Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

BAŞKANLIK SİSTEMİNE BAKIŞ –1

26 Ekim 2016, 23:19 - Okunma: 2131

Son günlerde kamuoyu gündemine gelen Başkanlık Sistemi tartışmaları ülkenin geleceği açısından çok önemli gelişmelere gebedir.  

Peki, sokaktaki vatandaş Başkanlık Sistemi ile ilgili ne kadar bir bilgi sahibi?  

Gençler bu konu hakkında ne düşünüyor?  

Toplumu yönlendiren kanaat grupları, aydınlar, hukukçular, akademisyenler ikiye bölünmüş durumda.  

Başkanlık Sistemine karşı olanlar ülkede tek kişinin tek kararla ülkeyi yöneteceğini ve ileride dikta tarzında bir yönetimin ortaya çıkacağını dolayısıyla parlamenter rejimin ortadan kalkmasıyla ülkede sorunların daha derinleşeceği iddiasını ortaya koyarken Başkanlık Sistemini destekleyenler ise yönetimin parlamenter sistem yüzünden tıkandığını, bu elbisenin Türkiye’ye dar geldiğini öne sürmektedirler.  

Halkın kafası son derece karışıktır.

Ülke bir yandan FETÖ belasıyla uğraşırken, diğer yanda Fırat Kalkanı askeri hareketiyle Suriye sınırında ordumuz operasyon yaparken, Güneydoğudan her gün şehit haberleri gelirken bu başkanlık sistemi neden ortaya çıktı soruları sokaktaki vatandaşların birbirine yönelttiği sorulardır.  Toplum olarak ülkemizin geleceği adına duyarlı ve dikkatli olmamız gereken bir zaman diliminde yaşıyoruz.  

Bu ülkedeki her bir bireyin Başkanlık Sistemi konusunda azami bir bilgiye sahip olması gerekiyor.  

Özellikle geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin Başkanlık Sistemi konusunda aydınlanmaya ihtiyacı var.  

Çünkü ülkemiz eğer başkanlık sistemine geçerse böyle bir rejimde onlar daha uzun yaşayacak ve bu sistemin gelecekteki hayatlarına nasıl bir etkide bulunacağını şimdilerden anlamaları ve nasıl bir sistemde yaşayacaklarını öğrenmek zorundalar.  

Bu noktadan hareketle üç gün süreyle devam edecek Başkanlık Sistemi nedir? Ne değildir? Sorularına basit, sade, anlaşılabilir bir dil ve mantıkla bakarak okuyuculara bu konuda aydınlatmaya çalışacağım.  

Başkanlık Sistemindeki yönetim şekline, uygulamalara objektif bir bakış açısıyla bakarken çıplak gerçekleri ortaya koymaya çalışacağım.  

Sizlerle Başkanlık Sistemine bakışı iki ana kategoride irdeleyelim; !-Başkanlık sistemi yönetim hayatımızın hangi boyutlarına yenilik getirecek? 2- Tartışmalı konular nelerdir? Başkanlık Sistemin tartışmalarının diğer bir boyutu halkın referandumda bu konuda nasıl bir tavır alacağı?

Anket şirketlerine bakarsanız halk büyük bir çoğunlukla Başkanlık sistemine evet diyecek.

Ak Parti kurmayları da anketlerin bu tespitine çok güveniyor ki Başkanlık referandumundan zaferle çıkacağına inanıyor ve bu meselenin çözümünü çantada keklik görüyor. Ben bu konuda farklı düşünüyorum.

Yıllardır parlamenter sisteme alışmış halkın ne olacağı ve ülke rejiminin nereye yöneleceği hususunda endişe kaynaklı kaygılara girerse Başkanlık Sistemi referandumu büyük bir yenilgi ve hüsranla sonuçlanır.  

Bu arada muhalefetin referandum sürecinde ne kadar etkin olacağı da ayrı bir konu.  MHP Genel başkanı Devlet Bahçelinin durup dururken ülke gündemine soktuğu Başkanlık Sisteminde pozitif katkı sağlayacağı şu anda kesin ama bu siyasette dün dündür, bugün bugün.

Devlet Bahçeli her ne kadar Ak Parti ile birlikte bu meseleyi çözeceğini düşünse de acaba MHP tabanı ne diyecek. MHP olası bir referandum yenilgisinde çok derin yara alır.

Yarınki makalemizde Başkanlık sisteminin rejim yapımızda hangi değişim ve yenilikleri getireceğine bakacağız. (Devam edecek…)

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
8 gün önce
48 gün önce
110 gün önce
138 gün önce
140 gün önce
141 gün önce
141 gün önce
144 gün önce
146 gün önce
147 gün önce
172 gün önce
244 gün önce
246 gün önce
251 gün önce
256 gün önce
394 gün önce
407 gün önce
408 gün önce
410 gün önce
425 gün önce
425 gün önce
431 gün önce
433 gün önce
519 gün önce
575 gün önce
593 gün önce
634 gün önce
638 gün önce
646 gün önce
658 gün önce
660 gün önce
678 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=