Lütfen bekleyin..

İZZETTİN İÇİN

BİR BÜROKRATIN YEMİNİ

19 Ocak 2017, 18:36 - Okunma: 1748

Önemli bir göreve atanan adam annesine gider. Nasihat ister. Annesinin cevabı çok kısadır; “oğlum, biz sana helal lokma yedirdik. Sana örnek olmaya çalıştık. Bundan sonrası sana kalmış. Allah yardımcın olsun oğlum

Oğul annesinin ellerini öper ve şu yemini eder; “Ben çalışma açısından samimi olacağım. Gitmediğimiz yer bizim değildir ana. Makamda oturup müşteri bekleyen biri olmayacağım. Gezeceğiz bütün mahallelerimizi bütün köylerimizi en ücra yerlerine kadar gezeceğiz. İnsanımıza dokunacağız, insanımızın gönlünü alacağız.

Duasını kazanacağız. Sevgisini kazanacağız.

Bizim için en büyük mükâfat budur.

Bunu başaramadan gidersem buradaki süreme yazık etmiş olurum.

Dediğim gibi çalışmayı seven biriyim çalışırım ama çalıştırırım da.

Bugün git yarın gel anlayışı asla kabul görmez. Vatandaşın memnuniyeti yapabileceğimiz en büyük hizmetlerden biri. Çoğu kere şu kısır döngüye çok düşeriz; “bu sorunun muhatabı ben değilim amca, boşuna anlatma, benim dinlemeye vaktim yok gereği de yok falan

Güler yüzle ve tatlılıkla insanı dinleme onun derdiyle hamal olmak çok büyük bir nezakettir. O ona yeter sorunu çözemezseniz bile insan yerine koymanız,  ona tatlı dille bir şeyler anlatmanız en büyük hizmettir.

Biz burada devletin ceberrut ve soğuk yüzünü değil, devletin sıcak yüzünü ve şefkat elini göstereceğiz. Fakir fukaranın yanında olacağız, devletimizin sağladığı imkânları yerinde ve doğru kullanılmasına fırsat vereceğiz.

Onun için çalışacağız.

Elimizin altında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarımız var.

Bu vakıf sadece yolu, kafası çalışan, dilekçeyi yazmasını bilen insanlara yardım eden bir vakıf değil. Belki vakfa gelmeyi gurur edinen insanların da yanında olması gereken bir vakıf… Belki hastalıktan, yatalak olmasından kaynaklı vakfa gelemeyen insanların yanında olması gereken de bir vakıf… Haliyle biz gideceğiz. Biz bulacağız.

İnsanımızı bulacağız ve hizmet götüreceğiz. Devletim beni efendilik yapmaya değil, hizmet etmeye gönderdi

Eğitime çok önem veren birisiyim, çünkü eğitim toplumun ana damarı, ötekiler ise kılcal damarıdır. Eğitim her şeyin başı, okullarımızı özellikle gezeceğiz.

Her okulumuzun tek tek bütün okul kadrosuyla bir araya gelip eksikler gedikler nedir, onlar üzerine kafa yoracağız. İşadamlarımızı devlet millet işbirliği etrafında motive edeceğiz.

Sivil toplum kuruluşlarımızın hizmet sürecinde önemli rol almalarını sağlayacağız.

Devlette artık ben biliyorum, ben yaparım anlayışı bitmiştir.

Ben ne diyorsam odur, benim dediğim doğrudur anlayışı bitmiştir.

Ortak kararda bir araya geleceğiz.

Herkesin sesine, herkesin değerlerine, herkesin diline kulak vereceğiz. Ve sonuçta en doğruyu el birliğiyle hayata geçireceğiz”

Genç bürokrat konuştukça annesinin gözlerinden yaşlar akıyor, dudakları hafif kıpırdıyordu. Muhtemelen oğlu anlattıkça böyle bir evlada sahip olduğu için Rabbine şükrediyordu.

Biz de diyoruz ki; bunlardan bize çok lazım.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
13 gün önce
15 gün önce
40 gün önce
43 gün önce
47 gün önce
132 gün önce
139 gün önce
142 gün önce
156 gün önce
166 gün önce
177 gün önce
183 gün önce
210 gün önce
230 gün önce
231 gün önce
257 gün önce
259 gün önce
261 gün önce
329 gün önce
334 gün önce
366 gün önce
395 gün önce
398 gün önce
414 gün önce
422 gün önce
425 gün önce
426 gün önce
443 gün önce
464 gün önce
497 gün önce
499 gün önce
505 gün önce
505 gün önce
534 gün önce
542 gün önce
544 gün önce
565 gün önce
577 gün önce
615 gün önce
665 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=