Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

VALİ AHMET DENİZ

15 Mart 2017, 13:29 - Okunma: 1754

Geçen hafta başında Batman Sonsöz Gazetesi imtiyaz sahibi güzel insan kadim dostum Ercan Atay’ı telefonla aradığımda Ercan Atayın buğuk sesinden kötü bir hadise yaşandığını hissetmiştim.

Değerli Kardeşim Ercan Atay’ın sevgili Ağabeyini kaybettiğini, fani dünyaya elveda dediğini büyük bir yeisle duyduğumda derin içsel bir sarsılma yaşadım.

Ercan Atay’ın merhum ağabeyi tam bir emekçiydi.

Yaşamı çeşitli zorluklar içinde geçmiş bu fani dünyada ağır bir imtihan yaşamıştı.

Merhuma cenabı Allah’tan rahmet geride kalan eş, dost ve yakınlarına sabırlar diliyorum

 

Bir saniyesine bile hükmedemediğimiz nefesimizin nefsimizle olan mücadelesini bu vefat haberiyle bir kez daha acıyla anımsadım.

Bu duygu ve düşüncelerin etkisinden biran olsun kurtulmak adına bilgisayarımın başına geçip Batman Söz Gazetesine göz attığımda bir fotoğraf duygu dünyamda yeni ve değişik hisleri tetikledi.

Fotoğrafta Gazetemizin İmtiyaz Sahibi Ercan Atay’ın taziyesine giden Sayın Vali Ahmet Deniz vardı.

Şimdi çoğunuz “ne var bunda?” diye düşüneceksiniz ve sorgulayacaksınız.

Aslında sığ bir bakışla bakıldığında öyle gazeteye makale olabilecek bir konu yoktu bu fotoğrafta ama mazide kalan Batman’ın geçmiş yıllarını yaşayanlar bu fotoğraftaki anlam yüklemelerinin ne olduğunu daha iyi anlar.

Uzun yıllar bir bürokrat olarak Batman’da görev yaptığımda üst düzey yöneticilerin insanlarımıza ne kadar tepeden bakıp küçümsediğini acı bir tebessümle hatırladım.

Özellikle Batman’da görev yapan bazı Valilerin yerel medyaya o denli küçültücü, aşağılayıcı davranışları hatırlandığında Sayın Vali Ahmet Denizin dostum Ercan Atay’ın taziyesine gidip, o acıya ortak olmasının önemini daha da arttırmaktadır.

Mesele bir yerel gazete sahibinin taziyesine gidip gitmeme değil.

Mesele Batmana, Batmanlıya önem verme sürecinin nereden nereye geldiğidir.

Üstelik o fotoğrafın yansımasının beni en çok etkileyen tarafı Vali Ahmet Denizin vakur ve üzgün duruşuydu.

Yapmacıksız, içten duruşu ve bir ölünün ardından okunan Fatiha suresinde ellerini açmış huşu içinde dua eden bir Vali portresini ne kadarda çok özlemişiz.

----

Şu meşhur Vali olamazsın hikâyesini bilirsiniz.

Adamın bir oğlu varmış. Huysuz, yaramaz, söz dinlemez, saygısız bu çocuğa babası ‘Oğlum sen adam olamazsın dermiş’ Çocuk bu söz üzerine çalışmış çabalamış bir ile vali olmuş ve korumalarına gidip şu adamı huzuruma getirin demiş.

Korumalar babasını vali olan çocuğun karşısına dikmişler. Çocuk kibir, gurur azametle ‘Baba sen bana adam olamazsın demiştin bak ben vali oldum ‘deyince baba acıyla gülerek ‘Oğlum ben sana vali olamazsın demedim adam olamazsın dedim. Sen adam olsaydın babanı böyle huzura getirmezdin demiş.

Kıssadan hisse bu olayı anlatmamın nedeni ise Vali Ahmet Deniz Beyin adam gibi adam bir vali olduğuna vurgu yapmaktı.

Makamlar bir gün gelir geçip biter, ömür bir gün sona erer geride baki kalan tek şey insanın bu dünyadaki duruş ve davranışlarındaki bırakacağı izlerdir.

Vali Ahmet Deniz bin kilometre ötedeki bende hep bu asil duruşuyla kalacak.

Bu makaleyi yazmamdaki tek sebep de Ahmet Deniz gibi kaliteli insanların Batman’daki yıllarının nasıl yaşandığına ait geleceğe not düşmektir.

DYP İstanbul İl Başkanlığından itibaren tanıdığım cevval, çalışkan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya buradan şöyle seslenmek isterim ‘Batman aradığı, özlediği, beklediği Valiyi bulmuştur.

Siz siz olun ola ki Sayın Vali Ahmet Denizle alakalı bir gün siyasilerden gelebilecek eleştiriye asla itibar etmeyin. Sayın Valinin Batmandaki görev ifasındaki özveri minnetle saygıyla anılmaktadır.

Valilere her zaman halkla olun, halkın yanında olun emrini veren Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a da Ahmet Deniz gibi bir Valiyi Batman’a atadıkları için sonsuz teşekkürlerimi arz etmeyi bir Batman Sevdalısı olarak görev kabul ediyorum.

Biz Batmanlılar ve Güneydoğu insanı ölüme ve ölüye sonsuz saygı duyarız.

Düğünler, dernekler gibi sevinçli anlarımızda elbette çok değerlidir ama ölüme biz çok farklı bir gözle bakarız.

Kim ki ölümde yanımızda yer alır bu dünyada ahir dünya dostumuz olur.

Bu bağlamda özelde Ercan Atay kardeşim adına genelde Batman hatırına o fotoğraflardaki Vali Ahmet Deniz Bey, sağ olun var olun size sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Dipnot:

Bazıları Vali Ahmet Denize amma da yalakalık yapmışlar diyecek olursa cevabım şudur;

Böyle bir valiye ve insana evet yalakalık da yaparım, hatta yalakalıtan da öteye övgüler dizerim, önünde cekette iliklerim. 

Bu cevabın arkasından bazı yöneticilerin Batmana ve Batmanlıya kötü davranışlarda bulunduğu o acı yıllara ben tanıklık yaparken siz neredeydiniz diye sormayı da ihmal etmem.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
33 gün önce
40 gün önce
46 gün önce
56 gün önce
58 gün önce
91 gün önce
186 gün önce
226 gün önce
288 gün önce
316 gün önce
318 gün önce
319 gün önce
319 gün önce
322 gün önce
324 gün önce
325 gün önce
350 gün önce
422 gün önce
424 gün önce
429 gün önce
434 gün önce
572 gün önce
585 gün önce
586 gün önce
588 gün önce
603 gün önce
603 gün önce
609 gün önce
697 gün önce
753 gün önce
771 gün önce
812 gün önce
816 gün önce
824 gün önce
836 gün önce
838 gün önce
856 gün önce
BELEDİYE ÇALIŞMALARINDAN MEMNUN MUSUNUZ?

sanalbasin.com üyesidir

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=