REFERANDUM ÖNCESİ NOTLAR- 3 - SEDAT ERİŞ - Batman Sonsöz Gazetesi
Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

REFERANDUM ÖNCESİ NOTLAR- 3

29 Aralık 2016, 18:42 - Okunma: 2292

Referandum seçim sonuçlarını etkileyecek en önemli faktörler 15 Temmuz hain FETÖ darbesi, Suriye’de ve ülke içindeki terör operasyonların toplumda yaratacağı etkiler olacaktır.

Referandum seçim sürecinde meydanlarda konuşulacak en önemli gündem maddeleri 5 Temmuzda yaşanan hain FETÖ işgal hareketi ile ülkenin her yerinde görülmeye başlayan şiddet sarmalını çözmeye yönelik silahlı kuvvetlerin yaptığı operasyonların yarattığı sonuçlar olacaktır

Ak Parti terörün belini kırdık söylemiyle Milliyetçi oylara göz kırparken,

MHP referandum sürecinde neden evet diyeceklerini anlatarak Bahçelinin tezlerini dillendirerek Milliyetçi oyları sandığa getirme yarışına girecek.

Benim merakla beklediğim Ak Parti Anadolu’nun hangi ilinde miting yapacak ve bu miting konuşmasında referandumun gerekçeleriyle alakalı hangi görüşleri seçmene anlatmaya çalışacak?

Ak Parti kurmaylarının bir türlü cevap bulamadığı soru nasıl bir dil hangi söylemi kullanmaktır?

Ak Parti üst aklı referandumun halk tarafından nasıl algılandığı ve yorumladığı sorusuna hala kendi zihin dünyalarında tam ve doğru cevabı bulamamışlar ve sürekli bu cevabı arayan çalışmalar içerisindeler.

Ülke seçmenin kendi iç dünyasına kapanması ve duygu ve düşüncelerini kendine saklaması bu soruya cevap vermeyi zorlaştırıyor.

Tabi ki ülkede yaşanan şiddet sarmalına karşı yürütülen operasyonlar, Türk ordusunun Suriye’de savaş durumunda olması burada halkın gündelik ekonomide karşılaştığı sorunlar Ak Partiyi zorlayacak konular olacaktır.

Yıllarca birçok acıyı iliklerine kadar yaşamış mağdur ve mazlum ülke insanı artık şiddet sarmalından bıkmış, barış, huzur ve ekonomik manada refah istemektedir.

Kişisel inancım rutin süreç değişmedikçe ülke insanı iradesini sandığa yansıtmadan önce sabırla bekleyecek ve seçime iki gün kala nihai kararını verecek.

Referandum seçimine partiler bazında baktığımızda CHP ve HADEP pek başarılı olamayacak gibi görünmektedir.

***

5- Referandum Seçimleri Seçmeni 2 Bloğa ayıracak

Bu seçimde seçmen gözle görülmeyen iki düşünce bloğuna girecek ve bu blok 2017 yılından sonraki tüm seçimlerde giderek dozunu arttıracak

Seçmenin ikiye ayrışacağı bloklardan biri ülkede istikrar olsun, tek parti iktidar olsun ekonomik ve sosyal sorunlarla ülke boğuşmasın diyen ve referanduma evet oyu isteyecekler.

İkinci grup ise ülkede daha çok demokrasi, iktidarın tek elde toplanmasına isyan, siyasette iktidar paylaşımı yani koalisyon olsun diyen ve ülkenin rejim değişikliğiyle bölüneceğini iddia eden hayırcılar

bu grubun en kötü açmazı ülkede ya kaos olmasa sorusuna bir cevaplarının olmaması.

Referandum seçimlerinin kaderi bu iki blok arasında geçerken bu iki bloğa da mesafeli duran ve kararsız seçmen diye nitelenen % 30 luk kesim. 

Karasız diye tanımlanan ama benim deyişimle son dakikayı bekleyen % 30 bence referandum seçiminin dolayısıyla ülke siyasetinin kaderini belirleyecek.

***

6-referandum seçim sonuçları 2017 yılından sonra yapılacak tüm seçimleri derinden etkileyecek ve siyasette bir kırılma sürecini doğuracak

Referandum seçiminden çıkacak sonuç tablosu bundan sonraki yıllarda yapılacak Mahalli ve genel seçimleri derinden etkileyecek tek partilik iktidarlar mı daha sağlıklı, koalisyonlar mı siyaseten daha verimli sorularına kısmi cevap vereceğinden siyaset ve dolayısıyla siyasi aktörler yeni bir döneme hızla girecektir.

 HADEP ve MHP başta olmak üzere ideolojik partiler ya büyük bir ivme kazanacak ya merkez parti diye tanımlananlar uzun yıllar iktidar koltuğunu kimseye kaptırmayacaktır.

***

Sevgili Okuyucum

Batman Sonsöz gazetesi için uzun süren saha, seçmen, parti durumlarına yönelik referandum seçimiyle alakalı ilk ipuçlarını aktarmaya çalıştım.

İleri ki günlerdeki yazılarımda yeri ve zamanı geldikçe referandumla alakalı yeni ipuçlarının yanı sıra ilginç bulgu ve bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
2 gün önce
4 gün önce
98 gün önce
139 gün önce
201 gün önce
229 gün önce
231 gün önce
231 gün önce
232 gün önce
235 gün önce
237 gün önce
238 gün önce
263 gün önce
334 gün önce
337 gün önce
341 gün önce
347 gün önce
485 gün önce
498 gün önce
499 gün önce
501 gün önce
516 gün önce
516 gün önce
522 gün önce
524 gün önce
610 gün önce
666 gün önce
684 gün önce
725 gün önce
729 gün önce
737 gün önce
748 gün önce
751 gün önce
769 gün önce

BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?
sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=