünist ve solcular tarafından kırmızı seçilmiştir. İslami siyasi akımlar da yeşil rengi kendilerine sembol olarak almıştır.

Mor rengi ise daha çok cinsel ayrımcılığa karşı mücadele edenlerce kullanılagelmiştir.

LGBTİ olarak adlandırılan farklı cinsel kimliklere sahip insanlar ise gökkuşağının tüm renklerini, çeşitlikleri simgelemek amacıyla kendilerine sembol olarak seçmiştir.

Ulusal kimlikler ise ya tek bir rengi ya da birkaç rengi kendilerine sembol, bayrak olarak seçmiş, bu bayraklar ve kullandıkları renklerle tanınmışlardır.

Japonlar bayraklarında güneş’i sembolleştirirken, kanada ise kırmızı fon üzerinde Akçaağaç yaprağını sembol olarak almıştır. Suudi Arabistan yeşil fon kullanırken Türkiye kırmızı fon kullanmayı tercih etmiştir.

Böylece her renk bir siyasi kimliğe bürünmüştür.

Bir de yaşadığımız coğrafyanın sahiplerinden Kürtlerin kullandıkları renkler vardır.

Uzun yıllar kırmızı, yeşil ve beyaz fon üzerinde güneşi temsil eden sarı sembol veya aslan kullanılmış olmasına rağmen son yüz yıllarda kırmızı, yeşil ve sarıdan oluşan fon üzerinde sarı güneş sembolü kullanılmıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve kabul gören sarı, kırmızı ve yeşil renk kombinasyonu Kürtlerin sembolü olarak kabul görmüştür.

1990’lı yıllarda bir süre için garip ve anlaşılmayan şekilde doğu, güneydoğu illerinde trafik ışıklarından yeşil kaldırılıp mavi renk kullanılmıştı.

Şimdilerde ise siyasi kışkırtmalar nedeniyle toplumun birbirine düşmanlaştırılması sonucu batıda bu renkleri taşıyan, barındıran, kullanan insanlara tepki duyuluyor, hatta daha ileri giderek linç girişimine varan saldırılar yapılıyor.

Coğrafyamızda yaşanan olaylar nedeniyle, “sarı-kırmızı-yeşil” renklerini görenin aklına Kürt, gökkuşağı renklerini görenin aklına LGBTİ, mor rengi görenin aklına cinsel şiddet, yeşili görenin aklına ise IŞİD ve vahşeti geliyor.

Renkler siyasallaşırken insanlar da garipleşiyor.

Birbirimize hoşgörü ile yaklaşmamız, düşüncelere ve inançlara saygı göstermemiz, renkler ve semboller insanlarca küfürleştiriliyor. “Affedersin Ermeni dediler” ifadesiyle Ermeniler aşağılanıyor, Aleviler ve Zerdüştler kötüleniyor. Arada renklere olan oluyor.

Bir parkın kapısı gökkuşağı renklerine boyandı diye toplum galeyana gelebiliyor/getirilebiliyor. Gökkuşağının doğadan sökülemeyeceğini bilmelerine rağmen…

Yüz yıldır kullanılan trafik ışıklarının rengi değiştirilebiliyor!

Sarı-kırmızı-yeşil” ihanetle bir tutuluyor.

Rahatça kullanacağımız renk bırakmadılar!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
43 gün önce
57 gün önce
175 gün önce
183 gün önce
206 gün önce
260 gün önce
428 gün önce
441 gün önce
449 gün önce
560 gün önce
592 gün önce
640 gün önce
700 gün önce
742 gün önce
747 gün önce
784 gün önce
788 gün önce
808 gün önce
809 gün önce
822 gün önce
829 gün önce
832 gün önce
837 gün önce
840 gün önce
843 gün önce
845 gün önce
850 gün önce
857 gün önce
858 gün önce
859 gün önce
861 gün önce
864 gün önce
868 gün önce
882 gün önce
883 gün önce
889 gün önce
907 gün önce
914 gün önce
915 gün önce
917 gün önce
918 gün önce
920 gün önce
921 gün önce
922 gün önce
923 gün önce
924 gün önce
927 gün önce
934 gün önce
935 gün önce
936 gün önce
938 gün önce
945 gün önce
948 gün önce
949 gün önce
952 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=