Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

ERKEN GENEL SEÇİM OLACAK MI?

07 Ekim 2016, 16:08 - Okunma: 2291

Başkent kulislerinde erken genel seçim olacak dedikodusu kulaktan kulağa fısıldanıyor.

Bu tür şişirme haberleri yayanlara karşı ‘yok öyle bir durum’ dediğinizde hemen şu dedikodu alçak sesle dillendiriliyor.

15 Temmuz hain FETÖ darbesinden sonra Ak Partide çok sayıda kripto FETÖ var.

Ak Parti bu isimleri biliyor ama deşifre edemiyor, partiden bu isimleri atmak hükümeti güvenoyu noktasında sıkıntıya sokar.

Ak Partiden yüksek sayıda FETÖ kripto Milletvekili atılma olsa, bu kişiler bir araya gelip Parlamentoda siyasi grup kurabilir.

Bu yüzden Ak Parti 2017 yılı baharında erken seçim kararı alarak bu kripto FETÖ mensuplarını parti dışına atacak

2017 Yılın baharında erken genel seçim olacak şişirme haberlerinin yayılmasının bir diğer nedeni ise araştırma şirketlerinin yaptıkları kamuoyu yoklamalarından çıkan sonuçlar.

İktidara yakınlığıyla bilinen bazı araştırma şirketlerinin Temmuz ayından sonra yaptıkları anket sonuçlarına göre; Ak Parti yüzde 55'lerde. Diğer bir araştırma şirketi Ak Partinin oy bandını 51 olarak belirlerken; Aynı araştırmalarda Doğu ve Güneydoğuda sivillerinde yoğun olarak hayatını yitirmesine neden olan çatışmalardan sonra HDP’in ciddi anlamda oy kaybına uğrayıp baraj altına indiği, bu nedenle Ak Partinin erken seçim kararı alabileceği yönündeki tespitler.

***

Kamuoyu araştırma şirketlerinin verileri doğruysa 1 Kasım seçimleri sonucunda % 49 oy alan Ak Parti 2016 yılının sonunda % 2 düzeyinde oyunu arttırmış görünüyor.

Ak Partinin % 2 oranında oyunun artmasının en temel nedenlerinden birinin nedenleri ise anket yapan şirketlerce şöyle sıralanıyor;

1-FETÖ ihanet şebekesinin 15 Temmuz ihanet darbesinden sonra halkın, Başta ABD olmak üzere batı emperyalizminin Türkiye üzerindeki oyunlarını net bir biçimde görmesi. Bu noktada Başta Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Binali Yıldırım’a destek olunması gerektiği yönündeki inancın toplumda dalga dalga yayılması.

2-Teröre karşı verilen aktif mücadele.

3-Rusya ile yakınlaşmanın yarattığı pozitif iklim.

4-Suriye sınırının güvence altına alınması adına yapılan Fırat Kalkanı askeri harekâtın başarılı olması.

5-Muhalefet Partilerine karşı Ak Parti Hükümetinin izlediği diyaloğ ve işbirliği tarzındaki eylemlerin halkta yarattığı olumlu izlenim.

***

15 Temmuz sürecinden beri ülkemiz çok ağır şartların içinden geçti.

İhanet şebekesi yalnız ülkenin toplumsal yapısını sarsmadı. İnsanlarımızın zihin ve ruh dünyaları büyük sarsıntılar geçirdi.

İnsanlarımızın önemli hayal kırıklıkları kitlelerde hayat sevincini, yaşama karşı duyulan bağlılık duygusunu ciddi travmalara uğrattı. Hayatın idamesinde en önemli unsurlardan biri olan ekonomik hayat, önemli sıkıntılara uğradı.

Bu süreçleri tam atlatmadan ülkemizin ve siyasi partilerin erken genel seçime gideceğine ihtimal vermiyorum.

Böyle bir karar ülkemizde sarsılan iç dengeleri tekrar bozabilir.

Çünkü seçimler, genel olarak ülkede kutuplaşmayı tetikler.

Seçimlerin getireceği olumsuz havaya, Meclis içinde ve iktidar kanadında bulunan siyasetin kripto FETÖ unsurları 'eklenince nelerin olabileceğini tahmin bile etmek istemiyorum.

Yine Güney ve Doğu Anadolu kentlerinde patlayan bombalı araç eylemleri halkın sandığa gitmesini ne denli ölçüde etkiler bilinmez.

FETÖ ihanet şebekesi devletin, ekonominin içinden tam temizlenmeden Ak Parti seçim kararı almaz, alamaz. Çünkü topluma erken genel seçime gidişin sebeplerini tam olarak izah edemez, kitlelerde bu kararı onamaz.

Muhalefetin de bu süreçte erken bir genel seçim isteme şansı yok.

CHP hala eski tas eski hamam.

MHP ise tabanda ayrışma sürecini yaşarken 15 Temmuz darbesi Bahçeliye can suyu oldu.15 Temmuz darbesi sürecinde ciddi devlet adamlığı sergileyen Bahçeli hem Meral Akşener hem diğer muhalifleri ekarte etti hem kaybolan popülaritesini tekrar yukarıya doğru çıkarmayı başardı. Dolayısıyla MHP ve Lideri kendi iç bünyesindeki tahribatı tam onarmadan erken bir genel seçim istemez.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz.

Ülkede sosyal tansiyon yavaş yavaş düşerken birileri adeta toplumsal gerilimi arttırma adına bu tür haberleri yayıyor.

Siz siz olun bu dedikodulara inanmayın çünkü iyi niyetli bilgiler değil bu şişirme haberler.

Ama yinede kesin konuşmak,net yargılara ulaşmak çok doğru bir yaklaşım değil,burası Türkiye, her an her gelişme erken genel seçim havasını ülkemize, insanımıza dayatabilir

Görelim Mevla’m neyler, neylerse güzel eyler.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
44 gün önce
72 gün önce
74 gün önce
75 gün önce
75 gün önce
78 gün önce
80 gün önce
81 gün önce
106 gün önce
178 gün önce
180 gün önce
185 gün önce
190 gün önce
328 gün önce
341 gün önce
342 gün önce
344 gün önce
359 gün önce
359 gün önce
365 gün önce
367 gün önce
453 gün önce
509 gün önce
527 gün önce
568 gün önce
572 gün önce
580 gün önce
592 gün önce
594 gün önce
612 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=