Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

EBU LEYLA

15 Ağustos 2016, 13:44 - Okunma: 2125

Feysal Ebdi Bilal Seidûn

“İnsanın iktidara karşı mücadelesi,

hafızanın unutuşa karşı mücadelesidir”

Milan Kundera

 

 

 

29 Kasım 2014 direnişin 52. gününde IŞİD’in Kobanê’ye karşı en şiddetli saldırılarından biri yaşanıyordu.

O güne kadar Kobanê’ye doğu, batı ve güneyden saldıran, kenti üç yerden kuşatan IŞİD birlikleri, 4. cepheyi kuzeyden, Türkiye’nin Mürşitpınar Kapısından açmışlar, bomba yüklü araçla saldırı düzenlemişler ve 50 yi aşkın IŞİD militanıyla kuzeyden taarruza başlamışlardı.

Üç cephede muazzam direniş sergileyen YPG/YPJ savaşçıları, Burkan el Fırat (Fırat Volkanı) güçleri ve Şems el Şimal (Kuzey Güneşi) taburu için oldukça zor saatler başlamıştı.

Kuzeyden saldırı beklemeyen direniş güçleri şaşkınlık yaşamış, kısa sürede toparlanarak bu saldırıyı püskürtmek için harekâta başlamışlardı.

Bomba yüklü aracın patlama sesiyle birlikte Mürşitpınar kapısına doğru ilk koşanlar arasında Feysal Ebu Leyla vardı. Arkasından “o ateşe atlarsa bir an bile düşünmeyiz” diyen militanları ve 2. Komutan Ebu Fırat geliyordu.

Göğüs göğse çatışmalara katıldı. Mürşitpınar saldırısının kısa zamanda püskürtülmesinde onun ve ona gözünü kırpmadan güvenen savaşçılarının katkısı büyüktü.

Çatışma sırasında, “yaşasın YPG direnişi” diyerek ilerlerken başından ağır biçimde yaralandı.  Ebu Leyla, Kobanê’deki 7. Yarasını alırken Ebu Fırat’ın ise yaşamı son buluyordu.

Ebu Leyla, tedavisini tamamlayıp Kobanê’ye direnişe katılmak üzere dönmüş, direnişin sonuna kadar Kobanê’de kalmış, daha sonra çevre köy ve yerleşim bölgelerinin IŞİD’den temizlenmesi operasyonlarına katılmıştı.

İŞİD ile girdiği her çatışmada telsizden Arapça olarak, “burası Musul değil, Rakka değil, burası Kobanê” diyerek seslenir, sürekli gülümseyen yüzüyle çevresine moral kaynağı olurdu.

7 Kasım’da Kobanê’de kendisiyle yapılan röportajda; “Herkes Kobanê’yi ve Kobanê’nin direnişini gördü.

Belki önceleri Kobanê’nin adını bile bilmeyen insanlara ‘Şam nerede?’ diye sorarsanız, size ‘Şam, Kobanê’nin güneyindedir” diyerek direnişin ne kadar önemli olduğunu vurguluyordu.

Yorulmak nedir bilmeyen, yerinde duramayan, bir mevziden diğerine koşan, dinamik, sürekli savaşın en şiddetli yerinde bizzat çatışmaya katılarak birliğine komuta eden, mayın döşeyen, yıkılmış mevzileri onarırdı.

Yeri geldiğinde arkadaşlarına moral olsun diye “Em biçûk bûn, evîndar bûn - Ew tiştên berê bûn xewn û çûn” (Çocuktuk sevdalıydık - Onların hepsi rüya oldu, geride kaldı) veya İbrahim Rojhilat’ın “Dûr neçe heval - Zemheri tofan e - Bahoz û boran e” (Uzaklara gitme heval - Zemheridir, tufandır - Fırtınadır, borandır)  türkülerini söyleyen biriydi.

Kobane direnişinde sürekli İŞİD mevzilerine karşı saldırı düzenleyen Ebu Leyla’ya YPG komutanları sürekli; “Heval Feysel vegere cihê xwe (Feysel Heval yerine dön)” çağrısı yapardı. Bir YPG komutanının bir gün kendisine “Heval Feysel niye bu kadar cephane harcıyorsun?” diye sorduğunda dönerek, “Vurduğum IŞİD’lileri saymıyorsunuz, attığım mermileri sayıyorsunuz” demesi ise Ebu Leyla’nın bildiğini okuyacağının gösteriyordu…

Ebu Leyla, cesareti, kararlılığı, askeri başarıları, güler yüzüyle tanınırdı ama aslında onun unutulmaz kişiliği isminde saklıydı.

Erkek egemen yapının çelikleştiği topraklarında kızının ismini alarak, “ben Leyla’nın babasıyım” diyerek başlattığı isyan kişiliğine yansıyordu.

Kobane direnişi sırasında kızına yazdığı mektupla da kendisini anlatıyordu;

“Sevgili Leyla’m a

Bu bizim savunma görevimizi nasıl yaptığımızdır. Sen ve senin gibi çocukların geleceği için çalışmak ve savaşmak.

Umuyorum ki sen büyüdüğün vakit babalarımız ve dedelerimiz bizim için hiç bir şey yapmadı diye bizi suçlamazsın.

İçinden geçtiğimiz bütün riske ve tehlikeye rağmen, senin için ve senin gibi çocuklar için daha güzel bir gelecek için savaştım.

Bu ülkede özgür ve güvenli yaşamak için.

Sevgili ülkem Suriye’ye özgürlük gelene kadar bu devrime devam edeceğimiz gibi.

Seni çok özledim, benim canım Leyla’m.

Yaşasam da şehitte olsam eminim babanla gurur duyacaksın.

Öpüyorum baban Ebu Leyla”

 

“Keder kalır sana korkaklık yorganını çekersen başına

Bizler sağ ve yiğitken, düşmanın bağımızdan yemesi ayıp değil mi?”

Cegerxwin/Kimim ben

 

Kobanê doğumluydu ama yaşamı Minbiç’te geçmişti. “Sevgili ülkem” dediği Suriye’nin tamamı özgürleşene, IŞİD ve benzeri çetelerden temizlenene, çocuklar için rahatça yaşayabilecekleri gelecek kurulana kadar savaşmaya and içmiş özgürlük savaşçısı bir devrimci. Leyla’nın babasıydı.

“Dünyadaki bütün devletler, özellikle de Kobane bölgesine yönelik DAİŞ çetelerine destek veren devletler bilmeliler ki, YPG ve Burkan El Firat savaşçılarının direnişi sayesinde Kobane düşmeyecek. Şems El-Şemal Taburu üyeleri olarak tarihe damgamızı vuracağız” diyen Ebu Leyla, 1 Haziran’da başlatılan Minbiç operasyonunun 3. günü yakınında patlayan havan mermisinin parçalarının başına isabet etmesiyle ağır yaralanmış, tüm çabalara rağmen kurtarılamamış, yaşamını yitirmişti.

Yaşamını yitirdiğinde henüz 32 yaşındaydı.

 Leyla, Rehef, Serhıldan ve Xwinda adlarında dört kız çocuğu babasıydı.

Özgürlüğe kavuşan Kobane ve diğer kentlerde özellikle de IŞİD’ten yeni temizlenen Minbiç’te büyük emeği olan Ebu Leyla, unutulmaması gereken direnişçilerdendir…

 

 

Kaynak;

Gazeteci Ersin Çaksu’nun anlatımları;

1.http://www.demokrathaber.org/yasam/leylanin-babasi-sira-disi-bir-komutan-ebu-leyla-h68067.html

YPG Rojava Şehitler sayfası

2.http://ypgrojava.com/tr/index.php/y-sehitlerimiz/item/266-komutan-feysel-sadun-ebu-leyla

 

Ebu Leyla ile ilgili kısa tanıtım;

https://www.youtube.com/watch?v=pAho_fj9zVA

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
43 gün önce
57 gün önce
175 gün önce
183 gün önce
206 gün önce
260 gün önce
428 gün önce
441 gün önce
449 gün önce
560 gün önce
592 gün önce
640 gün önce
724 gün önce
742 gün önce
747 gün önce
784 gün önce
788 gün önce
808 gün önce
809 gün önce
822 gün önce
829 gün önce
832 gün önce
837 gün önce
840 gün önce
843 gün önce
845 gün önce
850 gün önce
857 gün önce
858 gün önce
859 gün önce
861 gün önce
864 gün önce
868 gün önce
882 gün önce
883 gün önce
889 gün önce
907 gün önce
914 gün önce
915 gün önce
917 gün önce
918 gün önce
920 gün önce
921 gün önce
922 gün önce
923 gün önce
924 gün önce
927 gün önce
934 gün önce
935 gün önce
936 gün önce
938 gün önce
945 gün önce
948 gün önce
949 gün önce
952 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=