Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

DEMOKRASİ NE ZAMAN OLUR?

09 Ağustos 2016, 18:50 - Okunma: 1543

Günlük hayatımızda demokrasiden ve özgürlüklerden çok bahsederiz.

Ancak bunların içini doldurmak ve hele pratik yapmak konusunda çok iyi olduğumuz söylenemez.

Yıllar önce bir gazeteci, yedi defa gelmiş, yedi defa gitmiş bir tecrübeli ve bir o kadar da eski politikacıya şunu sorar; “Efendim, akademisyenler toplantılarda demokrasiden devamlı bahsediyorlar ancak akademik açıklamaları vatandaşlar anlayamıyorlar. Siz söyler misiniz, ne olursa demokrasi vardır diyebiliriz?”

Usta politikacının cevabı çok kısa fakat çok çarpıcıdır; “Benim vatandaşlarım ne zamanki bu niye oluyor veya şu neden olmuyor diye sormaya başlarlarsa o zaman demokrasi vardır diyebiliriz”

Politikacının cevabı çok açıktır.

Vatandaşlar seçtikleri ile üst düzey bürokratları ve icraatlarını ne zaman sorgulamaya ve açıklama istemeye başlarsa demokrasi yerleşiyor demektir.

Bizde ise demokrasi sadece seçimlerde sandık başına gidip oy atmak olarak görülüyor. Hâlbuki vatandaşların esas görevi seçimlerden sonra başlar.

Seçtiklerini ve seçilenlerin atadığı bürokratları ve işlerini takip etmek ve onları sorgulamak hatta hesap sormak vatandaşların asıl görevidir.

Maalesef vatandaşlarımız genel olarak bu şuurda olmadıkları için demokratik ve özgürlük hakları günlük hayatımıza giremiyor.

Vatandaşlarımız bu haklarını ve görevlerini kullanmak, yanlış gördüğü zaman hesap sormak yerine kahve köşelerinde ve dost sohbetlerinde söylenmeyi daha çok seviyor.

Unutulmamalıdır ki devletin vatandaşına verdiği hak ve görevler yerine getirilmediği zaman bu haklar bir köşede unutulup gider.

Bizler de söylenmeye devam edip rahatlama çabalarımıza devam ederiz.

Geçmiş yıllarda bölgede görev yapan bir üst yöneticiye bizi nasıl bulduğunu sormuştum, verdiği cevap yazımızı haklı çıkarıyor.

Şöyle dedi; “Siz istemeyi ve almayı bilmiyorsunuz. Bir şey istemeyi bilmiyorsunuz, istediğinizde de hemen olmayınca küsüyor ve vazgeçiyorsunuz. Hâlbuki bu zamanda hem istemeyi bilmek ve hem de ısrarla takip etmek gerekiyor”

Sevgili okuyucular; 15 Temmuz’da meydana gelen hain darbe girişimi sırasında vatandaşların gösterdiği demokrasi mücadelesi bize şunu gösterdi; Türkiye’de artık demokrasi var.

Çünkü vatandaşlar artık olaylara seyirci değil, hak ve görevlerine sahip çıkıyor. 

Daha söze gerek var mı?

Etiketler : izzettin için
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
18 gün önce
24 gün önce
50 gün önce
98 gün önce
100 gün önce
102 gün önce
170 gün önce
175 gün önce
206 gün önce
235 gün önce
238 gün önce
255 gün önce
262 gün önce
266 gün önce
267 gün önce
283 gün önce
305 gün önce
338 gün önce
339 gün önce
345 gün önce
346 gün önce
375 gün önce
383 gün önce
385 gün önce
405 gün önce
417 gün önce
455 gün önce
506 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=