Lütfen bekleyin..

SEDAT ERİŞ

FERİT ÖZDEMİR

23 Nisan 2017, 16:05 - Okunma: 11514

Bu yalan ve fani dünyada hepimizin çok sayıda arkadaşı, dostu, yoldaşı olmuştur ama çok az sayıda insan bir Can Dostu bulmakta şanslı olmuştur.

Can dostluğunu tanımlamak çok zordur.

Harfler kifayetsiz, sözcükler yetersiz kalır can dostunu tarif etmeye.

Can dostunuz ile aranıza yıllar, yollar, girse de o hep sizin yanıbaşınızdadır.

Can dostunuza derdinizi kederinizi anlatmanıza gerek yoktur çünkü o sizin gözlerinizden kederinizi okur elinden bir şey gelirse durmadan, duraksamadan yapar. Sizin sorununuzu çözemeyecek durumda ise sessizce sizden uzaklaşır çünkü derdinizin çözümüne yönelik bir şey yapamamanın ezikliğiyle mahçuptur, üzgündür. Siz eğer can dostunuzun yüreğinin dibini görmemişseniz çoğu zaman onun neden sizden uzaklaştığına bir anlam veremezsiniz. Can dostunuz sevincinizde çok uzakta olsa dahi sizinle aynı mutluluk gözyaşlarını döker buna da inanın.

Bir derviş şöyle der bir söyleminde.

Can dostunu bulmuşsanız onu sadece kendinize saklamayın. Can yoldaşınızın adını sadece gönlünüze değil bir yerde not edin.

***

Sürekli siyaset, toplumsal sorunlar, ülkenin jeopolitiğini ve uluslar arası politika yazamaktan yorulduğum gecelerden birinde maziye yolculuğa çıkıp 30 yıl öncesinde tanıdığım bir can dostunu yazmak, sizlere tanıtmak istedim.

Onyıllar önce tanıdığım sonra güçlü bir can dost olarak zihin ve gönül dünyamda yer alan Ferit Özdemir merhum Fahrettin Özdemirin (Fahrettin Ağa) en büyük evladıdır.

Ferit Özdemir’le olan tanışıklığım, çok ilginç bir hadiseyle başlar. Yeni yeni gelişmekte ve büyümekte olan 1985 -1990’lı yıllardaki Batmanda güçlü bir aşiret olan Özdemirler (Batmanda Ramanlılar olarak anılır) siyasette ağırlıklarını hissettirmeye başlarken ben bir eğitimci olarak Batmanda özel bir dershane açmıştım. O yıllarda hain FETÖ başta Batmanda olmak üzere Güneydoğunun büyük bir bölümünde dershaneler açmış güçlü bir sermaye ve tetikçi öğretmenler eliyle öğrencileri kendi dershanelerine yönlendirerek benim gibi eğitime bireysel hizmet eden yapıları gerek maddi gerek Milli Eğitimdeki yönetici adamlarının bürokrasi kılıcıyla ciddi manada sıkıntıya sokmaya başlamıştı.

Sıkıntılı yılların başlangıcındaki bir gecede bir lokantada oturmuş düşünürken uzun boylu dik duruşlu biri arkasında üç dört kişiyle aynı yere geldi.

Mekan sahibi ve garsonlar bu dört kişilik grubun etrafında pervane gibi koşturmaya başlamışlardı. İş sorunumun ağırlığından bu duruma aldırış etmeden dalgın dalgın düşünmeye devam ederken bir garson elinde bir sürü yemek ve meyva ile masama geldi. Şaşırmıştım. Ben bunları istemedim diyebildim kısık bir sesle. Garson gülümseyerek FERİT ABİ yolladı. Kim dediğimde gözleriyle karşıdaki masayı işaret etti. Şaşkındım. Hayatımda tanımadığım bir kişi neden bana yemek meyve göndersin diye düşünmeye başladım. Doğrusu canımda sıkılmıştı.

Ben masadaki tabaklara tabaklar bana bakıyordu. Ne kadar bir zaman geçti bilmiyorum. Yemekler soğumuş bir durumda iken tepemde içeriye giren dik ve tok duruşlu adam belirdi ve nazik bir sesle oturabilir miyim dedi. Oturur oturmaza da neden yemekleri yemedin diye gülümseyerek sordu. Neden bunları zahmet edip gönderdin diyebildim. Bilmem dedi içimden geçti. Belli ki çok dalgın ve üzgünsün diye devam etti. Sesi güven ve huzur veriyordu. Hiç dedim öylesine dalmışım. Benim adım Ferit Özdemir bir gün bir sorunun olursa beklerim. Sonra beraberindekilerle çıkıp gitti.

Bekar evime döndüğümde saatler gecenin öteki yüzünü gösteriyordu ve uykumda yoktu. Uzun yıllardır bir başucu kitabım olarak yanımda olan ‘İsimler ve Manalar’ kitabında Ferit ismini okumaya başladım. Ferit farsça kökenli bir sözcüktü ve her bir harfinde bir kişilik özelliği var deniyordu.

Sert bir yapıya sahip gibi görünen altın ve naif bir ruha sahip, Duygusal ve duygularını içinde saklı tutan anlatamayan, güvenilir, dürüst, yalanla işi olmayan kırılgan bir hassas yapıya sahip diye tanımlamalar hala belleğimde duruyor.

Yıllar geçtikçe onun dürüstlüğüne, adam gibi adam duruşuna tanıklık ettiğimde sürekli ‘Hocam ben siyaseti yapamam çünkü yalan atamam sözü kulaklarımda çınlar. Bende kendisine o günkü yalan ve dolana dayalı siyasi yapının bir gün gelip değişeceğine dürüstlüğün ve adam gibi adam duruşun bu ülkenin yönetimine el koyacağına ve Ferit Özdemirlere Batmanın Batmanlının ihtiyacı olduğunu söylerdim ama çoğu zaman onu ikna etmekte zorlanırdım.

***

Can dostum Ferit Özdemir’in bu satırların yazıldığından haberi yok ama ben artık Batman ve Batmanlı mazlum ve mağdur insanlarımız adına bir dileğimi ve arzumu dillendirmeyi tarihi bir sorumlulukla ve can dostluğun yetkisine dayanarak diyorum ki yağcıların, yalakaların, kibrin esaretine kapılmışların inadına artık çık meydana FERİT ÖZDEMİR.

Bu yalan ve fani dünyada kimsesizlerin kimsesi olamaya yola çıkmışların kervanı seni bekliyor. Artık bu sorumluluktan ve vebalden kaçamasın.

Yılların hatırına güvenerek belki de biraz had sınırlarımı zorlayarak bu çağrıyı yapmamın en temel nedeni şudur;

Dünyadaki şer odakları ülkemizin üstüne üstüne gelirken artık senin gibi yiğitlere Bu ülkenin ve Batmanın ihtiyacı var.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları
8 gün önce
10 gün önce
13 gün önce
15 gün önce
17 gün önce
19 gün önce
157 gün önce
158 gün önce
165 gün önce
171 gün önce
181 gün önce
183 gün önce
216 gün önce
311 gün önce
351 gün önce
413 gün önce
441 gün önce
443 gün önce
444 gün önce
444 gün önce
448 gün önce
449 gün önce
450 gün önce
475 gün önce
547 gün önce
549 gün önce
554 gün önce
559 gün önce
710 gün önce
711 gün önce
713 gün önce
728 gün önce
728 gün önce
735 gün önce
737 gün önce
822 gün önce
879 gün önce
896 gün önce
937 gün önce
941 gün önce
949 gün önce
961 gün önce
963 gün önce
981 gün önce

bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=