Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

FETHULLAH GÜLEN ÖRGÜTÜ (3)

01 Eylül 2016, 11:43 - Okunma: 2085

Bir kez gönül kırdın ise

Bu kıldığın namaz değil

Yunus Emre

 

Ergenekon operasyonlarının 12. Dalgasında, 12 Nisan 2009 tarihinde saat sabah 5’te Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Başkanı Prof. Türkan Saylan’ın evi polislerce basılır.

Türkan Saylan o sıralarda ağırlaşmış olan kanser hastalığı için tedavi gördüğü için dökülen saçlarını bandajıyla kapatmış üzerine aldığı battaniyesiyle ısınmaya çalışarak polislerin evinde yaptığı aramayı izlemektedir.

ÇYDD Ergenekon ve PKK örgütlerine yardım etmekle suçlanıyordu.

Bu aramadan 35 gün sonra 18 Mayıs 2009’da Prof. Türkan Saylan; “Ben bütün randevuları tamamladım. Bana düşen bütün görevleri yerine getirdim, ölüme hazırım” diyerek yaşama veda etmişti.

AKP'nin ilk ve en uzun süreli Sağlık Bakanı Prof. Recep Akdağ'ın da saygı duyduğu bir isimdi. Kendisi de bir hekim olan Akdağ, yıllarca Anadolu'yu gezerek cüzzam taraması yapan Türkan Saylan'ın kendileri için bir "efsane" olduğunu söylemişti. (1)

Ölümünden sonra Ergenekon davasında kendisine ait olduğu söylenen suç unsuru teşkil eden dosyaların, ÇYDD bilgisayarında yaratılmadığı tamamının sonradan diske kopyalandığı, kısaca delillerin sahte ve üretilmiş oldukları belirtildi.

Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ (Türkiye Çağdaş Yaşamı Destekleme Vakfı) ve KANKEV (beşiktaş kandilli kız lisesi kültür ve eğitim vakfı) Vakfı Başkanlığı ile Cüzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı yürüten Prof. Türkan Saylan ve ÇYDD’ye bu kadar yüklenmelerinin arkasında, 10 yıl önce bir programda yaptığı konuşmanın içeriği vardı.

Prof. Türkan Saylan, Ali Kırca’nın sunduğu, 9 Haziran 1999 tarihli Siyaset Meydanı programında bir konuşma yapmıştı.

Programın ana konusu o günlerde medyaya düşen Fethullah Gülene ait bir konuşma videosuydu.

Fethullah Gülen bu konuşmasında devleti ele geçirme planlarından bahsediyordu.

Söz alan Prof. Türkan Saylan, Gülen cemaatinin eğitim kanalını kullanarak gençleri kendisine bağladığını, özellikle zeki ve geleceği parlak gençleri seçtiğini, bunlar vasıtasıyla gelecekte devleti ele geçirmeye çalıştığını, oldukça tehlikeli bir yapı olduğunu vurgulamıştı.

Birçok örneklemeler vererek detaylandırdığı konuşması dikkat çekiciydi. Uyarı mahiyetindeydi.

Bu program ve konuşmalar yapıldığı tarihlerde Fethullah Gülen ve Cemaati hakkında DGM savcısı Nuh Mete Yüksel de iddianamesini hazırlıyordu.

Prof. Türkan Saylan, sadece bu konuşması nedeniyle değil, aynı zamanda eğitim alanında verdiği hizmet ve çalışma nedeniyle de cemaatin hedefi halindeydi.

Cemaatin ana çalışma alanı olan eğitimde verdiği hizmet ve yaptığı tamamen gönüllülük esasına dayalı çalışmalar cemaat için bir engel niteliğindeydi.

Gerek yapmış olduğu çalışmalarla gerekse cemaat hakkında verdiği bilgiler kanalıyla yaptığı uyarılarla cemaatin hedefi haline gelen Prof. Türkan Saylan’dan cemaat devlet içerisinde güçlendiği zaman intikamını almak istedi.

1999 tarihinde yapmış olduğu uyarılar, kendisi dışında yapılan uyarılar gibi dikkate alınmadı veya unutulması için gerekenler yapıldı.

CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Gazeteci Ahmet Şık'ın tutuklanması üzerine 24 Mart 2011 günü TBMM'de bir konuşma yapmış ve ''Fethullah Gülen emniyet teşkilatında istihbarata, KOM’a her yere giriyor ve bir gazeteci, emniyetteki Fethullahçı yapılanmayı deşifre ediyor. Zekeriya Öz o kitabı toplatıyor. Belki de bundan sonra yargı içindeki Gülen çetesinin deşifresi olacaktı, birilerine batacaktı; batmadan, adamı batırdılar, Ahmet Şık cezaevinde'' demişti.

Bu konuşmayı yanıtlayan dönemin Ak Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ise;

''Seversiniz, sevmezsiniz ama değerli bir insandır, bilge bir insandır, bu ülkenin millî ve manevi değerlerine bağlı nesillerin yetişmesi için hizmet yapıyor; her şeyi de açık, devletin denetimi, gözetimi altında açık, her şeyi gözünün önünde olan... Hakkında herhangi bir savcının iddiası, mahkûmiyet kararı olmayan birini, 'Çete' diye itham ederseniz ona karşı büyük bir haksızlık yaparsınız. Kendi de burada yok ama çeteden yargılananları çete iddiasıyla soruşturulanları, kovuşturulanları demokrasiye darbe vurmak isnat ve iddiasıyla yargılananları milletvekili olmak için Meclise taşıma gayreti içerisinde olurken, temiz insanları 'Çete' diye suçlamak kabul edilemez” demişti. (3)

1999 yıllarında Prof. Türkan Saylan ve birçok insan tarafından görülen tehlike, 2011 yılında devleti yönetenlerce görülmemişti!

Yıllarca devleti yönetenler, bu tehlikeli örgütü, “iyi niyetli oluşum” olarak desteklediklerini defalarca söylemişlerdi. Daha sonra da “hata yaptık”, “yanlış anlamışız”, “Rabbim ve milletim bizi affetsin” diyerek hatalarını ortaya koymuşlardı.

2004 tarihinde yapılan Milli Güvenlik Kurulunda, “Fethullah Gülen ve cemaatini tehlikeli olarak gören” kararının altındaki imzalar kimindi?

Kandırılan Kim; Devleti yönetenler mi yoksa vatandaşlar mı?

 

1.http://t24.com.tr/yazarlar/dogan-akin/zaman-gazetesi-cyddnin-burs-verdigi-fahiseleri-ve-teroristleri-hatirliyor-mu,10502

2.http://www.mynet.com/haber/guncel/turkan-saylan-17-yil-once-fethullah-gulen-cemaatini-siyaset-meydaninda-anlatmisti-2590582-1

3.http://www.aydinpost.com/bakan-bozdagi-zora-sokan-gulen-tutanagi-4221h.htm

Not: Aziz Nesin’in 30 12.1959’da kaleme aldığı ve Akşam gezetesindde yayınlanan “İrtica Yoktur!” yazısı da bugünleri anlatması açısından bir uyarı niteliğinde olup okunmalıdır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mehmet aydın
512 gün önce
Türkan Saylan'ın, "başörtülülere burs vermiyoruz" sözü de, kendisine zorla söyletilen bi söz müydü? Bilgisayarına dışardan enjekte edilen bir söylem miydi?
80 milyonun zekası ile alay etmeyiniz
Yazarın Diğer Yazıları
28 gün önce
36 gün önce
59 gün önce
113 gün önce
281 gün önce
294 gün önce
302 gün önce
413 gün önce
445 gün önce
493 gün önce
553 gün önce
577 gün önce
595 gün önce
600 gün önce
637 gün önce
641 gün önce
661 gün önce
662 gün önce
675 gün önce
682 gün önce
685 gün önce
690 gün önce
693 gün önce
696 gün önce
698 gün önce
703 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
712 gün önce
714 gün önce
717 gün önce
721 gün önce
735 gün önce
736 gün önce
742 gün önce
760 gün önce
767 gün önce
768 gün önce
770 gün önce
771 gün önce
773 gün önce
774 gün önce
775 gün önce
776 gün önce
777 gün önce
780 gün önce
787 gün önce
788 gün önce
789 gün önce
791 gün önce
798 gün önce
801 gün önce
802 gün önce
805 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=