Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

2017 YILI NELER DAYATACAK?

23 Aralık 2016, 19:55 - Okunma: 2968

Yazımın başlığına bakıp felaket tellallığı yaptığım sanılmasın.

Sadece olası bir tehlikeye dikkatleri çekmek istiyorum.

Önümüzdeki Mayıs, Haziran ve Temmuz ayında başta ülke ekonomisi olmak üzere birçok alanda tehlike sinyallerini şimdiden görmek mümkün.

Öncelikle tehlikeli sorunlara başlıklar halinde bakalım...

***

Önümüzdeki yaz ayında ülke ekonomisinin can damarlarından turizm sektörüne bakarak görüşlerimi anlatayım.

Turizim sektörü 2014 yılından beri önemli dar boğazlara girmişti.

Artan işçi maliyetleri, Suriye kriziyle başlayan turist sayısındaki düşüş, Rusya ile yaşanan siyasal krizin ekonomik alana kaymasıyla birlikte bu ülkenin vatandaşlarına Türkiye’ye gitmeyin uyarısı ve geçişlerdeki zorlaştırmalar ile bu yıl bu ülkeden gelecek Rus turist sayısını dibe vurduracak.

Ülkemizin bazı kentlerinde yaşanan çatışmalı ortamın bu yaz turizm merkezlerine doğru yöneleceği endişesini ciddi olarak yaşıyorum.

Ulusal güvenlik güçlerinin “Şiddete Karşı Yaz Ayı Önlemleri” başlıklı ciddi bir çalışmayı bugünlerden yapmasında büyük yarar var.

Kırsalda ve kentlerde sıkışan şiddet örgütlerin üstündeki baskıyı kaldırmak ve dünyanın dikkatini ülkemiz üzerine yoğunlaştırmak adına özellikle Antalya, Mersin, İzmir gibi turizm bölgelerine yöneleceğini şimdiden öngörmek mümkün.

Turizmde başlayacak sıkıntılı sürecin ülkenin makro ekonomisine ve dolayısıyla sosyal hayatına doğrudan etki edeceği de tartışılmaz bir gerçeklilik.

Bir diğer önemli hususu da dikkate sunmak isterim.

Turizmde Türkiye ile rekabet halinde olan uluslararası merkezlerin taşeron örgütlerle turistleri kendi ülkelerine yönlendirme gayretlerini de bir kenara not etmek gerekir.

Başbakan Binali Yıldırım ın’ turizmi ekonomik manada canlandırmak adına ilan ettiği “PAKET PROGRAM” ise başta turizmciler olmak üzere tüm ekonomistlerce yeterli düzeyde ve gerçekçi bulunmadı.

Yine ülkemizin vatandaşlarına iç turizmi dayatma stratejiside pek gerçekçi ve demokratik durumuyor.

Ancak despot idarelerde görülen dış seyahati yasaklayarak vatandaşlarını iç seyahate yönlendirmek asla istenen sonuca ulaşmaz.

Yabancı turist getiren şirketlere 10.000 dolar desteğinin istenen sonucu vereceğini sanmıyorum. Çünkü turist huzur arar, kişisel güvenliğini önemser ve yılın yorgunluğunu gerilimli ortamlarda geçirmek istemez.

Bu bağlamda “yabancı turistin ülkemize gelmesini sağlayacak yegâne yöntem güvenli ülke olduğu imajı”dır.

Bu imajı sarsacak zafiyet turisti başka ülkelere yöneltir.

Yine yabancı turist demek Döviz demektir.

Ülkedeki döviz stokunu arttıran en önemli güçlerden biri olan yabancı turist akımının durması döviz stoklarında büyük bir durağanlığa neden olacaktır.

Her ne kadar dövizdeki kur artışının yabancı turisti çekeceği yönündeki bir görüş haklı olsa da can malın yongasıdır bunu kimse aklından çıkarmasın.

Önümüzdeki yaz ayında iki dini bayram olacağı ve insanlarımızın iç turizmde hareketleneceği gerçeğinden yola çıkarak gerek ekonomik bazda gerek güvenlik noktasında iktidarın artık ciddi tedbirlere yönelmesi şarttır.

***

Yine önemli bir sorun olarak gördüğüm başlıklardan biri olarak ülkemizin en önemli ekonomik kaynaklarında ormanlara yönelik çok ciddi büyük sarsıcı eylemler endişesi taşıyorum.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ilave tedbirlere yönelmesi ve bu tehdide yönelik önlemler alması şarttır ve bu tehlike yine çok önemli ikinci bir sorun alanıdır.

***

Evet, yazdıklarımdan da anlaşılacağı gibi bence bu yaz çok sıcak ve sıkıntılı geçecek.

Ülkemiz Başkanlık referandum seçimini de bu aylarda yapacak.

Bugünlerde Suriye’de ilan edilen “Ateşkes”in nereye gideceği, IŞİD terörünün gelecekteki durumu ateşten gömlek görünümlü olarak bu bölgeyi daha da ısıtacak

Benden söylemesi…

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
9 gün önce
11 gün önce
13 gün önce
16 gün önce
18 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
172 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
698 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
942 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
964 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=