Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

BİR BÜROKRATIN YEMİNİ

18 Ocak 2017, 19:04 - Okunma: 2525

Önemli bir göreve atanan adam annesine gider. Nasihat ister. Annesinin cevabı çok kısadır; “oğlum, biz sana helal lokma yedirdik. Sana örnek olmaya çalıştık. Bundan sonrası sana kalmış. Allah yardımcın olsun oğlum

Oğul annesinin ellerini öper ve şu yemini eder; “Ben çalışma açısından samimi olacağım. Gitmediğimiz yer bizim değildir ana. Makamda oturup müşteri bekleyen biri olmayacağım. Gezeceğiz bütün mahallelerimizi bütün köylerimizi en ücra yerlerine kadar gezeceğiz. İnsanımıza dokunacağız, insanımızın gönlünü alacağız.

Duasını kazanacağız. Sevgisini kazanacağız.

Bizim için en büyük mükâfat budur.

Bunu başaramadan gidersem buradaki süreme yazık etmiş olurum.

Dediğim gibi çalışmayı seven biriyim çalışırım ama çalıştırırım da.

Bugün git yarın gel anlayışı asla kabul görmez. Vatandaşın memnuniyeti yapabileceğimiz en büyük hizmetlerden biri. Çoğu kere şu kısır döngüye çok düşeriz; “bu sorunun muhatabı ben değilim amca, boşuna anlatma, benim dinlemeye vaktim yok gereği de yok falan

Güler yüzle ve tatlılıkla insanı dinleme onun derdiyle hamal olmak çok büyük bir nezakettir. O ona yeter sorunu çözemezseniz bile insan yerine koymanız,  ona tatlı dille bir şeyler anlatmanız en büyük hizmettir.

Biz burada devletin ceberrut ve soğuk yüzünü değil, devletin sıcak yüzünü ve şefkat elini göstereceğiz. Fakir fukaranın yanında olacağız, devletimizin sağladığı imkânları yerinde ve doğru kullanılmasına fırsat vereceğiz.

Onun için çalışacağız.

Elimizin altında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız var.

Bu vakıf sadece yolu, kafası çalışan, dilekçeyi yazmasını bilen insanlara yardım eden bir vakıf değil. Belki vakfa gelmeyi gurur edinen insanların da yanında olması gereken bir vakıf… Belki hastalıktan, yatalak olmasından kaynaklı vakfa gelemeyen insanların yanında olması gereken de bir vakıf… Haliyle biz gideceğiz. Biz bulacağız.

İnsanımızı bulacağız ve hizmet götüreceğiz. Devletim beni efendilik yapmaya değil, hizmet etmeye gönderdi

Eğitime çok önem veren birisiyim, çünkü eğitim toplumun ana damarı, ötekiler ise kılcal damarıdır. Eğitim her şeyin başı, okullarımızı özellikle gezeceğiz.

Her okulumuzun tek tek bütün okul kadrosuyla bir araya gelip eksikler gedikler nedir, onlar üzerine kafa yoracağız. İşadamlarımızı devlet millet işbirliği etrafında motive edeceğiz.

Sivil toplum kuruluşlarımızın hizmet sürecinde önemli rol almalarını sağlayacağız.

Devlette artık ben biliyorum, ben yaparım anlayışı bitmiştir.

Ben ne diyorsam odur, benim dediğim doğrudur anlayışı bitmiştir.

Ortak kararda bir araya geleceğiz.

Herkesin sesine, herkesin değerlerine, herkesin diline kulak vereceğiz. Ve sonuçta en doğruyu el birliğiyle hayata geçireceğiz”

Genç bürokrat konuştukça annesinin gözlerinden yaşlar akıyor, dudakları hafif kıpırdıyordu. Muhtemelen oğlu anlattıkça böyle bir evlada sahip olduğu için Rabbine şükrediyordu.

Biz de diyoruz ki; bunlardan bize çok lazım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
77 gün önce
99 gün önce
142 gün önce
176 gün önce
187 gün önce
189 gün önce
215 gün önce
217 gün önce
221 gün önce
307 gün önce
314 gün önce
317 gün önce
330 gün önce
341 gün önce
352 gün önce
358 gün önce
384 gün önce
404 gün önce
405 gün önce
432 gün önce
433 gün önce
436 gün önce
504 gün önce
509 gün önce
540 gün önce
569 gün önce
572 gün önce
588 gün önce
596 gün önce
599 gün önce
600 gün önce
617 gün önce
639 gün önce
671 gün önce
673 gün önce
679 gün önce
679 gün önce
709 gün önce
716 gün önce
718 gün önce
739 gün önce
751 gün önce
789 gün önce
839 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=