Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

REFERANDUM ÖNCESİ NOTLAR- 3

29 Aralık 2016, 18:42 - Okunma: 2006

Referandum seçim sonuçlarını etkileyecek en önemli faktörler 15 Temmuz hain FETÖ darbesi, Suriye’de ve ülke içindeki terör operasyonların toplumda yaratacağı etkiler olacaktır.

Referandum seçim sürecinde meydanlarda konuşulacak en önemli gündem maddeleri 5 Temmuzda yaşanan hain FETÖ işgal hareketi ile ülkenin her yerinde görülmeye başlayan şiddet sarmalını çözmeye yönelik silahlı kuvvetlerin yaptığı operasyonların yarattığı sonuçlar olacaktır

Ak Parti terörün belini kırdık söylemiyle Milliyetçi oylara göz kırparken,

MHP referandum sürecinde neden evet diyeceklerini anlatarak Bahçelinin tezlerini dillendirerek Milliyetçi oyları sandığa getirme yarışına girecek.

Benim merakla beklediğim Ak Parti Anadolu’nun hangi ilinde miting yapacak ve bu miting konuşmasında referandumun gerekçeleriyle alakalı hangi görüşleri seçmene anlatmaya çalışacak?

Ak Parti kurmaylarının bir türlü cevap bulamadığı soru nasıl bir dil hangi söylemi kullanmaktır?

Ak Parti üst aklı referandumun halk tarafından nasıl algılandığı ve yorumladığı sorusuna hala kendi zihin dünyalarında tam ve doğru cevabı bulamamışlar ve sürekli bu cevabı arayan çalışmalar içerisindeler.

Ülke seçmenin kendi iç dünyasına kapanması ve duygu ve düşüncelerini kendine saklaması bu soruya cevap vermeyi zorlaştırıyor.

Tabi ki ülkede yaşanan şiddet sarmalına karşı yürütülen operasyonlar, Türk ordusunun Suriye’de savaş durumunda olması burada halkın gündelik ekonomide karşılaştığı sorunlar Ak Partiyi zorlayacak konular olacaktır.

Yıllarca birçok acıyı iliklerine kadar yaşamış mağdur ve mazlum ülke insanı artık şiddet sarmalından bıkmış, barış, huzur ve ekonomik manada refah istemektedir.

Kişisel inancım rutin süreç değişmedikçe ülke insanı iradesini sandığa yansıtmadan önce sabırla bekleyecek ve seçime iki gün kala nihai kararını verecek.

Referandum seçimine partiler bazında baktığımızda CHP ve HADEP pek başarılı olamayacak gibi görünmektedir.

***

5- Referandum Seçimleri Seçmeni 2 Bloğa ayıracak

Bu seçimde seçmen gözle görülmeyen iki düşünce bloğuna girecek ve bu blok 2017 yılından sonraki tüm seçimlerde giderek dozunu arttıracak

Seçmenin ikiye ayrışacağı bloklardan biri ülkede istikrar olsun, tek parti iktidar olsun ekonomik ve sosyal sorunlarla ülke boğuşmasın diyen ve referanduma evet oyu isteyecekler.

İkinci grup ise ülkede daha çok demokrasi, iktidarın tek elde toplanmasına isyan, siyasette iktidar paylaşımı yani koalisyon olsun diyen ve ülkenin rejim değişikliğiyle bölüneceğini iddia eden hayırcılar

bu grubun en kötü açmazı ülkede ya kaos olmasa sorusuna bir cevaplarının olmaması.

Referandum seçimlerinin kaderi bu iki blok arasında geçerken bu iki bloğa da mesafeli duran ve kararsız seçmen diye nitelenen % 30 luk kesim. 

Karasız diye tanımlanan ama benim deyişimle son dakikayı bekleyen % 30 bence referandum seçiminin dolayısıyla ülke siyasetinin kaderini belirleyecek.

***

6-referandum seçim sonuçları 2017 yılından sonra yapılacak tüm seçimleri derinden etkileyecek ve siyasette bir kırılma sürecini doğuracak

Referandum seçiminden çıkacak sonuç tablosu bundan sonraki yıllarda yapılacak Mahalli ve genel seçimleri derinden etkileyecek tek partilik iktidarlar mı daha sağlıklı, koalisyonlar mı siyaseten daha verimli sorularına kısmi cevap vereceğinden siyaset ve dolayısıyla siyasi aktörler yeni bir döneme hızla girecektir.

 HADEP ve MHP başta olmak üzere ideolojik partiler ya büyük bir ivme kazanacak ya merkez parti diye tanımlananlar uzun yıllar iktidar koltuğunu kimseye kaptırmayacaktır.

***

Sevgili Okuyucum

Batman Sonsöz gazetesi için uzun süren saha, seçmen, parti durumlarına yönelik referandum seçimiyle alakalı ilk ipuçlarını aktarmaya çalıştım.

İleri ki günlerdeki yazılarımda yeri ve zamanı geldikçe referandumla alakalı yeni ipuçlarının yanı sıra ilginç bulgu ve bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
8 gün önce
48 gün önce
110 gün önce
138 gün önce
140 gün önce
141 gün önce
141 gün önce
144 gün önce
146 gün önce
147 gün önce
172 gün önce
244 gün önce
246 gün önce
251 gün önce
256 gün önce
394 gün önce
407 gün önce
408 gün önce
410 gün önce
425 gün önce
425 gün önce
431 gün önce
433 gün önce
519 gün önce
575 gün önce
593 gün önce
634 gün önce
638 gün önce
646 gün önce
658 gün önce
660 gün önce
678 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=