Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

Bölge VALİLERİNE Sesleniş—2

01 Kasım 2016, 09:51 - Okunma: 2109

Sayın Bölge Valilerimiz;

Batman Ahmet DENİZ,  Adıyaman Abdullah ERİN,  Ağrı Musa IŞIN,  Ardahan İbrahim ÖZEFE, Bitlis Ahmet ÇINAR, Bingöl Yavuz Selim KÖŞGER, Diyarbakır Hüseyin AKSOY Elazığ Murat ZORLUOĞLU, Gaziantep Ali YERLİKAYA, Hakkari Cüneyit Orhan TOPRAK, Iğdır Ahmet Turgut ALPMAN,  Kars Rahmi DOĞAN, Kahramanmaraş Vahdettin ÖZKAN, Kilis İsmail ÇATAKLI, Malatya Mustafa TOPRAK, Mardin Mustafa YAMAN,  Muş Seddar YAVUZ,  Siirt Mustafa TUTULMAZ, Şanlıurfa Güngör Azim TUNA, Şırnak Ali İhsan SU, Tunceli Osman KAYMAK ve Van İbrahim TAŞYAPAN...

***

Ülkemiz tarihinin en sıkıntılı bir dönemini yaşarken sizler zor bir bölgemizde Devlet ve Milletin geleceği adına yetki ve görev üstlendiniz.

Terör en kanlı ve acımasız yüzünü yoğun bir biçimde sizin görev yaptığınız kentlerde göstermektedir.

Uluslararası emperyalizmin büyük çıkarlar savaşına sahne olan Ortadoğu coğrafyasının sınırları sizin ilinizle kapı komşu.

15 Temmuz darbesinin başaktörü hain FETÖ yıllar önce sizin vilayetinizde sinsi ve derin bir yapılanma gayreti göstermişti. FETÖ hain elemanları hala bölgenizdeki fay hatları üzerinde proje üretme çabasındadırlar.

Tüm bu sorunların yanı sıra çözmekle yükümlü olduğunuz asli görev alanınız olan kentin ekonomik, eğitim, sağlık gibi hayatın rutin sorunları devasa bir durumda karşınızda durmaktadır.

Bütün bu ahval ve şartları yakından bilen sizlerin görev sorumluluğunuzun çok ama çok ağır olduğunun bilincinde görev yaptığınız hususunda hiç şüphem yoktur.

Sizler eğitim ve yöneticilikteki hayatınız boyunca idari manada engin bir bilgi birikimine sahipsiniz.

Okuduğunuz üniversitelerde toplum psikolojisi ve ülke tarihini öğrenme noktasında uzun yıllar bir çaba içinde oldunuz.

Şu bir gerçektir ki devleti ilde en yüksek temsil göreviniz var ama temelde bir bürokratsınız.

Bürokrasinin kanı ağırdır, işleyişi hantaldır, yargıları özneldir, bakış açıları tek kutupludur, meslelere bakış hep şüphecidir.

Cumhuriyet tarihimiz boyunca Güneydoğu ve Anadoluda sayısı yüzleri, binleri bulan valiler görev yaptı ama hangisi şu anda halkın zihin ve gönül dünyasında yer bulmuştur?

Bana göre bu sayı bir elin parmaklarını geçmez.

Peki, neden ülke coğrafyasının bu bölümünde görev yapmış Valilerimiz Doğu ve Güneydoğu insanının kalbinde unutulmaz konuma gelemedi?

Bu sorunun tek yanıtı var.

Geçmiş dönemde görev yapan valiler Bölgenin sosyolojik dokusunu, insanların zihin ve ruh dünyalarındaki duygu ve düşüncelerin neler olduğunu yaşayarak öğrenemedikleri için sadece kabullenilmiş bilgiler ışığında bölgeye, bölge sorunlarına yaklaşım gösterip meselleri bu konseptte irdelediklerinden dolayı maaşlı memur statüsüne çakılıp kaldı.

Türkiye değişti, gelişti. Türkiye’nin gelişme sürecinde bölgenizdeki kentler bu devinime hızla ayak uydurdu.

Bu değişim beraberinde sadece yenileşmeyi değil insan profillerinde ve geçmiş yıllardaki klasik bölge insanın anlayışlarında farklılaşmaya neden oldu.

Bu değişim ve dönüşüme yarın detaylı bakacağım. Şimdilik hoşçakalın

Devam edecek…

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
20 gün önce
48 gün önce
50 gün önce
51 gün önce
51 gün önce
55 gün önce
56 gün önce
57 gün önce
82 gün önce
154 gün önce
156 gün önce
161 gün önce
166 gün önce
304 gün önce
317 gün önce
318 gün önce
320 gün önce
335 gün önce
335 gün önce
341 gün önce
343 gün önce
429 gün önce
485 gün önce
503 gün önce
544 gün önce
548 gün önce
556 gün önce
568 gün önce
570 gün önce
588 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=