Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

RENKLER VE İNSANLAR

22 Temmuz 2016, 19:28 - Okunma: 860

Beyaz, temizlik ve saflığı temsil eder ve bu nedenle de yeni evlenen kızlarımızın gelinlikleri beyaz olarak seçilir.

Siyah, güç ve tutkuyu ifade eder. Damat olan gençlerimiz güçlü görünmek için siyah giyerler. Siyah aynı zamanda matemin de rengidir.

Karanlıkları içerisinde en başta kötüleri ve kötülükleri olmak üzere birçok şeyi saklayabildiğinden aynı zamanda korkutucudur.

Mavi, sonsuzluğu, dinginliği, özgürlüğü, huzuru çağrıştırır. Deniz kıyısında vakit geçirmenin, açık ve bulutsuz gökyüzünün huzur vermesi ve rahatlatması birazda bundandır.

Yeşil, doğanın ve yaşamın rengidir, huzur vericidir.

Kırmızı, canlılığın ve dinamizmin rengidir. Kanın rengidir. İnsanı canlandırır, heyecanlandırır, öfkelendirir, kışkırtır.

Sarı, en parlak ve dikkat çekici renktir. Güneşi simgeler. Neşe, zekâ ve incelik sembolüdür.

Mor, asaleti ve zenginliği ifade eder. Dikkat çekici özelliği ile ilgiyi kendi üzerine çeker.

Pembe, güven ve rahatlık verir.

Kahverengi, toprağın ve doğallığın rengidir. İçerisinde yaşamı barındırır.

Mavi, otorite ve canlılığı temsil ederken, gri alçak gönüllülüğü ve dengeyi çağrıştırır.

Her rengin kendi dalga boyu vardır. Dalga boyları canlılara değişik etkiler sunar. Sarı dikkat çekici bir renk olduğundan dünyanın tamamında Taksiler sarı renklidir. Yol çizgilerinde de kullanılır.

Kırmızı uyarı ve tehlike levhalarında, Mor konsantrasyon gerektiren ortamlarda sıkça kullanılan renklerdir. Trafik ışıklarında kırmızı yasağı, sarı dikkati, yeşil ise özgürlüğü simgeler.

Her renk diğeriyle karışarak yeni renkleri ortaya çıkarır. Böylelikle milyonu geçen ara renk oluşturulabilir.

Yağan yağmurun hemen ardından çıkan güneş gökkuşağı oluşturur. Bu doğa olayında sadece 7 renk bulunur.

Kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor renklerinden oluşan bu doğal güzellik görüldüğünde her insanı heyecanlandırır.

Renkler doğanın parçasıdır. Doğanın kendisidir. Rengârenk canlılar, çiçekler, ağaçlar ve yapraklarıyla, denizi ve gökyüzüyle doğa her rengini sunar yaşayanlarına. Her renk farklı canlılarda farklı anlamlara bürünür. Bazı renkler ise ortak anlam taşır.

Kırmızı kan rengidir ve bütün canlılar için aynı anlam ve değerdedir. Mavi ve yeşil renkleri de aynıdır.

İnsan ise renklere farklı bakar. Psikolojik etkilerini alışverişlerde, süpermarketlerde, ambalajlarda, konut ve işyerlerinde, elbiselerde, kullanılan araç gereçlerde kullanır.

Bir de renklerin siyasi kullanımı vardır ki asıl konumuzdur.

Toplumları simgeleyen bayrakların renklerinin seçimiyle mi başlamıştır bilemiyorum ama siyasetin her alanında renklerin sembol olarak kullanımı vardır.

Önce ırk ayrımında kullanılır renkler.

Zenciler için “siyah”, Amerika yerlileri için “kırmızı”, doğu ve güney Asya halkları için “sarı”, Avrupa halkı için ise “beyaz” denmiş, “beyaz” renk her zaman diğer renklerden üstün tutulmuş, diğer renkli ırklar ise aşağılanmıştır.

Renklerin sembol olarak kullanımında ise, Amerika’da ırkçı ku klux klan, İtalya ve Almanya’da faşistler tarafından siyah ve kahverengi kullanılırken Sosyalist, komünist ve solcular tarafından kırmızı seçilmiştir. İslami siyasi akımlar da yeşil rengi kendilerine sembol olarak almıştır.

Mor rengi ise daha çok cinsel ayrımcılığa karşı mücadele edenlerce kullanılagelmiştir.

LGBTİ olarak adlandırılan farklı cinsel kimliklere sahip insanlar ise gökkuşağının tüm renklerini, çeşitlikleri simgelemek amacıyla kendilerine sembol olarak seçmiştir.

Ulusal kimlikler ise ya tek bir rengi ya da birkaç rengi kendilerine sembol, bayrak olarak seçmiş, bu bayraklar ve kullandıkları renklerle tanınmışlardır.

Japonlar bayraklarında güneş’i sembolleştirirken, kanada ise kırmızı fon üzerinde Akçaağaç yaprağını sembol olarak almıştır. Suudi Arabistan yeşil fon kullanırken Türkiye kırmızı fon kullanmayı tercih etmiştir.

Böylece her renk bir siyasi kimliğe bürünmüştür.

Bir de yaşadığımız coğrafyanın sahiplerinden Kürtlerin kullandıkları renkler vardır.

Uzun yıllar kırmızı, yeşil ve beyaz fon üzerinde güneşi temsil eden sarı sembol veya aslan kullanılmış olmasına rağmen son yüz yıllarda kırmızı, yeşil ve sarıdan oluşan fon üzerinde sarı güneş sembolü kullanılmıştır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ve kabul gören sarı, kırmızı ve yeşil renk kombinasyonu Kürtlerin sembolü olarak kabul görmüştür.

1990’lı yıllarda bir süre için garip ve anlaşılmayan şekilde doğu, güneydoğu illerinde trafik ışıklarından yeşil kaldırılıp mavi renk kullanılmıştı.

Şimdilerde ise siyasi kışkırtmalar nedeniyle toplumun birbirine düşmanlaştırılması sonucu batıda bu renkleri taşıyan, barındıran, kullanan insanlara tepki duyuluyor, hatta daha ileri giderek linç girişimine varan saldırılar yapılıyor.

Coğrafyamızda yaşanan olaylar nedeniyle, “sarı-kırmızı-yeşil” renklerini görenin aklına Kürt, gökkuşağı renklerini görenin aklına LGBTİ, mor rengi görenin aklına cinsel şiddet, yeşili görenin aklına ise IŞİD ve vahşeti geliyor.

Renkler siyasallaşırken insanlar da garipleşiyor.

Birbirimize hoşgörü ile yaklaşmamız, düşüncelere ve inançlara saygı göstermemiz, renkler ve semboller insanlarca küfürleştiriliyor. “Affedersin Ermeni dediler” ifadesiyle Ermeniler aşağılanıyor, Aleviler ve Zerdüştler kötüleniyor. Arada renklere olan oluyor.

Bir parkın kapısı gökkuşağı renklerine boyandı diye toplum galeyana gelebiliyor/getirilebiliyor. Gökkuşağının doğadan sökülemeyeceğini bilmelerine rağmen…

Yüz yıldır kullanılan trafik ışıklarının rengi değiştirilebiliyor!

Sarı-kırmızı-yeşil” ihanetle bir tutuluyor.

Rahatça kullanacağımız renk bırakmadılar!

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
20 gün önce
52 gün önce
100 gün önce
160 gün önce
202 gün önce
207 gün önce
244 gün önce
248 gün önce
268 gün önce
268 gün önce
282 gün önce
288 gün önce
292 gün önce
297 gün önce
300 gün önce
303 gün önce
304 gün önce
309 gün önce
317 gün önce
318 gün önce
318 gün önce
320 gün önce
324 gün önce
327 gün önce
342 gün önce
343 gün önce
349 gün önce
367 gün önce
374 gün önce
375 gün önce
377 gün önce
378 gün önce
379 gün önce
380 gün önce
381 gün önce
383 gün önce
384 gün önce
386 gün önce
393 gün önce
395 gün önce
396 gün önce
398 gün önce
405 gün önce
408 gün önce
409 gün önce
412 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=