Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

15 TEMMUZ DARBESİNİN AYAK İZLERİ

27 Temmuz 2016, 13:32 - Okunma: 4271

15 Temmuz darbe kalkışmasının amaçlarını, hedeflerini, planlama aşamalarını doğru okumak istiyorsak geçmiş yıllarda ülkemizde yaşanan olağandışı gelişmelere bakmamamız lazım.

15 Temmuz darbe kalkışmasını yapan FETÖ ve onun dış işbirlikçilerinin ana hedefinde Türk milletinin şahsında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti Hükümetleri vardır.

15 Temmuz tarihinde yapılan darbe girişimi, FETÖ örgütünün ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik ilk darbe veya kalkışma girişimi değildir.

15 Temmuz tarihi, 2002 yılında iktidar olan AK Parti’ye karşı girişilen FETÖ ve onun dış işbirlikçilerinin 7. darbe kalkışmasıdır.

15 TEMMUZ DARBESİ ASLINDA BİR NEDEN DEĞİL SONUÇTUR

2002 yılından beri ülkemizde yaşanan olağandışı tüm olumsuz gelişmelerin ana hedefi, AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsında gelişen, büyüyen, güçlenen, bölgede etkin hale gelen ve küresel bir güç olma yolunda ilerleyen Türkiye’yi frenlemek ve durdurmaktır.

Dolayısıyla bu kötü girişimlerin hiçbiri milli değildir, yerli değildir!

Ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelik bu darbe girişimlerin senaristleri, rejisörleri, aktörleri, figüranları maşaları, değişse de hedef aynıdır.

Şimdi gelin zaman tüneline girip geçmişte dış güçlerin güdümünde olan FETÖ örgütünce organize edilen diğer darbe girişimlerine bakalım;

FETÖNÜN İLK DARBE MARİFETİ

İlk girişim milli iradeye saygılı bir Genelkurmay Başkanı olan Hilmi Özkök tarafından önlendiği söylenen ve dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek’in yayınlanan günlüklerinden yola çıkarak, ordunun 2004 yılında darbe hazırlığı yaptığı ama Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün engellediği haberleri FETÖ’cü ve onun yandaşı medyada sürmanşetten verildi.

Bu haberleri ihbar kabul eden yargıdaki paralelcilerin sulandırdığı bu bilgiler, Reis Erdoğan’a yalan yanlış bilgiler halinde enformel edildi ve AK Parti Hükümetinin Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığına sızmaları sağlayacak ortamlara zemin hazırlandı.

Böylece FETÖ’cü paralelciler kendi suçlularını kamufle ederek masumları cezalandırdılar ve kritik bakanlıklara konuşlandılar.

İKİNCİ DARBE HAZIRLIĞI: SAĞ GÖSTERİP SOL VURMA

FETÖ ve onu kullanan üst akıl, millete hizmet etme gayretinde olan dönemin Başbakanı Bugünün Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın çalışma enerjisini azaltmak dikkatini dağıtmak hedefiyle dönemin Genelkurmayını ve Ordunun Atatürkçü subaylarını tahrik ederek, AK Parti’yi ve Sayın Erdoğan’ı itibarsızlaştırma hedefiyle 27 Nisan 2007 sanal muhtırasını yayınlattılar.

Sayın Erdoğan’ın ve AK Parti Hükümetin dik duruşu, seçimleri öne alışı ve Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini düzenleyen anayasa değişikliğiyle 27 Nisan muhtırasının yarattığı olumsuzluklar etkisiz hale getirildi.

ÜÇÜNCÜ DARBE HAZIRLIĞI: AK PARTİYİ KAPATMA GAYRETLERİ

FETÖ ve işbirlikçilerinin dolaylı olarak rol üstlendiği 3. darbe hazırlığı ise seçimlerden %47 oy alarak milletin büyük teveccühüne mazhar olan iktidar partisi aleyhine açılan (2008) kapatma davasıdır. AK Parti 1 oy farkıyla kapatılmaktan kurtulmuştur.

DÖRDÜNCÜ GİRİŞİM: 15 TEMMUZ DARBE ÖNCESİ EN BÜYÜK HAZIRLIK

Dördüncü girişim, 7 Şubat 2012’de paralel yapının Hakan Fidan üzerinden MİT’e dolayısıyla AK Parti’ye kurduğu tuzaktır. Sayın Erdoğan’ın kararlı duruşu ve cesaretiyle bu girişim püskürtüldü.

FETÖ bu yenilgiyi asla içine sindiremedi. Çünkü MİT’e istediği sızmayı yapamıyor bu güçlü istihbarat teşkilatını ele geçiremiyordu.

BEŞİNCİ ATAK: MASUM GÖRÜNEN GEZİ OLAYLARI

 

5 Haziran 2013’te masum bir çevre eyleminin kalkışmaya dönüştüğü Gezi Olaylarıdır. Gezi Olaylarının zamanlaması da çok ilginçtir. Dönemin Başbakanı bir yurt dışı gezisindeyken, ağaçlar, çiçekler, böcekler kısacası doğaya sahip çıkma gayreti altında sinsi bir kalkışma eyleminin fitili ateşlenmiş masumane bir doğa koruma gayreti siyasi arenaya çekilerek olay iktidarı devirme elbisesi giymeye dönüşmüştür. Başbakanın sağduyulu öngörüsü dirayetiyle gezi olayları isyana dönüşmeden engellenmiştir, bastırılmıştır.

6. GİRİŞİM: YARGI DARBESİ

Altıncı girişimde bir yargı darbesi öne çıkar. Dönemin ÖYM-Özel Yetkili Mahkemeleri marifetiyle ve şu anda yurt dışına kaçmış paralele mensup hâkim ve savcılar eliyle 17/25 Aralık darbe girişimi organize edildi.

Yine bu süreçte spor kulüplerine yönelik yapılan Şike operasyonları ve meşhur seks kasetlerinin yayınlanma tehditleriyle siyasi partilerimizin içi boşaltılmak istendi ve siyasileri toplum nezdinde ahlaksız yaftasıyla kirleterek siyaset itibarsızlaştırılma gayreti uç vermeye başladı. Bu girişim Başbakanın dik duruşuyla ve halkın sağduyulu yaklaşımıyla aşıldı.

SON HAMLE: 15 TEMMUZ

7. ve en büyük kalkışma15 Temmuz kanlı darbe/işgal teşebbüsü ile gerçekleştirilmek istendi

15 TEMMUZ FETÖ ÖRGÜTÜ ÜLKEMİZİ İŞGAL GİRİŞİMİDİR

Bu girişim, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın direniş çağrısı, medyanın desteğiyle millet tarafından püskürtülerek engellenmiştir.

***

Yukarıda kısaca değindiğimiz tüm darbe hazırlıklarının dış yüzüne baktığımızda üçü laikliği koruma gerekçesinin arkasına gizlenmiş, üçü yargı, emniyet ve ordudaki paralel yapının arkasına saklanmıştır.

Gezi’de ise yerli yabancı bütün muhalifler güç birliği yapmıştır.

FETÖ işgal girişimini diğerlerinden ayıran en önemli fark, 15 Temmuzda halkın üzerine acımasızca, insafsızca silah doğrultulmasıdır.

Sadece halk değil devletin en tepe ismine suikast timleri gönderilmiş, TBMM, emniyet birimleri, TRT ve birçok özel kurum ve kuruluşa havadan savaş uçakları tarafından bomba yağdırılmıştı.

İstanbul’a gelmek üzere, darbeci savaş uçakları havadayken uçağa binme cesareti, halkın kadın, erkek, çocuk, genç kısaca tüm kesimlerin darbecilerin önüne göğüslerini siper etmesiyle bu hayâsız akın durduruldu.

Son söz olarak şunu söyleyerek yazımıza noktayı koyalım;

Herkesin bir hesabı vardır ama Yaradanın da bir hesabı var.

Bu kadar sinsi, hain, acımasız planlar Allah’ın yardımıyla milletin iradesine çarpar darmadağın olur.

Dört bir yanı Evliyalarla, Allah dostlarıyla çevrili olan bu coğrafyada mazlum ve mağdur insanımızın tek koruyucusu cenabı Allah’tır.

O dost olarak yeter.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
10 gün önce
13 gün önce
15 gün önce
17 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
171 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
697 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
941 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=