Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

DEMOKRASİ NE ZAMAN OLUR?

09 Ağustos 2016, 18:50 - Okunma: 1469

Günlük hayatımızda demokrasiden ve özgürlüklerden çok bahsederiz.

Ancak bunların içini doldurmak ve hele pratik yapmak konusunda çok iyi olduğumuz söylenemez.

Yıllar önce bir gazeteci, yedi defa gelmiş, yedi defa gitmiş bir tecrübeli ve bir o kadar da eski politikacıya şunu sorar; “Efendim, akademisyenler toplantılarda demokrasiden devamlı bahsediyorlar ancak akademik açıklamaları vatandaşlar anlayamıyorlar. Siz söyler misiniz, ne olursa demokrasi vardır diyebiliriz?”

Usta politikacının cevabı çok kısa fakat çok çarpıcıdır; “Benim vatandaşlarım ne zamanki bu niye oluyor veya şu neden olmuyor diye sormaya başlarlarsa o zaman demokrasi vardır diyebiliriz”

Politikacının cevabı çok açıktır.

Vatandaşlar seçtikleri ile üst düzey bürokratları ve icraatlarını ne zaman sorgulamaya ve açıklama istemeye başlarsa demokrasi yerleşiyor demektir.

Bizde ise demokrasi sadece seçimlerde sandık başına gidip oy atmak olarak görülüyor. Hâlbuki vatandaşların esas görevi seçimlerden sonra başlar.

Seçtiklerini ve seçilenlerin atadığı bürokratları ve işlerini takip etmek ve onları sorgulamak hatta hesap sormak vatandaşların asıl görevidir.

Maalesef vatandaşlarımız genel olarak bu şuurda olmadıkları için demokratik ve özgürlük hakları günlük hayatımıza giremiyor.

Vatandaşlarımız bu haklarını ve görevlerini kullanmak, yanlış gördüğü zaman hesap sormak yerine kahve köşelerinde ve dost sohbetlerinde söylenmeyi daha çok seviyor.

Unutulmamalıdır ki devletin vatandaşına verdiği hak ve görevler yerine getirilmediği zaman bu haklar bir köşede unutulup gider.

Bizler de söylenmeye devam edip rahatlama çabalarımıza devam ederiz.

Geçmiş yıllarda bölgede görev yapan bir üst yöneticiye bizi nasıl bulduğunu sormuştum, verdiği cevap yazımızı haklı çıkarıyor.

Şöyle dedi; “Siz istemeyi ve almayı bilmiyorsunuz. Bir şey istemeyi bilmiyorsunuz, istediğinizde de hemen olmayınca küsüyor ve vazgeçiyorsunuz. Hâlbuki bu zamanda hem istemeyi bilmek ve hem de ısrarla takip etmek gerekiyor”

Sevgili okuyucular; 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişimi sırasında vatandaşların gösterdiği demokrasi mücadelesi bize şunu gösterdi; Türkiye’de artık demokrasi var.

Çünkü vatandaşlar artık olaylara seyirci değil, hak ve görevlerine sahip çıkıyor. 

Daha söze gerek var mı?

Etiketler : izzettin için
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
44 gün önce
48 gün önce
116 gün önce
121 gün önce
152 gün önce
181 gün önce
184 gün önce
201 gün önce
208 gün önce
212 gün önce
213 gün önce
229 gün önce
251 gün önce
284 gün önce
285 gün önce
291 gün önce
292 gün önce
321 gün önce
329 gün önce
331 gün önce
351 gün önce
363 gün önce
401 gün önce
452 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=