Lütfen bekleyin..

UBEYD BAŞ

BİRİNCİYİZ AMA YETMİYOR

28 Ağustos 2016, 13:06 - Okunma: 2694

 “Fikri ve projesi olanın ayağına biz gideriz.” deyince konuğumuz, doğrusu heyecanlanmadım değil. Çünkü malumunuz memlekette oturduğu yerde fikir üreten ve “Ah elimden bir tutan olacaktı ki..” diye başlayıp hiçbir plan ve projeye oturtulmamış fikirlerin hülyasında boğulmayanımız yoktur.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ Cumartesi buluşmalarımızın konuğuydu. DİKA, dört il, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak’ı kapsayan ve TRC3 diye adlandırılan bölgemizle ilgili temel amacı, zengin tarihi ve kültürel mirasımızı, doğal sermaye ve jeo-stratejik konumu akılcı, yenilikçi ve katılımcı bir yaklaşımla etkin ve sürdürülebilir bir şekilde değerlendirerek; yeniden üretim, ticaret ve medeniyet merkezi olmayı başarmış, istikrar içinde gelişen, herkesin güven ve umutla yaşamak istediği bir bölge dönüştürmek olarak tanımlanan bir kurum.

Konuşmasının en başında ajansın temelde yaptığı iki etkinlikten birinin eğitim içerikli olduğunu ve bütçelerinin yüzde 90’a yakınını eğitime ayırdıklarını söylüyor Yılmaz Bey ve ardından eğitimin ne kadar önem arz ettiğine dair konuşuyor.

Mimar olan Yılmaz Bey, bölgeyi yakından tanıyan yerel yönetim tecrübesine sahip bir bölge insanı olarak ekmeğini yediği, suyunu içtiği bu bölgenin kalkınması için taşıdığı kaygıyı emeğe, çabaya, çalışmaya dönüştüren bir insan.

Bu çaba ve çalışmasında onu desteklemek gerekir. Fikri ve projesi olan her birimiz sigara paketlerine çiziktirilmiş plan ve projelerden fazlasıyla gitmeliyiz. Ya da ayağınıza geliriz diyor, konuk etmeliyiz. Çay içerken karını hesapladığımız ocakçının, ya da kebap yerken kazancına göz diktiğimiz kebapçının tahmini hesabından fazlasını hazırlayıp koyabilmeliyiz önlerine.

Yılmaz beyin ifade ettiği gibi “sürdürülebilir ve istihdama yönelik” fikirlerimizi somut projelere dönüştürebilmeli ve planını yapabilmeliyiz ki bu konuda da ajans çeşitli eğitim programlarıyla fikir sahiplerine destek oluyor. Bir fikrin nasıl plan ve projeye dönüştürülebileceğini öğretiyor.

Nüfusumuzun yüzde 63’ünü oluşturan 13-21 yaş aralığındaki gençlerimizin istihdamını önemsediklerini belirten Yılmaz bey bu konunun üstünde durulması gerektiğini ifade ediyor. Yılmaz beyin bu konudaki hassasiyeti çok önemli. Önemli çünkü genç nüfusun istihdamı bölgemizde pozitif ekonomik sonuçlardan fazlasına yol açacak sosyal ve politik açıdan da refaha kavuşturacaktır bizi.

Yılmaz bey yapmak istediklerine ilişkin konuşmasının bir yerinde bölgemizdeki mevcut ihracatın sadece Şırnak’taki Gümrük kapısına yüklenmesinin yanlış olduğunu ve neden alternatif geliştirilmediğini sorguluyor. Bu konuda bir öneride bulunduğunu belirten Yılmaz Bey, bölgemizden Mersin’e hızlı tren ağının kurularak ihracatımıza alternatif kanallar geliştirilebileceğini ifade ediyor.

Sanayicilerimize de seslenen Altındağ, “Sanayicilerimizden neden enerji konusunda proje gelmiyor?” Diye soruyor. Cidden neden sanayicilerimiz yenilenebilir enerjiye dönük proje üretip sunmuyor. Çünkü sanayicilerimiz karasaban tarımı gibi hala eski yöntemlerle sanayicilik yapıyor. O nasıl oluyor derseniz. Profesyonel, kalifiye iş gücü ile çalışmak yerine, eşin dostun referansı ile, aile içi deneyimsiz personel ile çalışıp, profesyonel işletme yönetimi derdine düşmüyor.

Hal böyle olunca birçok büyük ölçekli işletmemizde bir tek fikri projeye dönüştürebilecek tek bir eleman maalesef ki bulunmuyor.

Ondan sonra neden destek bulamıyoruz diye veryansın edip duruyoruz.

Özellikle bölgemizde enerji ciddi bir sorun ve bu soruna çözüm oluşturacak yenilenebilir enerji kaynaklarına sahipken neden buna ilişkin çalışma yapmıyor işletmelerimiz sormak ve üstünde durmak gerekir.

Yılmaz bey “Fikri ve projesi olanın ayağına gideriz” diyor ama fikri olmayandan da proje sağılamaz herhalde.

Yeri gelmişken Batman’dan, Belediye dahil DİKA desteği alan projeleri sayıyor Yılmaz Bey. 24 Ağustos’ta gazetemizde ve farklı medya organlarında “DİKA’nın bize katkısı yok” başlığıyla çıkan haberin ve haberde geçen Batman Belediye Başkanı Hürriyet Kaytar’ın “Birçok proje, çoğu zaman değerlendirmeye bile alınmadan eleniyor.” şeklindeki sözlerinin gerçeği yansıtmadığını yada tartışmalı hale geldiğini anlıyoruz.

Özetle Batman, DİKA’nın yüzde 35’lik bütçesini harcasa ve bölgesindeki diğer 3 ilden önce gelse de maalesef bu yeterli kalkınma desteği anlamına gelmiyor. Fakat şunu da belirtmek gerekir ki bu yetersiz kalkınma desteğinin sorumlusu tek başına DİKA değil. Bunun bir diğer büyük sorumlusu Batmanlı sanayici ve işadamlarımızdır.

Yatırım fikirlerini sigara paketlerinde projelendirmekle olmuyor.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
3 gün önce
21 gün önce
115 gün önce
124 gün önce
138 gün önce
148 gün önce
150 gün önce
169 gün önce
205 gün önce
208 gün önce
213 gün önce
220 gün önce
243 gün önce
248 gün önce
257 gün önce
264 gün önce
266 gün önce
285 gün önce
364 gün önce
372 gün önce
383 gün önce
393 gün önce
451 gün önce
477 gün önce
488 gün önce
516 gün önce
526 gün önce
535 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
555 gün önce
628 gün önce
634 gün önce
640 gün önce
682 gün önce
687 gün önce
691 gün önce
696 gün önce
726 gün önce
736 gün önce
743 gün önce
808 gün önce
810 gün önce
824 gün önce
827 gün önce
834 gün önce
866 gün önce
869 gün önce
870 gün önce
894 gün önce
913 gün önce
920 gün önce
941 gün önce
942 gün önce
955 gün önce
963 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=