Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

ÖNEMLİ GELİŞMELER

02 Ağustos 2016, 22:13 - Okunma: 3668

Ağustos ayı Türkiye ve dünya siyaseti adına çok önemli gelişmelere gebe.

Kamuoyunun pek farkında olmadığı çok önemli bu gelişmelere göz atalım;

CUMHURBAŞKANIN RUSYA GEZİSİ

Yaşadığımız coğrafya ile diğer dünya ülkelerinin siyasal ve sosyal hayatını etkileyecek en önemli girişimlerden biri Cumhurbaşkanın Rusya gezisi olacak.

Rusya gezisinin tarihi çok önceden planlanmıştı fakat 15 Temmuz darbe girişiminin aceleyle yapılmasının bu yurtdışı gezisiyle çok alakalı olduğunu düşünüyorum.

Sınırlarımızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülen Rus uçağının aslında Rus-Türk ilişkilerini zedeleme amaçlı olduğu, bu planın arkasında FETÖ eşkıyalarının rol üstlendiği önümüzdeki aylarda çok net ortaya çıkacak. Akıllara ilk gelen soruya cevap arayalım;

RUSYA VE TÜRKİYE’NİN ÇATIŞTIRILMASINDA AMAÇ VE HEDEF NEDİR?

Suriye üzerindeki ABD-AB planlaması Rusya’nın müdahalesiyle boşa çıktı. Esedi devirmeden ama onun etki alanını küçülterek Suriye’yi bölerek yeni kantonal devletçikler oluşturmak isteyen emperyaller Rusya’nın silahlı müdahalesiyle planlarını gerçekleştiremedi. Suriye’nin komşusu Türkiye’yi Rusya ile dalaştırarak oluşacak kaos bahanesiyle, Türkiye üzerinde ABD-AB askeri üsler sayesinde Rusya’nın Suriye’deki gücünü kırmayı hedeflediler.

15 Temmuz darbesini yapan bu işgalci FETÖ’cüler işgal harekâtında başarılı olsalardı Rusya ile Türkiye’nin arasını daha da açarak ABD-AB dolayısıyla NATO eliyle ülkemizi tam bir müstemleke devlet haline getireceklerdi.

Türkiye’deki iç karışıklığı bahane eden NATO Gladyosu ülkemizi resmen BM askeri güçleri ile işgal edeceklerdi. Bu oyunu gören Rusya’nın da müdahalesiyle belki de bir 3.Dünya Savaşının alt zemini kurgulanacaktı.

PEKİ, ABD VE AB ÜLKEMİZDEN NE İSTİYOR?

Kültürel yozlaşmanın pik yaptığı ve yaşlı nüfuslarının ihtiyaçlarını karşılamada zorlanan emperyaller, ülkemizin sahip olduğu zengin maden ve su yataklarını sömürecekleri Temmuz darbesi planını devreye aldılar.

Demokrasi, insan hakları maskeleriyle örterek tıpkı Irak’ta, Suriye’de, Mısır’da yaptıkları senaryoyu Türkiye’de sahnelemek istediler.

ABD ve AB ülkelerinin 15 Temmuz darbesinin başarısızlığı karşısındaki mutsuzlukları bu tezi doğrulayan en önemli gösterge.

Olayın amacı sadece Erdoğan’ın tasfiyesi veya AK Parti iktidarının götürülmesi değil hedef her gün büyüyen, gelişen, ayakları üstünde duran güçlü bir Türkiye.

Rusya gezisini önemli kılan bir gerekçe ise Rusya’daki FETÖ örgütlenmesine ilk karşı çıkan Sovyetlerin elinde FETÖ’nün CIA adına çalıştığını ispatlayan birçok belge, bulgu var.

ABD Vatikan, AB ülkelerinin masum bir din adamı olduğunu yaydıkları FG’nin aslında gerçek maskesinin ne olduğu, hangi projelerde figüran olduğunu belgeleyen Rus Belgelerinin ifşa olmaması adına ABD, AB, Vatikan  ciddi bir kaygı içinde.

ABD Genelkurmay başkanının apar topar Türkiye ziyareti, 15 Temmuz darbesinde İncirlik üssünün hangi melaneti yaptığının ortaya çıkması ciddi siyasi sarsılmalara neden olacak.

ABD’nin iddia ettiği FETÖ’nün darbeci olduğu yönündeki belgeleri ortaya koyan tezi Rusya gezisi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elindeki belgelerle çökecektir.

Putin, ABD’yi köşeye sıkıştıracak bu belgeleri Türkiye’ye zevkle verecektir.

ALMANYA NİYE PANİKTE?

Uzun bir süredir Doğu Almanya’da Alman iktidarından duyulan hoşnutsuzluk ve bu bölgede Rus sempatisinin artması, Almanları oldukça rahatsız etmektedir.

Türkiye –Rusya yakınlaşması ve ekonomiden sanayi yatırımlarına kadar birçok alanda ciddi işbirliği Almanya için ciddi bir rahatsızlıktır.

Sayın Cumhurbaşkanının, Almanya’da yaşayan ve 15 Temmuz darbesini protesto eden Türklere hitap etmesi de sırf bu kaygıdan dolayı engellendi.

Türkiye’nin Rusya ile dostluğu başta ABD olmak üzere AB ülkelerinin tümünde istenilmeyen bir süreçtir.

15 Temmuz darbesinin görünmeyen bir sebebi ise Sayın Cumhurbaşkanının Rusya ve İsrail ile barışa dayalı bir sürece imza atması Türkiye eksen kaybı mı yaşayacak endişesini doğurmuştur.

Türkiye’yi AB ‘ye almamak adına bin bir bahane öne süren ve Türkiye’nin ciddi bir tehdit karşısında omuz silkeleyen NATO, ülkemizin yeni siyasal arayışlarına girmesinden korkmaktadır.

SONUÇ OLARAK ŞUNU SÖYLEMEK MÜMKÜN;

15 Temmuz darbe girişiminin arkasında hangi odaklar, güç merkezleri varsa milletin bu onurlu duruşundan son derece ürkmüş ve ülkemizin “dünya siyasetinin başat rolünde biz de varız” mesajından korkmuştur.

15 Temmuz işgal hareketinin boşa çıkmasıyla ABD ve AB Türkiye’nin dostluğu mu düşmanlığı mı noktasında yeniden bir hesap yapmak durumundadır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
13 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=