Lütfen bekleyin..

YUSUF KAVAK

İFTAR SOFRALARI KURULSUN…

27 Haziran 2014, 18:12 - Okunma: 3125

Merhabalar sevgili okur.

Bugün Ramazan ay’ının ilk günü.

Biliyorum belki de şimdiden susuzluk çekmeye başladınız. Ancak iftar sofrasının heyecanı sardıkça açlık ve susuzluk dayanılır olmaya başlıyor.

Sevgili okurlar Batman, Ramazan ay’ında yeraltına gizlenen bir köstebek gibi.

Hareketsiz ve cansız. 1 ay boyunca gözünü, kulağını her şeye kapatıp sadece 30 günün dolmasını beklercesine sessizleşiyoruz hepimiz.

Oysa bir Ramazan ay’ında İstanbul’da bulunmuştum.

İftar saatlerinde sonra parklarda yapılan dini etkinlikler, şölen havasında geçiyordu. Sema gösterileri, Ramazan ay’ına bağlılığı arttırıyor, insanda oruç tutma isteğinin daha da perçinleşmesini sağlıyordu.

Batmanda da bu tür etkinliklerin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda Belediye ve Valilik yetkilileri, kolları sıvamalı ve Batmanın bütün parklarında iftar sonrası etkinlikleri düzenlemelidir.

Tiyatrolar, ilahi dinletileri, şölenler, Batmana apayrı bir renk katacaktır.

İş, sadece bununla bitmemeli elbette.

Ramazan ay’ları ilimizde maddi durumu düşük insanlar için bir umut kapısı oluyor. 11 ay boyunca kimseden yardım ve destek görmeyen insanlar, Ramazan ay’ında hatırlanmak istiyor. Yine bu kentin idarecileri, maddi durumu düşük aileler için mahallelerde iftar sofrası kurmalıdır.

Batman’ın tek bir merkezinde kurulan iftar çadırına gitmek, bu aileler için ayrı bir külfet.

Maddi durumu düşük aileler, çoluğunu çocuğunu alıp kentin uzak bir mahallesinde kurulan iftar çadırına gitmek yerine, konu komşusunda sıcak bir aş beklemek zorunda kalıyor.

Bu yüzden iftar çadırları, kentin bütün mahallelerinde kurulmalı ve fakir ailelerin bu çadırlarda iftar yapması sağlanmalıdır.

Bunun için Batmalı işadamları da en az Valilik ve Belediye kadar sorumluluk üstlenmelidir.

İftar çadırları demişken aklıma mahalle sofraları geldi.

Her mahallede kurulacak uzunca bir iftar sofrası, kaynaşmanın ve dayanışmanın en güzel örneğini sergilemez miydi sizce?

Belki de bunca sorun yaşadığımız bir dönemde ihtiyacımız olan tek şeydir bu sofralar. Aynı masada yemek, birlikte iftar açmak, küsleri barıştırmak, dualarda birleşmek… Batman’ın bu tür duygulara ihtiyacı var.

Bu konuda da yetkililere seslenmek istiyorum. Dini duyguların bu kadar yoğun olduğu bir ay, yılda sadece bir kere uğruyor bize. Bunun kıymetini bilelim. Halkı birbirine kenetlemek için bundan daha güzel bir fırsat olamaz buna inanın… Gelecek hafta başka bir konuyla görüşmek dileğiyle

HAYIRLI RAMAZAN’LAR…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
100 gün önce
412 gün önce
1094 gün önce
1249 gün önce
1275 gün önce
1291 gün önce
1310 gün önce
1316 gün önce
1332 gün önce
1346 gün önce
1367 gün önce
1454 gün önce
1503 gün önce
1505 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=