Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

BU ÇOCUKLAR DA KİM?

03 Ocak 2017, 20:46 - Okunma: 2278

 Çocuklarından devamlı şikâyet eden anne ve babalar bu yazıyı okusun. Bu zamanda şikâyet etmeyen mi var diyorsanız siz de okuyabilirsiniz.

Aslında yazıyı okumadan şöyle samimi bir şekilde kendinize ya da aynaya bakarsanız birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Ama bu da cesaret ister değil mi?

Mesela şu cümleler size de tanıdık gelmiyor mu; “Ne dediyse yaptık ama halen istediğimiz gibi biri olmadı. Elinden telefon düşmüyor, tek istediğimiz iyi bir iş sahibi olması, anne olarak saçımı süpürge ettim ama yaranamıyorum. En kötüsü de mutlu görünmüyor. Hep bir şeyler istiyor ve veremediğimiz zaman bunalıma giriyor. Ne yapacağımızı şaşırdık.”

Anne-babalara; “bu gibi sorunlarının altında çocuklarına her istediklerini vermeleri yatıyor” derseniz kabul ederler mi acaba?

Çevrenize bir bakın hemen her yerde şunu görebilirsiniz; 4 yaşındaki çocukların bile elinde tabletler, cep telefonları, bilgisayarlar. Bu manzara çocuklarınızı gerçek hayattan koparıyor. Sanki hayal ile gerçekler birbirine karışıyor. Çocuk,  sanal Dünyaya girdikçe hayal kurmayı unutuyor. Duyguları köreliyor. Çocuğun ihtiyacı olan her duyguyu elinden alıp, istediğiniz gibi biri olmasını bekliyorsanız ne yaptığınıza dikkatli bakın. Bırakın hayali olsun, istediği her neyse ona ulaşmak için çaba sarf etmeyi öğrensin. Böylelikle kendine ait bir dünya kurabilsin.

“Elinden hiç telefon düşmüyor, sürekli TV izliyor, hiç kitap okumuyor, ders çalışmıyor” diyen ailede madalyonun diğer tarafına bakalım mı? Baba ve ya anne sürekli elinde telefon, önünde bilgisayar, öte tarafta ise çocuklarına sürekli emir verir gibi;“hadi çocuğum ders çalış” nasihatleri… Sizce bu ne kadar inandırıcı?

Çocuklar birçok şeyi aileyi izleyerek, ebeveynlerini rol model alarak öğrenir. Aslında ailenin kötü bir niyeti yoktur ama farkında olmadan çocuğuna yolladığı mesajlar çocuğun kişiliğini oluşturmasında önemli bir yere sahiptir. Siz ne yaparsanız, çocuklarınız da onu yapmak için uğraşır. Argo konuşursanız, çocuk sizin yanınızda olmasa da sosyal hayatında argo gibi konuşur. Şiddet eğiliminiz varsa çocuğun ileride şiddete yatkın olma ihtimali artar. Kısacası çocuk ailenin yansımasıdır.

Tek istediğim iyi bir üniversite kazanması, iyi bir eşe ve işe sahip olması diyen ailelerin çocuğuna vermeyi unuttuğu en önemli duygu eğitimidir.

Çocukların başarısız olma ihtimalinden o kadar çok korku ve kaygı duyan aileler var ki; en kötüsü de bu duyguları çocuklarına yansıtıyor. Çocuk, bir süre sonra kaygılı olmaya başlıyor. Çocuklara ve diğer tüm insanlara vermemiz gereken en önemli duygu ‘koşulsuz kabul ve sevgidir.’

Sizin bile olsa çocuklarınızın ayrı bir dünyası, duyguları ve düşünceleri olduğunu unutmadan, kendisinin istediği yolu bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

Elinizde telefon ile çocuğunuza “o telefonla oynama” dediğiniz, kırmızı ışıkta geçerken çocuğunuza kurallara uymayı söylediğiniz, telefon çaldığındı “evde yokum” dediğinizde o çocuktan hangi doğru şeyleri bekleyebilirsiniz?

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
77 gün önce
99 gün önce
142 gün önce
176 gün önce
187 gün önce
189 gün önce
215 gün önce
217 gün önce
221 gün önce
307 gün önce
314 gün önce
317 gün önce
330 gün önce
341 gün önce
352 gün önce
358 gün önce
384 gün önce
404 gün önce
405 gün önce
432 gün önce
433 gün önce
436 gün önce
504 gün önce
509 gün önce
540 gün önce
569 gün önce
572 gün önce
588 gün önce
596 gün önce
599 gün önce
600 gün önce
617 gün önce
639 gün önce
671 gün önce
673 gün önce
679 gün önce
709 gün önce
716 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
751 gün önce
789 gün önce
839 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=