Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

RENKLER VE İNSANLAR

22 Temmuz 2016, 19:28 - Okunma: 2065

Beyaz, temizlik ve saflığı temsil eder ve bu nedenle de yeni evlenen kızlarımızın gelinlikleri beyaz olarak seçilir.

Siyah, güç ve tutkuyu ifade eder. Damat olan gençlerimiz güçlü görünmek için siyah giyerler. Siyah aynı zamanda matemin de rengidir.

Karanlıkları içerisinde en başta kötüleri ve kötülükleri olmak üzere birçok şeyi saklayabildiğinden aynı zamanda korkutucudur.

Mavi, sonsuzluğu, dinginliği, özgürlüğü, huzuru çağrıştırır. Deniz kıyısında vakit geçirmenin, açık ve bulutsuz gökyüzünün huzur vermesi ve rahatlatması birazda bundandır.

Yeşil, doğanın ve yaşamın rengidir, huzur vericidir.

Kırmızı, canlılığın ve dinamizmin rengidir. Kanın rengidir. İnsanı canlandırır, heyecanlandırır, öfkelendirir, kışkırtır.

Sarı, en parlak ve dikkat çekici renktir. Güneşi simgeler. Neşe, zekâ ve incelik sembolüdür.

Mor, asaleti ve zenginliği ifade eder. Dikkat çekici özelliği ile ilgiyi kendi üzerine çeker.

Pembe, güven ve rahatlık verir.

Kahverengi, toprağın ve doğallığın rengidir. İçerisinde yaşamı barındırır.

Mavi, otorite ve canlılığı temsil ederken, gri alçak gönüllülüğü ve dengeyi çağrıştırır.

Her rengin kendi dalga boyu vardır. Dalga boyları canlılara değişik etkiler sunar. Sarı dikkat çekici bir renk olduğundan dünyanın tamamında Taksiler sarı renklidir. Yol çizgilerinde de kullanılır.

Kırmızı uyarı ve tehlike levhalarında, Mor konsantrasyon gerektiren ortamlarda sıkça kullanılan renklerdir. Trafik ışıklarında kırmızı yasağı, sarı dikkati, yeşil ise özgürlüğü simgeler.

Her renk diğeriyle karışarak yeni renkleri ortaya çıkarır. Böylelikle milyonu geçen ara renk oluşturulabilir.

Yağan yağmurun hemen ardından çıkan güneş gökkuşağı oluşturur. Bu doğa olayında sadece 7 renk bulunur.

Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden oluşan bu doğal güzellik görüldüğünde her insanı heyecanlandırır.

Renkler doğanın parçasıdır. Doğanın kendisidir. Rengârenk canlılar, çiçekler, ağaçlar ve yapraklarıyla, denizi ve gökyüzüyle doğa her rengini sunar yaşayanlarına. Her renk farklı canlılarda farklı anlamlara bürünür. Bazı renkler ise ortak anlam taşır.

Kırmızı kan rengidir ve bütün canlılar için aynı anlam ve değerdedir. Mavi ve yeşil renkleri de aynıdır.

İnsan ise renklere farklı bakar. Psikolojik etkilerini alışverişlerde, süpermarketlerde, ambalajlarda, konut ve işyerlerinde, elbiselerde, kullanılan araç gereçlerde kullanır.

Bir de renklerin siyasi kullanımı vardır ki asıl konumuzdur.

Toplumları simgeleyen bayrakların renklerinin seçimiyle mi başlamıştır bilemiyorum ama siyasetin her alanında renklerin sembol olarak kullanımı vardır.

Önce ırk ayrımında kullanılır renkler.

Zenciler için “siyah”, Amerika yerlileri için “kırmızı”, doğu ve güney Asya halkları için “sarı”, Avrupa halkı için ise “beyaz” denmiş, “beyaz” renk her zaman diğer renklerden üstün tutulmuş, diğer renkli ırklar ise aşağılanmıştır.

Renklerin sembol olarak kullanımında ise, Amerika’da ırkçı ku klux klan, İtalya ve Almanya’da faşistler tarafından siyah ve kahverengi kullanılırken Sosyalist, komünist ve solcular tarafından kırmızı seçilmiştir. İslami siyasi akımlar da yeşil rengi kendilerine sembol olarak almıştır.

Mor rengi ise daha çok cinsel ayrımcılığa karşı mücadele edenlerce kullanılagelmiştir.

LGBTİ olarak adlandırılan farklı cinsel kimliklere sahip insanlar ise gökkuşağının tüm renklerini, çeşitlikleri simgelemek amacıyla kendilerine sembol olarak seçmiştir.

Ulusal kimlikler ise ya tek bir rengi ya da birkaç rengi kendilerine sembol, bayrak olarak seçmiş, bu bayraklar ve kullandıkları renklerle tanınmışlardır.

Japonlar bayraklarında güneş’i sembolleştirirken, kanada ise kırmızı fon üzerinde Akçaağaç yaprağını sembol olarak almıştır. Suudi Arabistan yeşil fon kullanırken Türkiye kırmızı fon kullanmayı tercih etmiştir.

Böylece her renk bir siyasi kimliğe bürünmüştür.

Bir de yaşadığımız coğrafyanın sahiplerinden Kürtlerin kullandıkları renkler vardır.

Uzun yıllar kırmızı, yeşil ve beyaz fon üzerinde güneşi temsil eden sarı sembol veya aslan kullanılmış olmasına rağmen son yüz yıllarda kırmızı, yeşil ve sarıdan oluşan fon üzerinde sarı güneş sembolü kullanılmıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve kabul gören sarı, kırmızı ve yeşil renk kombinasyonu Kürtlerin sembolü olarak kabul görmüştür.

1990’lı yıllarda bir süre için garip ve anlaşılmayan şekilde doğu, güneydoğu illerinde trafik ışıklarından yeşil kaldırılıp mavi renk kullanılmıştı.

Şimdilerde ise siyasi kışkırtmalar nedeniyle toplumun birbirine düşmanlaştırılması sonucu batıda bu renkleri taşıyan, barındıran, kullanan insanlara tepki duyuluyor, hatta daha ileri giderek linç girişimine varan saldırılar yapılıyor.

Coğrafyamızda yaşanan olaylar nedeniyle, “sarı-kırmızı-yeşil” renklerini görenin aklına Kürt, gökkuşağı renklerini görenin aklına LGBTİ, mor rengi görenin aklına cinsel şiddet, yeşili görenin aklına ise IŞİD ve vahşeti geliyor.

Renkler siyasallaşırken insanlar da garipleşiyor.

Birbirimize hoşgörü ile yaklaşmamız, düşüncelere ve inançlara saygı göstermemiz, renkler ve semboller insanlarca küfürleştiriliyor. “Affedersin Ermeni dediler” ifadesiyle Ermeniler aşağılanıyor, Aleviler ve Zerdüştler kötüleniyor. Arada renklere olan oluyor.

Bir parkın kapısı gökkuşağı renklerine boyandı diye toplum galeyana gelebiliyor/getirilebiliyor. Gökkuşağının doğadan sökülemeyeceğini bilmelerine rağmen…

Yüz yıldır kullanılan trafik ışıklarının rengi değiştirilebiliyor!

Sarı-kırmızı-yeşil” ihanetle bir tutuluyor.

Rahatça kullanacağımız renk bırakmadılar!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
55 gün önce
63 gün önce
86 gün önce
140 gün önce
308 gün önce
321 gün önce
329 gün önce
440 gün önce
472 gün önce
520 gün önce
580 gün önce
622 gün önce
627 gün önce
664 gün önce
668 gün önce
688 gün önce
689 gün önce
702 gün önce
709 gün önce
712 gün önce
717 gün önce
720 gün önce
723 gün önce
725 gün önce
730 gün önce
737 gün önce
738 gün önce
739 gün önce
741 gün önce
744 gün önce
748 gün önce
762 gün önce
763 gün önce
769 gün önce
787 gün önce
794 gün önce
795 gün önce
797 gün önce
798 gün önce
800 gün önce
801 gün önce
802 gün önce
803 gün önce
804 gün önce
807 gün önce
814 gün önce
815 gün önce
816 gün önce
818 gün önce
825 gün önce
828 gün önce
829 gün önce
832 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=