Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

HERŞEYİN ASLINI BOZDUK

23 Ağustos 2016, 16:41 - Okunma: 992

Bu yazıya “değerlerimizi kaybettik, bize ne oldu?” gibi duymaktan artık bıktığımız beylik cümlelerle başlamak istemiyorum.

Fakat toplum olarak bizlere bir hal olduğu gerçeğini de geçemeyiz.

Ne hale geldiğimizi yazarken de; “birileri düğmeye bastı, dış güçlerin oyunu” gibi artık alışılmış mazeretlere sığınmamak gerektiğini de hatırlatmak lazım.

Bu hale nasıl geldiğimiz konusu bilim adamları tarafından araştırılması gerekli bir husustur. Bu bizi aşar. Ancak gelinen noktayı, bir durumun tespiti olarak yazabiliriz.

Şu son kırk yılı göz önüne getirebilirsek genel manada şu manzarayı görürüz: Bu ülkede en çok yanlış yapanlar ne yazık ki en çok üniversite diploması olanlar değil mi?

Bazı “vatansever” iddiasında olanlar öyle şeyler yaptılar ki “vatanseverlik” gibi ulvi bir kelime, kullanılamayacak hale getirildi.

Dindar olduğunu iddia eden bazı insanlar öyle şeyler söyledi ve yaptı ki dinimiz ile ilgili şüphelere ve tartışmalara sebebiyet verdi.

Artık gerçek ilim adamları ve dini, kaynaklardan alanlar değil, kendi aklından konuşanlar öne çıkmaya başladı.

Bu gibiler hoşgörü, sabır, fedakârlık ve cömertlik yerine öfkeyi, bencilliği ve parayı öne çıkarmaya çalıştı.

Yine bazı “laiklik” diyenler öyle işler yaptılar ki laiklik başkasına yaşam hakkı tanımayan, inanca düşman bir hal aldı.

Öte taraftan kendisine “solcu” diyenler öyle şeyler söyledi ve yaptı ki solculuk kendisini beğenmenin, toplumu cahil ve sürülmeye layık görmenin, kendi kültürüne ve değerlerine karşı olmanın adı oldu.

Demokrasi ve demokratlığın başına gelenler ise daha içler acısı. Demokratlık, demokrasiyi sadece kendisi için isteyen, gücü ele geçirmenin dolaylı yolu, riyakârlığın ve işlerini yürütmenin bir aracı haline getirildi.

Öyle oldu ki artık çok kimse bu değerlere inanmamaya ve uzak durmaya başladı.

Çünkü bu değerlerimiz bizzat o değerleri savunduğunu iddia edenler tarafından kirletildi, şahsi çıkarları için harcandı ve gözden düşürüldü.

Bütün bunların sonunda maalesef gelinen nokta; ortak değeri, kutsalı olmayan, bütünlüğünü kaybetmiş bir toplum oldu.

Peki, bu değerlerimiz yozlaştırıldı diye onları yok mu sayacağız?

Ülkemizi sevmekten, dinimizi öğrenmekten, yaşamaktan ve hayatımıza kattığı güzelliklerden uzak mı kalacağız?

Bazı solcuların tavırları, beceriksizlikleri ve yanlış söylemleri yüzünden solculuğun ülkeye katacağı değerleri gözden mi çıkaracağız?

Bozulması istenen değerlerimiz gözden çıkarırsak ülkemizde birlikte nasıl yaşayacağız?

Bütün olumsuzluklara rağmen bu millet 15 Temmuz’da değerlerinden vazgeçmediğini, her düşünce, etnik grup ve yaşta insanıyla gerektiğinde birlik olacağını ve asla dininden, demokrasi hayatından taviz vermeyeceğini bütün dünyaya haykırdı.

Şimdi değerlerimizi bozmak isteyenleri, onları kendi menfaati için kullananları uzaklaştırma ve bu değerlere sımsıkı sarılma günüdür.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
53 gün önce
58 gün önce
89 gün önce
118 gün önce
121 gün önce
138 gün önce
145 gün önce
149 gün önce
150 gün önce
167 gün önce
188 gün önce
221 gün önce
222 gün önce
229 gün önce
229 gün önce
258 gün önce
266 gün önce
268 gün önce
289 gün önce
301 gün önce
339 gün önce
389 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=