Lütfen bekleyin..

NAMİ TEMELTAŞ

YENİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM YILINDAN GÖRÜNTÜLER

08 Eylül 2016, 18:58 - Okunma: 1258

“FETÖ terör örgütü” operasyonları içerisinde görevden alınan ve tutuklanan öğretmenler nedeniyle yeni eğitim ve öğretim dönemi oldukça sıkıntılı başladı.

Yetersiz ve eksik öğretmen kadrosuna görevden alınan öğretmenler de eklenince açık büyüdü. Yıllardır yaşadığımız eğitimdeki kalite düşüşü daha da hızlandı.

17 Haziran 2016 tarihinde Eğitim İş tarafından yayınlanan “2016 – 2016 Eğitim Öğretim Yılı Değerlendirme Raporu”na bakınca, günümüzde yaşadığımız sıkıntıların çok daha büyüklerine hazırlıklı olmamız gerektiği ortaya çıkıyor.

“3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasası’nda yer alan Atatürk devrim ve ilkeleri doğrultusunda yurtsever öğrenci yetiştirme uygulamasından 652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile vazgeçilmiştir. Resim, müzik gibi sanat derslerinin haftalık ders saatleri, Osmanlı döneminin bile gerisine düşürülmüş, sanat eğitimi okullarımızdan kapı dışarı edilmiştir. Bugün devletin okullarda dağıttığı kitaplar politik amaçlara hizmet eder hale gelmiştir. İçerik yönünden yetersiz, bilimsel olmaktan uzak ve yandaş firmalara hazırlatılan kitaplar, öğrencilere en temel bilgileri bile verebilecek nitelikte değildir” diyerek başlayan ve yine “19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan tavsiye kararıyla seçmeli din derslerinin ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflar ve anaokullarında dayatılması, okulların imam hatibe dönüştürülmesinden istenen sonuç alınamaması üzerine normal okullar içinde imam hatip sınıflarının açılması, öğrencileri imam hatiplere yönlendirme uygulamaları, belirli gün ve haftalara dini günlerin eklenmesi ve 19. Milli Eğitim Şurası’nda alınan kararlar, eğitimin “tek din, tek mezhep” anlayışına göre nasıl biçimlendirildiğini ortaya koymuştur. Karma eğitim fiilen ortadan kaldırılmış, birçok okulda kız ve erkek öğrenciler ayrılmış, erkek öğrenciler sabahçı, kız öğrenciler ise öğlenci olarak eğitim görmüştür” diyerek de devam eden raporun dikkat çekici başlıkları var.

Raporda; 2002 yılında 71.100 olan İmam Hatipli öğrenci sayısının geçen yıl 1.201.500 olduğunu ve neredeyse 20 kat arttığını, 21 öğrenciye 1 öğretmen düştüğünü, öğretmen, derslik ve teçhizat anlamında diğer okullardan çok iyi durumlarda olduğunu görüyoruz.

Aynı rapor, devlet okullarında derslik başına düşen öğrenci sayısını 23 – 32 arasında veriyor.

Milli gelirin sadece % 3,5 oranında bütçesi olan MEB’in (Milli Eğitim Bakanlığı) doğal olarak eğitimde yaşanan aksaklıkları aşması mümkün görünmüyor.

“Kaynak yetersizliği” bahanesiyle devlet okullarının onarımlarının bile yapılmadığı ortamda özel okullara aktarılan büyük miktardaki paraların varlığı da rahatsız edici boyutlarda.

Raporun dikkat çekici başlıklarından birisi de okul öncesi eğitimde yaşananlar.

Kurum ve kuruluşlardaki kreş ve eğitim alanları kapatılırken Diyanet İşleri Başkanlığınca açılan kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklara dini eğitim verilmesi.

Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı “Sibyan Mektepleri”  okul öncesi eğitim veren kurum olarak çalışıyor. Bu kurumlarda kız ve erkek öğrenciler ayrı sınıflarda ve tesettür ve dini kıyafetlerle eğitim görüyor.

Raporda bu durum; “Çocuklarımızın din istismarına göz yuman kamu yöneticileri, aynı zamanda 3–6 yaş grubu çocukların bile cinsel farkındalıkla yetiştirildiği bu kurumlarda; zaman zaman cinsel istismar konularının ortaya çıkmasına şaşırmış gibi yapmaları inandırıcı olmaktan uzaktır. Eğitimin başına musallat edilen; dinselliği ve cinselliği ön planda tutan Cumhuriyet karşıtı bu kurumlar, eğitim sisteminin içini bir kurt gibi kemirmeye devam etmektedirler” diyerek vurgulanıyor.

Türkiye genelinde 10.500 lisenin 4.090 adedinin meslek lisesi olduğunu, ayrıca 419 özel meslek lisesinin kurulduğunu açıklayan rapor, bu okullarda yaklaşık 100 bin öğrencinin okuduğunu ve bu öğrencilerin çok düşük ücretlerle çalıştırıldığını da vurguluyor.

Özel sermayenin ucuz maliyetli kalifiye eleman ihtiyacını karşılayan bu okullar çocuk yaşta işçiliğin önünü açıyor.

Özel meslek lisesi açmak isteyen iş adamlarına öğrenci başına 5 bin lira teşvik verildiğini, bu teşvik’in de çocuk işçi çalıştırılmasına hizmet ettiğini açıklayan rapor, lise öncesi orta öğretim kapsamında açılan “mesleki eğitim merkezlerinin” 12 yıllık eğitimi kesintiye uğratacağını da vurgulamakta. (1)

***

Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Habertürk’teki köşesinde, eğitim sisteminin dökülen taraflarını, sermayeye dayalı programlarını ve bilimsellikten uzaklaşan dini eğitimin ağırlık kazandığı vurgulayan bu raporu adeta destekleyen bir yazı yazdı.

“İktidarın eğitim çabaları başarılı mı?” başlıklı yazısının başında AKP’nin eğitim alanındaki icraatlarından söz eden “Eğitim sorunu bunlardan ibaret değil. Daha köklü ve yapısal sorunlarımız var” diyerek devam eden Dinçer; “Eğitim, nitelikli insan gücü ve insani gelişmişlik endekslerinde oldukça gerilerdeyiz. Daha önemlisi yenilik yapamıyoruz…. Hepsinden önemlisi, otoriter bir kültür içinde bağımlı olarak yetişen çocuklarımız kendisine tanınan alanın dışına çıkmakta zorlanıyor. Analiz yapma, sorun teşhisi ve problem çözme yetenekleri zayıf. Özgür, özgün ve hakkı teslim eden bir nesil yetiştirmek istiyorsak eğitime eğitim alanında köklü ve bütüncül bir reform zorunluluğu var” belirlemelerinde bulunuyor… (2)

AKP iktidarında önemli görevler üstlenen ve uzun yıllar Bakanlık yapan Dinçer’in bu eleştirisi, içeriden ve uygulanan sistemi bilen birisi olarak oldukça önemli.

Eğitimin bu günkü geldiği noktada çok büyük katkıları olan Dinçer’in, yapılması düşünülen reformları eleştirmesi, reformların, eğitim sistemindeki çöküntüyü çok daha büyüteceğinin göstergesi olarak duruyor.

Geçen her an, yaşadığımız toplumu bir adım geri götüren mevcut eğitim sistemi, topluma, yanlışlarla dolu siyasi sistemden daha fazla zarar vermeye devam ediyor.

Geleceğimizi belirleyen eğitim sistemindeki bu aksaklık ve çirkinliklerle mücadele, önümüzdeki en temel görevlerden birisi olarak duruyor.

1.http://www.egitimis.org.tr/haber-arsiv/2015-2016-etm-retm-yili-deerlendrme-raporu#.V-EUO4iLR0s

2.http://www.haberturk.com/yazarlar/omer-dincer/1298328-iktidarin-egitim-cabalari-basarili-mi

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
73 gün önce
94 gün önce
205 gün önce
237 gün önce
285 gün önce
345 gün önce
369 gün önce
387 gün önce
392 gün önce
429 gün önce
433 gün önce
453 gün önce
454 gün önce
467 gün önce
474 gün önce
477 gün önce
482 gün önce
485 gün önce
488 gün önce
490 gün önce
495 gün önce
502 gün önce
503 gün önce
504 gün önce
506 gün önce
509 gün önce
513 gün önce
527 gün önce
528 gün önce
534 gün önce
552 gün önce
559 gün önce
560 gün önce
562 gün önce
563 gün önce
565 gün önce
566 gün önce
567 gün önce
568 gün önce
569 gün önce
572 gün önce
579 gün önce
580 gün önce
581 gün önce
583 gün önce
590 gün önce
593 gün önce
594 gün önce
597 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=