Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

BÖLGE VALİLERİNE SESLENİŞ-4

02 Kasım 2016, 18:53 - Okunma: 3680

Sayın Bölge Valilerimiz;

Batman Ahmet DENİZ,  Adıyaman Abdullah ERİN,  Ağrı Musa IŞIN,  Ardahan İbrahim ÖZEFE, Bitlis Ahmet ÇINAR, Bingöl Yavuz Selim KÖŞGER, Diyarbakır Hüseyin AKSOY Elazığ Murat ZORLUOĞLU, Gaziantep Ali YERLİKAYA, Hakkari Cüneyit Orhan TOPRAK, Iğdır Ahmet Turgut ALPMAN,  Kars Rahmi DOĞAN, Kahramanmaraş Vahdettin ÖZKAN, Kilis İsmail ÇATAKLI, Malatya Mustafa TOPRAK, Mardin Mustafa YAMAN,  Muş Seddar YAVUZ,  Siirt Mustafa TUTULMAZ, Şanlıurfa Güngör Azim TUNA, Şırnak Ali İhsan SU, Tunceli Osman KAYMAK ve Van İbrahim TAŞYAPAN...

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bundan bir süre önce sizlerle Ankara’da bir araya geldi ve bu toplantıda görev sürecinizle alakalı çok önemli uyarılarda bulundu.

Bu uyarıların temel başlığı ise bölge halkıyla bütünleşerek vilayetin kapılarının ardına kadar vatandaşa açılması, adaletli bir hizmet adına çok dikkatli ve duyarlı davranmanızdı. Bu uyarıların ana nedeni bölgeden sizlerin bazılarıyla alakalı gelen yoğun eleştirilerdi. Yine feraset ve dirayetle ülke için gecesini gündüzüne katan Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’da bu hususta sizlere benzer uyarılar yaptı.

Çiçeği burnunda aktif ve cevval İçişleri bakanı Sayın Süleyman Soylu’da bu hususlara dikkat çekiyor. Devletin en tepe noktalarından gelen uyarıların gerekçesi ise devleti yönetenlerin ülkenin devasa sorunlarıyla boğuşurken bölgeden gelecek olumsuzlukların Devlet aklına boşuna zaman kaybettireceği gerçeğine dayanmaktadır. Devleti ve bölgeyi çok iyi bilen tanıyan devlet ricali ilinizdeki huzurlu yaşamın sizlerin göstereceği performansla mümkün olacağı mesajını ısrarla vermekteler. Zira sizin bölgede göstereceğiniz başarılı performansın devleti yöneten büyüklerimizin ülkenin diğer sorunlarına çözüm bulmak için sarffettikleri mesaiye çok ciddi katkı sağlayacaktır. Sizlerle alakalı Başkente gelen eleştirilerin başlıkları ise kısaca şunlardır.

1-Kentinizde halkla iletişimde yetersiz olduğunuz Makam-Konak ve rutin ziyaretler dışında özel bir çaba sarffetmediğiniz;

2-Kent sorunlarına pratik çözümler üretemediğiniz;

3-Vatandaş sorunlarını çözmede gereksiz ve lüzumsuz ayrıntılarda boğulduğunuz;

4-Kentinizdeki bürokratları yeteri kadar denetlemediğiniz, bu bürokratların başına buyruk davrandıkları;

5-Halkla iletişimde sesiniz olacak yerel medyayı önemsemediğiniz;

6-STK’lar arasında ayrımcılık yaptığınız;

7- Halkın şikayet ve dileklerine kulak asmadığınız.

Başta Reisi Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan olmak üzere devletimizin zirveleri elbette bu şikayetlerin hangilerinin haksız suçlama, iftira, gerçek dışı olduğunu bilmektedir. Ama yoğun iş temponuzdan dolayı bazı eleştirel durumlara da zemin hazırladığınız bilindiği için söz konusu uyarılar devletin en yüksek makamından yapılma ihtiyacına neden oldu.

***

Sayın Bölge Valilerimiz

Görev yaptığınız kentler sıkıntılı bir sürecin içindedir. Kent asayişi ve güvenlik önlemleri sizlerin çok önemli bir zamanınızı meşgul etmektedir. Çalışma eforunuzun büyük bir bölümünde kentteki huzur ve asayişin nasıl sağlanacağı hususuna ayrılmış durumdadır. Sizlerinde çok iyi bildiğiniz bir konu kentteki Emniyet Müdürünün ve polis teşkilat mensuplarının yetenekleri ve görev ifadaki başarısı doğrudan sizin başarınız olarak görülmektedir. Tersi bir durumda ise yine kentinizdeki huzursuzluğun maliyeti size kesilmektedir. Bu bağlamda Emniyetin bölge insanına pozitif yaklaşımı, terörden, acıdan, gözyaşından muzdarip olmuş bölge insanına, onun gönül dünyasına olumlu etkiler getirecektir. Tarafsız ve objektif bir yaklaşımla bölgede ağır şartlarda görev yapan emniyet güçlerimizin stresli ve gergin olduğunu da yıllara sarih tecrübemden bilmekteyim. Bu durum insanidir. Hepimiz beşeriz. Çoğumuz kişisel problem ve sıkıntılarımız altında ezilirken ağır iş temposu ister istemez nahoş olayları tetikleyebilir. Bu kıskacı açacak pratik yöntem kentte düzenlenecek Halk günleri- Bölge insanıyla kucaklaşma organizasyonuyla aşılabilir. İnsanlarımızın çoğu dertlidir, sıkıntılıdır. Ülkenin ve bölgenin ekonomik ve siyasal şartları ağırdır. Bölge insanının zihin ve ruh dünyasında istekler ve ihtiyaçlar karmaşası vardır. O yörede yaşayan insanlarımız aslında sağduyu ile bezenmiş bir anlayışa sahiptir. Valiliğin kapısını hafta sonunda bir gün dahi olsa halka açmak, o insanlarla bir tokalaşma dahi çok pozitif sonuçlar doğurabilir. Başta ülke insanımız olmak üzere kentinizdeki insanların gönül dünyasını fethedecek sihirli formül şudur; ‘Saygıyı Sevgiye Dönüştürmek’

***

Bu başarıldığında sevgi güvene, güven ise devlete sadakate dönüşecektir.

Yine ayda bir kez dahi olsa bir toplantı ile halka vermek istediğiniz mesajların yerel medya eliyle iletilmesi önemlidir. Vilayet bürosunda faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma birimini yeni bir revizeyle halkın dilek ve temennilerinin toplanacağı bir üniteye çevirmenin görünmeyecek sosyolojik faydaları olacaktır.

Bölgede genç nüfus büyük bir çoğunluğu kapsamaktadır. Yetenekli, zeki bu gençliğin önünü açarak kendi kabiliyetlerini gösterecek ortam ve zeminlerin organizasyonu kayda değer bir öneri olarak ortadadır. Elbette kentinizde gençliğe yönelik bazı faaliyetler yapılmaktadır. Bu rutin projelerin halkta tam karşılığının olmamasının ana sebebi bu tarz proje çalışmaların dar bir dairede ve lokal düzeyde kalmasındandır.

Bölgede yaşanan terör kaynaklı iç huzursuzluğun batı diye tanımlanan ülkemizin diğer kentlerine yansıma boyutları çok ürkütücüdür. Ülkemizin diğer kentlerindeki toplumsal dokuya kentinizin güzel insanını ve doğal güzelliğini aktaracak bir “Gönül Hattı” ülke bütününde toplumsal kaynaşmaya çok yarar sağlayacaktır.

***

Sayın Bölge Valilerimiz;

Bölge insanın aklının ve kalbinin onayını alan bir hizmet süresini gerçekleştireceğinize inanıyorum. Bilen değil, yapabileni ve dolayısıyla halkın sevgisini hak edeni belirleyecek en temel etken bölge insanının zihin ve gönül dünyasıdır.

Hiç şüphesiz ki başarı babadan miras kalmaz. Başarısının enerjisini halka hizmet yolunda harcayan iyilerin içinde, en iyi vali olacağınızı, bu fani ve geçici dünyada, makamların geçici halka hizmetin kalıcı olduğu bir sistemde bölge insanının zihin ve gönül dünyasında uzun yıllar yer etmenizi ve yıllar sonra yüzünüzün unutulmaması, gerçekleştireceğiniz eserlerle bölge insanının ruhuna hitap edecek sözlerinizin her daim hatırlanacağı ve dualarla yad edileceğinizi yürekten umuyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle sizlere seslenişin son cümlesinde başarı ve hizmet aşkı, kalpten gelir, zihinde büyür, ellerde hayat bulur diyerek Saygı ve Sevgilerimi arz ederim. Cenabı Allah yar ve yardımcınız olsun.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
13 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
711 gün önce
712 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=