Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

REFERANDUM ÖNCESİ NOTLAR- 3

29 Aralık 2016, 18:42 - Okunma: 2938

Referandum seçim sonuçlarını etkileyecek en önemli faktörler 15 Temmuz hain FETÖ darbesi, Suriye’de ve ülke içindeki terör operasyonların toplumda yaratacağı etkiler olacaktır.

Referandum seçim sürecinde meydanlarda konuşulacak en önemli gündem maddeleri 5 Temmuzda yaşanan hain FETÖ işgal hareketi ile ülkenin her yerinde görülmeye başlayan şiddet sarmalını çözmeye yönelik silahlı kuvvetlerin yaptığı operasyonların yarattığı sonuçlar olacaktır

Ak Parti terörün belini kırdık söylemiyle Milliyetçi oylara göz kırparken,

MHP referandum sürecinde neden evet diyeceklerini anlatarak Bahçelinin tezlerini dillendirerek Milliyetçi oyları sandığa getirme yarışına girecek.

Benim merakla beklediğim Ak Parti Anadolu’nun hangi ilinde miting yapacak ve bu miting konuşmasında referandumun gerekçeleriyle alakalı hangi görüşleri seçmene anlatmaya çalışacak?

Ak Parti kurmaylarının bir türlü cevap bulamadığı soru nasıl bir dil hangi söylemi kullanmaktır?

Ak Parti üst aklı referandumun halk tarafından nasıl algılandığı ve yorumladığı sorusuna hala kendi zihin dünyalarında tam ve doğru cevabı bulamamışlar ve sürekli bu cevabı arayan çalışmalar içerisindeler.

Ülke seçmenin kendi iç dünyasına kapanması ve duygu ve düşüncelerini kendine saklaması bu soruya cevap vermeyi zorlaştırıyor.

Tabi ki ülkede yaşanan şiddet sarmalına karşı yürütülen operasyonlar, Türk ordusunun Suriye’de savaş durumunda olması burada halkın gündelik ekonomide karşılaştığı sorunlar Ak Partiyi zorlayacak konular olacaktır.

Yıllarca birçok acıyı iliklerine kadar yaşamış mağdur ve mazlum ülke insanı artık şiddet sarmalından bıkmış, barış, huzur ve ekonomik manada refah istemektedir.

Kişisel inancım rutin süreç değişmedikçe ülke insanı iradesini sandığa yansıtmadan önce sabırla bekleyecek ve seçime iki gün kala nihai kararını verecek.

Referandum seçimine partiler bazında baktığımızda CHP ve HADEP pek başarılı olamayacak gibi görünmektedir.

***

5- Referandum Seçimleri Seçmeni 2 Bloğa ayıracak

Bu seçimde seçmen gözle görülmeyen iki düşünce bloğuna girecek ve bu blok 2017 yılından sonraki tüm seçimlerde giderek dozunu arttıracak

Seçmenin ikiye ayrışacağı bloklardan biri ülkede istikrar olsun, tek parti iktidar olsun ekonomik ve sosyal sorunlarla ülke boğuşmasın diyen ve referanduma evet oyu isteyecekler.

İkinci grup ise ülkede daha çok demokrasi, iktidarın tek elde toplanmasına isyan, siyasette iktidar paylaşımı yani koalisyon olsun diyen ve ülkenin rejim değişikliğiyle bölüneceğini iddia eden hayırcılar

bu grubun en kötü açmazı ülkede ya kaos olmasa sorusuna bir cevaplarının olmaması.

Referandum seçimlerinin kaderi bu iki blok arasında geçerken bu iki bloğa da mesafeli duran ve kararsız seçmen diye nitelenen % 30 luk kesim. 

Karasız diye tanımlanan ama benim deyişimle son dakikayı bekleyen % 30 bence referandum seçiminin dolayısıyla ülke siyasetinin kaderini belirleyecek.

***

6-referandum seçim sonuçları 2017 yılından sonra yapılacak tüm seçimleri derinden etkileyecek ve siyasette bir kırılma sürecini doğuracak

Referandum seçiminden çıkacak sonuç tablosu bundan sonraki yıllarda yapılacak Mahalli ve genel seçimleri derinden etkileyecek tek partilik iktidarlar mı daha sağlıklı, koalisyonlar mı siyaseten daha verimli sorularına kısmi cevap vereceğinden siyaset ve dolayısıyla siyasi aktörler yeni bir döneme hızla girecektir.

 HADEP ve MHP başta olmak üzere ideolojik partiler ya büyük bir ivme kazanacak ya merkez parti diye tanımlananlar uzun yıllar iktidar koltuğunu kimseye kaptırmayacaktır.

***

Sevgili Okuyucum

Batman Sonsöz gazetesi için uzun süren saha, seçmen, parti durumlarına yönelik referandum seçimiyle alakalı ilk ipuçlarını aktarmaya çalıştım.

İleri ki günlerdeki yazılarımda yeri ve zamanı geldikçe referandumla alakalı yeni ipuçlarının yanı sıra ilginç bulgu ve bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
8 gün önce
10 gün önce
13 gün önce
15 gün önce
17 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
171 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
697 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
897 gün önce
937 gün önce
941 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
963 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=